Most, hogy leomlott a diktatúra, mi lesz a Fidesszel? Miért hagyták, hogy így legyen?
A 8-as volnék. Még a 2/3. oldalon kérdezte valaki, hogy miért gondolom "balos győzelemnek" az egész helyzetet. , Később más kérdezte, mért hiszik a "balos fiatalok" hogy diktatúra van...
Sok egyéb kérdést láttam menet közben, nem kevésen jót mosolyogtam.
Kezdjük menten a liberális meghatározásával, nem fejteném ki, de ez a fogalom alapvetően egy gazdasági fogalom, aminek a politikai élethez semmi köze. Alapvetően 18. századi Britanniából indult ki maga a folyamat, ha nagyon szépen magyarul akarjuk megfogalmazni hogy "mi a libsi" (na ilyen sincs) akkor azt mondanánk, hogy "szabad piacot előtérbe helyező gazdasági irányzat", ennek ugyebár semmi értelme amennyiben politikailag nézzük. Ez kulminálódott a 19.század Magyarországán "politikailag fontolva haladó" néven. No ők voltak azok akik igyekeztek volna szépen, lassan, megfontoltan, de fejleszteni az országot, míg a "Konzervatívok" érdemben a "Minden jó ahogy van" elven gondolkodtak.
A gond az hogy a "jobb/bal"-oldaliságot is keverik az emberek, igaziból fogalma sincs a többségnek, hogy mit is jelent ez. Itt arról volna szó, hogy baloldali aki a min.elnöki szószék bal, jobboldali aki a jobb oldalán ül, hangsúlyozzuk: 17.század, brit parlamenti elosztás. A mai európai politikában már ez a "kétosztatúság" abszolút nem létezik, nem is igazán jellemző.
Amennyiben csoportokra akarnánk osztani, hogy mit is csinál pl egy baloldali kormány, akkor nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy : szabad piacban érdekelt, ami azt jelenti, hogy nem az állam fog minden cégben részt vállalni, hanem magánszereplők vannak többnyire, ide tartozik a szociális ellátórendszerek szinten tartása, szintén ide tartozik a társadalmilag lemaradottabb rétegek ellátásának igénye (pl. segélyezés)
Jobboldal: ők általában konzervatívak, ez azt jelenti, hogy a kormányzó réteg minimum a saját vagyonának megtartását célozza, ezért limitáltan támogat más rétegbe tartozókat, ugyanide tartozik, hogy állami cégekkel működteti az államot (persze, mert többnyire érdekeltek az állami cégekben) ..
Balos/jobbos fiatal -szerintem egyik sem létezik. Vannak a fiatalok akik ilyen vagy olyan tanultsági szinttel rendelkeznek, ilyen vagy olyan életkörülménnyel bírnak, ezen pedig vagy változtatni akarnak, vagy nem. Ennyi a történet, ez mindig is így volt. Minden fiatal a saját életkorának megfelelő dolgokkal foglalkozik, pl: hogyan lesz házam? hogyan lesz stabil munkám sok évre? hogyan lesz egzisztenciám? milyen lesz a leendő gyerekem élete? Ha ezekra azt a választ adja egy kormány hogy: nő az infláció, a lakásár, a kocsik ára, gyöngék a fizetések, a tanult, egyetemet végzett ember annyit keres, mint egy (ld. tanár, 135ezer) szakmunkást végző személy (nem lebecsülve a melósokat, sőt ők többet kaszálnak mint egy egyetemet végző) akkor a fiatal nem lesz érdekelt abban, hogy egy ilyen "rendszert" fönntartson.
2/3-ad vagy nem kétharmad, valóban, több szavazó szavazott ellenzékre és a fideszre is, mint előzőleg, nyilván azért mert átpolitizált a közeg, egyre több embernek érdeke beleszólni erre, vagy arra, mint látjuk inkább arra, mint erre. Azóta persze megakadt a lemez és rengeteg amúgy züllesztő folyamat is a kormány részéről, hisz új helyzet állt elő. Az új helyzet előállása viszont egyértelmű bukás az eddiginek.
Kedves 34# korábban már írtam: 15 éve vezető politika-elemzőként dolgozom külföldön, évente járok haza, bőven elég is annyi az egymást káromló, gyűlölködő, agy nélkül személyeskedő emberekből (tisztelet a kivételnek).
Ui. Elmúlt 10 évemben eltérő társadalmi rétegek politikára való hatását kutattam. Bizonyára te is.
A diktatúra nem omlott le.
Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!