Miért nincsenek nálunk szociális lakások átlag embereknek, fiataloknak?
Bécs munkáspárti irányítása alatt, 1919-től 1934-ig több mint 61 ezer lakást létesítettek, összesen 348 lakóparkban. Mindössze 15 év alatt, a 2 világháború között.
A "Vörös Bécs" korszakban húzták fel sok más lakónegyed mellett a kelet-bécsi Rabenhofot is, ahol önmagában nagyjából ezer, különböző méretű lakás található a hangulatos udvarokat záró, vörös téglaépületekből álló lakóépületekben.
Mindegyik az önkormányzat tulajdonában van, a városvezetés ugyanis szinte semmit sem adott el abból a lakásállományból, ami a húszas évek elejétől egészen mostanáig önkormányzati lakásberuházásként épült Bécsben. Sőt, jelenleg is építenek hozzá: épp két év múlva fejeződik be az a 2015-ben beindított lakásépítési projekt, aminek a végén 4 ezer új önkormányzati bérlakással lesz gazdagabb a város. Ezzel együtt körülbelül 225 ezer lakás lesz a város tulajdonában*, amelyet éppen a lakásállomány nagysága miatt, egyáltalán nem csak a szegényebb rétegek veszik igénybe. A piaci ár alatt kiadott önkormányzati bérlakásokat az átlagos keresetűeknek is kiadják, hogy nekik se kelljen a jövedelmükből túl nagy arányban lakhatásra költeniük**.
A szociális bérlakások olyan kedvező áron bérelhetőek, hogy nagyon népszerűek a bécsiek számára. Ezért a város különféle kritériumokkal próbálja szűrni a jelentkezőket. Egy ilyen lakás igényléséhez az embernek legalább öt éve Bécsben kell laknia, osztrák vagy EU-s állampolgárnak kell lennie, vagy tartózkodási engedéllyel rendelkeznie az országban, rendelkeznie kell állandó jövedelemmel és nem többől kell gazdálkodnia évente, mint nettó 44,7 ezer euró, azaz 14,4 millió forint***.
Ezeken túl előnyt élveznek a 30 éven aluliak, a 65 éven felüliek, a valamilyen okból nehéz élethelyzetben lévők, a családosok, és azok, akiknek rossz az egészségi állapotuk. De azok is, akik valamiféle közszolgálatot látnak el a városban: például nővérek, tanárok vagy tűzoltók.
Nálunk miért nem támogatják mind a fiatalokat, mind a családokat, közszolgálatot végzőket, stb szociális lakással? Miért CSOK-ot adnak és hasonlókat, ami felemeli az ingatlan árakat, míg az állami bérlakás pont hogy gátat szabhatna a korlátlan lakbér emelkedésnek?
*Budapesten ez a szám 42 ezer, miközben közel ugyanannyian élnek a két városban.
**Azok, akik Budapesten élnek és nem rendelkeznek saját ingatlannal, átlagosan a jövedelmük 40%-át költik lakhatásra.
***Az átlagos fizetés Bécsben évi nettó 30 ezer euró körül van.
De ne felejtsd el, hogy cserébe itt nincsenek migránsok. Van miért hálásnak lennünk.
"Miért CSOK-ot adnak és hasonlókat, ami felemeli az ingatlan árakat, míg az állami bérlakás pont hogy gátat szabhatna a korlátlan lakbér emelkedésnek?"
Mert aki közel ül a tűzhöz, annak kifejezetten kedvező az ingatlan és albérlet árak elszààsa.
Az, hogy a fiatal pároknak nincs jövőképe, a lőtéri kutyát sem érdekli.
Régi diktatorikus trükk.
Amíg a lakhatásoddal és a megélhetéseddel nyüglődsz nem az köt le mennyit lopnak a fejesek.
Variációk a megoldásra:
1. A befektetési célú ingatlanok létét visszaszorítani azokra kivetendő magas adókkal. Erre lennének módszerek, az ellenőrzésére is hogy ne tudják kijátszani (ha az ekáerre és az online számla kontrollra volt esze a kormánynak, akkor ezt is meg lehet oldani). De sajnos vannak üzleti körök akiknek ez nem tetszik. Pedig ezzel védeni lehetne az új lakások piacát is hogy ne vásárolják fel a 0 napos ingatlanokat befektetők, a tényleges lakók helyett.
2. Több önk. bérlakást építeni bécsi példára ahogy írod, de ugye a mi kormányunk szerint mindenki saját lakást akar. Dehogy akarna, ha a piaci ár feléért, maximum 2/3-áért kapna normális bérlakást az önkormányzattól bárki, aki igazolni tudja, hogy a keresete és a vagyona bizonyos szint alatt van (ezek nem is tudnának saját lakást venni, vagy csak nehezen). Ebben is lenne pénz az oligarchák számára, nem csak a stadionokban és a szállodákban.
3. Ahogy Berlinben, befagyasztani a bérleti díjakat, de ez már elég erős piaci beavatkozás és sokan ráfogják, hogy kommunista intézkedés.
4. Nehezen kivitelezhető, de mindenki követeljen magának magasabb béreket. A szolgáltató vállalkozók kérjenek többet, úgy a dupláját az 5 ével ezelőtti áraiknak. Én pl ezt teszem (IT vállalkozóként), nem is nagyon tetszik az ügyfeleknek az áremelés, mert a többi bolond IT cég hozzászoktatta az ügyfeleket az ingyen számlázó programokhoz, vagy a 10 évvel ezelőtti árakhoz mert azt hiszik, hogy mindenki csak azt veszi, ami olcsó. De nem így van, mert a minőség egyre fontosabb egyre több ügyfélnek. Nekem dupla árakon is vannak ügyfeleim, szoftver vásárlóim. Ehhez csak maximalizmus és kvázi hibamentes szoftver kell. A maximalizmust be lehet vezetni más üzleti területeken is és akkor azt meg fogják fizetni az ügyfelek (semmi nem lehet tökéletes, de törekedni kell rá, e törekvés miatt teljesítenek jobban a nyugati országok). A kereskedőktől is megveszik a drágább minőségi termékeket, nem csak az óccó kinai import szarokat (amiket most már majdnem annyiért árulnak, mint egy minőségi terméket).
Nem kell ennyit gondolkodni ezen.Azért nincs,mert nálunk jobboldali kormány van.A jobboldali politikának meg nem érdeke,hogy segítse a kisembert.A jobboldal mindig is a nagytőke oldalán áll.
Ha szociális bérlakásokat akarsz,ahhoz baloldali kormány kell.
#9
És Magyarországon a baloldali politika igazából mikor segítette a kis embert? 🤔
Kunbéla?
Rákosi?
Kádár?
Gyurcsány?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!