Mi a bizonyíték arra, hogy a demokrácia jobb mint a diktatúra?
Szerintem nem lehet azt állítani hogy bármely népnek jobban kedvez a demokrácia. Rájuk lehet kényszeríteni a nem nekik való berendezkedést, de idővel úgy is kialakítják maguk számára az optimálisat. Vannak olyan népek a amiknek a demokrácia való és ezekre ha rá is kényszeríted a diktatúrát, tűzzel vassal söprik el azt.
Ilyenek pl. Svájc, Norvégia és a többi skandináv ország, Franciao., Hollandia, Anglia, stb. legtöbb nyugati ország.
És vannak olyan nemzetek ahol pont fordítva működik, ha a demokráciát kényszeríted rájuk akkor idővel (még ha ez lassabb folyamat is, akár évtizedek) úgy is visszaszavazzák a diktátort. Ezekre példa Magyarország, Oroszország, Szerbia, stb. afrikai és eurázsiai/ázsiai országok.
Tehát szerintem nem lehet ezt így kijelenteni hogy az egyik jobb mint a másik, minden embercsoport más és más való nekik. Mi a véleményetek?
Akik visszaszavazzák a diktatúrát, azoknak politikai Stockholm-szindrómája van, más néven: paternalizmus.
"Majd Orbán megvéd minket a csúnya gonosz migráncsiktú"
"Van Putyin, van Oroszország, nincs Putyin, nincs Oroszország"
Ja meg Erdogan isztambuli balhéját sem árt megemlíteni.
Semi!
Viszont a hülye ember azt hisz, hogy a szelet a mozgó fák gerjesztik. Ezért aztán, bolondulnak a demokráciáért.
Nem gondolom, hogy ennek nemzetekhez köze lenne, minden ember szereti/szeretné valahogy a saját sorsát szabadon formálni. A svájci is, a magyar is, meg a nigériai is.
Nyilvánvaló, hogy egy, a középkorban maradt térséget egyik hétről a másikra katonai megszállással, egy háború után belerángatni a XXI. századba nem lehetséges, pont olyan, mintha előre tudnánk utazni 10 perc alatt 200 évet - nem éreznénk jól magunkat benne, akármennyire is lenne jobb, de ez a két állítás szerintem még önmagában ellent nem mondó.
Európának minden jelentős korszakváltáshoz kellett egy-egy század (legalább), hogyan gondoljuk, hogy máshol erre nincsen szükség? Csak mert tanulhatnának ebből? Ugyan, az ember ilyenből nem tanul, amíg maga meg nem tapasztalja, mint a kisgyerek.
És hát milyen demokráciáról beszélünk? Az ókori (szabad, görög/római, férfi) demokráciáról? A reformátorok demokráciájáról (jakobinus diktatúra)? A rendi demokráciáról? A népi demokrációról? A liberális (nagyvállalati) demokráciáról? Ezeknek egy közös ismérve van, választáson alapuló politikai rendszerek, de hogy ki választhat és kik közül, az azért vagy az egyik, vagy a másik oldalon előre szabott, innentől a "népuralom", ami az eredeti jelentése értelmetlen, ugyanis midegyik diktatúra is egyben. Hogy egyszemélyes, vagy többségi, az teljesen mindegy.
Természetesen azért a többségi diktatúra kényelmesebb, hiszen ahhoz könnyebb tartozni... :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!