Aki az ellenzékre szavazna 2022-ben és van jövedelme, azt miért nem érdekli az adózás?
"jobboldal pedig folyamatosan adót csökkent már közel 10 éve,"
Már ahol van jobboldal. Itt magyarországon a magát jobboldalinak hirdető baloldali párt 10 éve folyamatosan adót emel, bár bújtatva, hogy birkáinak ne tűnjön fel.
2008-ban kevesebb adót kellett fizetem, átlagjövedelemmel, mint ma, ha mindent összeszámolok. Még jó hogy elterjedt a netes vásárlás, így sok mindent adómentesen tudok vásárolni.
"Magyarországon baromi magasak az adók. Nem csak az SZJA meg ilyenek számítanak. A GDP-arányos adóteher 39.1%"
Nekem ez a 39% eléggé karcsúnak tűnik. Több az.
Amit leírtál az mind nagyon szép, kár, hogy valóságot csak nyomokban tartalmaz.
Kezdjük ott, hogy a történet nem ilyen egyszerű. A szochó csak egy adónem a sok közül, van még ezen kívül néhány, magánszemély esetén is, cég esetén pedig még csak nem is a szochó a legnagyobb tétel, ráadásul egy cég adózása több rétegű. Én, mint SZJA szerint adózó egyéni vállalkozó, legalább kétszer adózok, egyszer a bevétel után, egyszer pedig a kivét után. Cég esetén eleve cégformától függően más és más az adózás, továbbá ágazattól, a székhely településétől, és sok egyéb tényezőtől függően megint más és más az adózás. Azt mondani, hogy régen ennyi volt a szochó, most pedig annyi, és ezért jobb nekünk, egyszerűen tévedés (vagy szándékos csúsztatás). Olyan adatokat hasonlítasz össze, amik önmagukban nem jelentenek semmit!
Eleve, szochó csak 2012-től van, előtte TB járuléknak hívták. Ugyanebben az évben került bevezetésre a szakképzési hozzájárulás (1,5%), és emelkedett a pénzbeni egészségbiztosítási járulék mértéke. De előtte, 2010-ben megszűnt a tételes eho, és bevezetésre került a munkaerőpiaci járulék. 2011-ben szűnt meg az adójóváírás, és emelkedett a nyugdíjjárulék 9,5%-ról 10%-ra. Tehát csak 2010 és 2012 között két új adónem került bevezetésre, kettő emelkedett, és egy megszűnt.
A népegészségügyi termékadó, amit végső soron a fogyasztó fizet meg, 2011-ben került bevezetésre.
Munkavállalók által fizetett járulékok (%-ban): [link]
1996-1998 (Horn-kormány): 11,5%
1998 (Orbán-kormány): 11,5%
1999 (Orbán-kormány): 12,5%
2000 - 2002 (Orbán-kormány): 12,5%
2003 - 2004 (Medgyessy-kormány): 12,5%
2004 - 2006. aug. (Gyurcsány-kormány): 13,5%
2006. szept. - 2006.dec. (Gyurcsány-kormány): 16%
2008 - 2010 (Gyurcsány-kormány): 17%
2010 (Orbán-kormány): 17%
2011 (Orbán-kormány): 17,5%
2012-2016 (Orbán-kormány): 18,5%
Grafikonon: [link]
Mint látható, a munkavállalót érintő járulékok 1996 óta növekedtek, a válság alatt volt egy kiugró emelkedés, továbbá 2010 óta növekedtek. Tehát egy munkavállaló többet adózik az Orbán-kormány alatt, mint eddig bármikor. Magyarul, akinek fontos az a pénze, az nem szavaz a Fideszre.
Ha már felhoztad a cégeket, akkor elmondhatjuk, hogy a munkáltatókat terhelő adók 1996 folyamatosan, szépen egyenletesen csökkentek minden kormány alatt, a válság ellenére is.
Még egy dolog: 2002 és 2008 között a minimálbér adómentes volt, 2009-től megint adóköteles lett de az adójóváírás miatt ez csak minimális adóterhet jelentett, mígnem 2012-től megszűnt az adójóváírás, ami +16%-nyi adót jelentett! Tehát a minimálbéresek sokkal rosszabbul keresnek most, mint az MSZP kormány idején.
Nézzünk egy főre lebontott GDP grafikont is: [link]
Vagy egy éves medián jövedelmet EU-s átlagban: [link]
Köszönöm mindenkinek a válaszát, nagyon érdekes volt látni, hogy ki mit gondol a kérdésről. Többeknél sajnos azt látom, hogy érzelmi alapú döntés van és nem pusztán anyagi megfontoltságú és páran mondtak képtelenségeket is. Ettől függetlenül a frusztrációt nyílván értem, mehetnének a dolgok máskép is. Én is sajnálom, hogy mindkét oldal a pénz érdekes felhasználásban érdekelt leginkább. Magam is szívesebben látnék egy olyan kormányt, aki átláthatóan, korrupciómentesen első sorban a költségek csökkentésére törekedne, majd a semmiképpen sem elkerülhető költségekhez igazítana egy olyan adórendszert, ami mindenki számára lehetőséget biztosítani a jobb életre.
Véleményem továbbra is, amit a megkérdőjelezhetetlen adatokat bizonyítanak, hogy az elmúlt közel 10 év masszív személyi és céges adócsökkentések nagyon pozitív hatással vannak mind az egyének jövedelmére, mind a gazdaság egészére és annak kifehérítésére.
Nyílván mindig lesznek olyanak, akik különböző érzelmi megfontoltságból szeretnék másik polgártársukat jobban megadóztatni és sajnos ilyen és hasonló politikai propagandák, gyakorlatban az előző válaszomban kifejtett okokból még nyugaton sem működő gazdagokat elriasztó magas kulcsokkal működő adórendszer, sokszor vonzó lehet bizonyos, a dühöket az ilyen adórendszert ígérő pártokra szavazó polgárok számára.
Véleményem szerint, amíg nem jutunk el oda, hogy objektíven a tényeket nézzük és ne jobb vagy baloldal között osszuk meg az országot és tekintsük ellenségnek a másik oldalt, addig nem lesz olyan párt aki ezen válaszom első részében megfogalmazottak szerint, hatékonyan és átláthatóan vezetné az országot.
Jó cucc ez, amit szívsz tényleg.
2 dolog, hogy jó a gazdaság nem Orbán érdeme. 1-2 év múlva komoly recesszió jön, akkor gondolom az ő hibája lesz. Iparban 20%-s visszaesés van az autógyártók miatt.
Menj el egy könyvelőhöz érzelmi alapon, felvilágosít, hogy a csökkenő adókkal mennyire tévedésben vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!