Miért lehetett sokkal magasabb színvonalú az egészségügyünk 2008-ban az MSZP kormány idején, mint ma?
2008-ban is válságban volt az egészségügy, alulfinanszírozottság, eladósodás jellemezte a szektort, ahogy az egész országot is.
Annyiban jobb volt a helyzet, hogy 10-15 éve még kisebb volt a munkaerőhiány az állami rendszerben. Ennek növekedése három dolog miatt következett be:
1. A magyar társadalom, orvosok, egészségügyi dolgozók elöregedése, nyugdíjba vonulása, természetes fogyás.
2. A privát szektor növekedése.
3. A fokozódó elvándorlás az EU csatlakozás után. Voltak jelentős béremelések az országban, de európai szinten még mindig nagyon alacsonyak a magyarországi bérek. A privát szektorban pedig még magasabb volt a bérnövekedés, mint az állami alkalmazottaknál, így az is vonzóbb lehet. De ma már az is gyakori, hogy az orvosok egyéni vállalkozóként dolgoznak be az állami kórházakban.
A hatalmas béremelés az egészségügyi dolgozók számára Fidesz hazugság, amit ezek szerint sokan el is hisznek.
Az alapbért lehet, hogy megemelték, csak emellett számos más dolgot csökkentettek, elvontak, így a teljes jövedelmük vásárlóértéke NEM NÖVEKEDETT SZÁMOTTEVŐEN annak ellenére, hogy nagy bérfejlesztést ígértek nekik. Ehelyett átba-szták az agyukat. Az ilyesmi nem egy jó érzés. Nem csoda, hogy aki tud, inkább elmegy külföldre, ahol megbecsülik őket anyagilag is és morálisan is, vagy mennek az IKEÁ-ba és hasonló helyre dolgozni, és sokkal nyugisabb melóért sokkal többet keresnek.
Az MSZP idejében GDP arányosan sokkal többet fordítottak egészségügyre, mint most, és reálértékben forintban is többet költöttek.
A kórházi napidíj, a vizitdíj pedig nagyon is jó kezdeményezés volt. Időközben volt olyan közvéleménykutatás, ahol már a fideszesek is támogatnák, ha lenne, ha az a pénz az EÜ-ben maradna. Megjegyzem, hogy évente maximum 20000 forintot kellett volna költeniük ezekre, de még itt is voltak számos kedvezmények, amit feleslegesnek tartok felsorolni. Éves szinten ma már jóval többet fizet MINDEN KÖTELEZETT 20000 forintnál TB támogatásként. Tehát több lett a terhe mindenkinek, csak másként hívják, másként vasalják be a sokkal többet.
Tök ugyanaz, mint a tandíj eltörlésével, amit átkereszteltek hallgatói hozzájárulásnak.
Semmivel se volt jobb, azon kívül hogy kisebb volt az emberhiány, 2008 óta sok orvos ment nyugdíjba, 2007-2011 között pedig kevés EU-s országba lehetett orvosként menni, osztrákoknál 2011-ig nem igazán lehetett engedélyt szerezni, így többen maradtak otthon dolgozni.
Amúgy ugyanaz volt; borzasztó körülmények, stb. stb. Nem egy kórházat zártak be, férőhelyeket csökkentették, (ebbe bukott bele végleg az SZDSZ) OPNI-t is bezárták teljesen feleslegesen hogy spóroljanak a költségekkel. Amin tudtak azon spóroltak. Eltörtem 2 ujjam nem volt sín, helyette fél karom gipszbe kellett fedni. Órákat vártam CT-re egy súlyos agyrázkodás után, miután felállni sem tudtam. Szóval ne gondold azt hogy régen (minden) jobb volt.
tegnap 21:53
Ezekkel a hírekkel összehasonlítva látszik csak igazán az egészségügy mélyrepülése. 'Egyes megyékben kritikus a betegszállítás helyzete' vs. 'Már nem biztosítható a betegellátás'. Nem kis különbség az akkori problémák és a mostaniak között az biztos.
Mert a magyar egészségügy hanyatlása folyamatos, így 2002-ben is jobb volt az egészségügy 2008-nál, sőt 1992-ben is 2002-nél..
Szép lassan megszűnik, az egészégügyi hozzájárulásokat, tb fizettetést leszámítva, mert azt azért fizessed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!