Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A házelnöki pozícióra miért...

A házelnöki pozícióra miért mindig kormánypárti képviselőt választanak meg?

Figyelt kérdés

Ha én lennék olyan helyzetben, tuti ellenzékit választanék.

Egyrészt azért, mert a házelnök nem egy súlyos pozíció - csak jelképes szerepe van, illetve az ülések levezetése az egyetlen komolyabb feladata - tehát nem szükségszerű, hogy a házelnök kormánypárti legyen. Másrészt az elnök (vagy alelnök), amíg ülést vezet, nem gyakorolhatja képviselői jogait, így néha egy-egy ellenzéki szavazatot is kiütnek (még ha ezen nem is múlik sok). Harmadrészt népszerűségi tőkét kovácsolhatnak belőle: az ellenzéki pártok szócsövei címlapon hoznák a hírt, hogy a parlament ellenzéki házelnököt választott. Negyedrészt pedig az ellenzék is annyival kevesebb pozíciót követelne magának (pl. egy fontos bizottság elnöki posztját hajlandóak becserélni a házelnökire). Ellenérv nekem nem jutott eszembe, de épp azért teszem fel a kérdést, hátha itt valaki tud.

Megspórolom nektek az olyan típusú válaszokat, melyek szerint itt most "viktatúra" van, és minden pozícióra narancskatonákat ültetnek. Nem feltétlenül a kétharmados fülkeforradalmárokra gondoltam. Az eddigi kormányciklusokban is, és külföldön is gyakorlatilag mindig a kormánypártok soraiból kerül ki a házelnök.


2010. júl. 24. 20:12
 1/5 anonim ***** válasza:

"házelnök nem egy súlyos pozíció"


A házelnök a legfőbb közjogi méltóságok egyike, azaz rangban egy szinten a miniszterelnökkel, köztársasági elnökkel.

2010. júl. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Legalábbis itthon. Ha külföldön megjelenik, legfeljebb kiröhögik, ellentétben mondjuk a miniszterelnökkel vagy a köztársasági elnökkel. Azt, hogy nem súlyos pozíció, úgy értettem, hogy gyakorlatilag semmi súlya nincs a szavainak, tetteinek.
2010. júl. 25. 11:59
 3/5 anonim ***** válasza:

"Ha külföldön megjelenik, legfeljebb kiröhögik,"


Ezt melyik külföldi lapban olvastad?

2010. júl. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kicist leegyszerúsítve:

- Cserébe azt kérdezném, hogy "Hát miniszterelnököt miért a győztes pár jelöl?

- Ismét a kérdésre: Azért, mert az államfői tisztség hirtelen megüresedése esetén automatikusan - ideiglenes jelleggel, de automatikusan - a Parlament elnöke lesz az ideiglenes államfő, és egy ideiglenes államfőből szinte biztos, hogy végleges lesz, az pedig a parlamenti többség számára kedvező.

- Nálunk is volt rá példa, hogy ellenzéki - illetve akkor még a nem a kormányzóképes többséget képviselő - képviselő lett a Parlament elnöke, előbb ideiglenes majd megválasztott köztársasági elnök: dr Göncz Árpád. Az Ő személye pedig egy - MDF-SZDSZ paktumként is emlegetett - politikai megállapodás eredménye volt, amilyen megállapodásra később, vagyis azóta, nem voltak adottak a politikai feltételek. A Házelnöknek koránt sem csak jelképes szerepe van. Feledata nem merül ki abban, amit a TV-közvetítésekben láthatunk, de azokra most nem térek ki.

2010. júl. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Mert a házelnöki pozíció a legnagyobb kormánypártot illeti.

De. Súlyos pozíció. A Parlament működését erőteljesen befolyásoló pozíció.

2019. dec. 23. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!