A valóságban szocializmus a széles néptömegek számára sokkal jobb volt idehaza?
A széles néptömegek számára az a jó gazdasági rendszer, ami biztosítja a tartósan emelhető (vagy legalább fenntartható) életszínvonalat, és egyben az előrelépést az egyes ember számára (nem benyalás, hanem szakmai alapon).
Na ebből egyik feltételnek sem felelt meg a szocializmus, sehol a világon.
Amit itt láttál belőle, az egy végletekig lebutított államkapitalizmus volt, amelyben a vége felé még a magánvállalkozást is többé-kevésbé legálissá tették. Leginkább a nevében volt köze a szocializmushoz - meg abban, hogy minden szektor nagy részét az állam uralta, így szinte minden dolgozó tőle függött.
Kikre gondolsz a focistáinkra,akik jól megérdemlik?
Akkor még foci is volt.
2./ Akkoriban azt tanították,hogy a szocializmus magasabb rendű társadalmi forma mint a kapitalizmus.
Akkor hogyan is van ez?
Szocializmus, kontra kapitalizmus?
A szocializmus a kétkezi dolgozókat, stílusosan szólva a proletárok érdekeit védi.
A kapitalizmus a pénz-emberek érdekeit.
Tehát szegény, kontra gazdag!
Jól gondolom?
Az elsőnek igaza lehet abban, hogy a szocializmusban nagyobb volt a létbiztonság, munka, lakhatás biztosítása.
Sok területen a közbiztonság is jobb volt, részben talán a szocialista társadalom miatt, másrészt meg ugye a diktatúra miatt, nem volt ennyi jogi védelme a bűnözőknek.
Viszont a szocialista gazdaság nem volt versenyképes, nem volt fenntartható, már a szovjet, magyar vezetés sem hitt a szocializmusban a '80-as években. Magyarországon már 1988-ban meghozták a törvényeket, hogy elkezdünk áttérni a kapitalizmusra. Viszont az nem volt eldöntve Kelet-Európában, hogy demokrácia is lesz, a szocialista párt megtarthatta volna a politikai hatalmat, diktatúrát. Például Kína, Vietnam is a kommunista párt hatalmon maradása mellett tért át a kapitalizmusra, bár jelentős részt államkapitalizmusra. A gazdasági fejlődés hasznaiból egyenlőtlenül részesedtek az emberek, megnőttek a társadalmi egyenlőtlenségek a korábbi szocialista tábor országaiban, de az átlagemberek is tudtak profitálni a változásokból, szerintem összességében jobban élnek leszámítva néhány kudarcot vallott, kisiklott országban (pl. Ukrajna, Moldova), ahol sokkal inkább hanyatlást hozott a politikai változás, átalakulás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!