Magyarországon kommunizmus vagy szocializmus volt 89-ig?
A kommunizmus szó kétértelmű. Egyrészt vonatkozik magára az eszmerendszerre, mint "-izmusra" (ez volt), másrészt az utópisztikusan megvalósítható kommunizmusta berendezkedésre, ami egy olyan rendszer, amiben minden ember egyenlő, nincs tőke, stb. (Marx nyomán, ilyen nyilván nem volt).
Magyarország hivatalosan szocialista népköztársaság volt, ahol a Magyar Szocialista Munkáspárt uralkodott kommunista eszmerendszerrel - de ahogy a párt nevében meg egy csomó hivatalban is megvolt, azért a szocializmuson keresztül képzelték el a kommunizmusig jutást, de a kommunizmust jelképező vörös csillagot meg internacionálét azért már mindenhova becsempészték. Rákosi vagy Gerő inkább keményvonalas kommunisták voltak, míg a késő Kádár-kori politikusok közt azért elég nehéz lenne olyat találni, aki ne szocialistának vallotta volna magát. '56 után elég sokan érezték, hogy ezt a kommunizmus dolgot azért fenntartásokkal kéne kezelni, de a Szovjet megszállás és Moszkva miatt nem lehetett csak úgy kifarolni és azt mondani, hogy "mi csak szocialisták vagyunk, kommunisták nem". Ezt még Tito sem merte meglépni - Jugoszlávia is mindvégig hivatalosan kommunista vezetésű állam maradt, pedig ők nem voltak részei semmilyen kommunista országok közti szerződésnek. Szóval ha úgy tetszik azért voltunk kommunisták, mert az oroszok agyonlőnek mindenkit, ha mást állítunk magunkról.
Szocializmus. Szocializmusban a vállalatok és más termelőeszközök közös (állami) tulajdonban vannak, a lakosság személyes használatú ingóságai és ingatlanjai magántulajdonban. Kommunizmusban, ami amúgy sehol nem valósult meg, mert utópia, nincs magántulajdon, minden közös és mindenki képességei szerint termel, igényei szerint fogyaszt.
(A szocializmus sem volt 100%-ban szocializmus, hiszen korlátozott keretek között voltak maszekok, a végefelé egyes nyugati multik is be lettek engedve, valamint a 70-es évektől látva a rendszer működőképtelenségét, az állami vállalatok között is igyekeztek valamiféle versenyt kialakítani.)
Marx és Lenin is a szocializmust a kommunizmusba vezető út állomásának tartotta, aminek lényege, hogy mindenki a hozzájárulása alapján részesül a megtermelt javakból.
A kommunizmus már olyan ideális társadalom, ahol mindenki képességei szerint dolgozik és a termelt javakból szükségletei szerint részesedik. Ehhez kell a több generáció alatt kinevelt kommunista embertípus, akiben már belső késztetés van arra, hogy munkájával a társadalmat minél jobban szolgálja.
Szocializmus - kommunizmus! Egy és ugyanaz a fogalom!
A Kádár rendszer egy enyhébb berendezkedést jelentett a
Rákosi féle vadkommunizmus után!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!