Ausztria miért kapott Magyarországtól elcsatolt területet?
Igen gyakran felteszik ezt a kérdést azok, akik most ismerkednek a történelemmel. Nagyon gyakran szembesülnek azzal, hogy még a téma kutatói, ismerői is csak széttárják a kezüket. Pedig van magyarázat, csak a "hivatalos" történetírás nem fogadja el, mivel "összeesküvés-elméletnek" tekintik.
A trianoni békediktátumot a párizsi szabadkőműves páholyok erőszakolták ki. Akkoriban ezek meg voltak őrülve egy világforradalomért, azt hitték, eljött végre az ő idejük. A magyarországi "őszirózsás" puccsot is a párizsi páholyok szervezték, helyesebben a nálunk működő társpáholyai. Erre szokták mondani a nagyokosok, hogy "összeesküvés-elmélet", ezzel el is bagatellizálva az egészet, mert hát ugye összeesküvések nincsenek. (De ha nincsenek, akkor miért tart fenn minden ország komoly titkosszolgálatokat?)
A szabadkőművesek első számú célkitűzése mindig is "a trónok és oltárok lerombolása" volt. Tehát a királyság, mint politikai rendszer és a keresztény vallás, mint társadalomalkotó tényező megsemmisítése. Magyarország pedig Szent István óta az egyik legerősebb katolikus birodalom volt, erős központi hatalommal és a királysághoz kötődő politikai hagyományokkal. Ez később olyan erősnek bizonyult, hogy még az első világháborús felfordulást és a történelmünk legsúlyosabb árulását is átvészelte, csak a második világháborút követő szovjet (azaz kommunista) megszállás vetett neki véget. Ám a címerünkön 1990 óta újra ott a Szent Korona, hiába vagyunk köztársaság.
Mi köze ennek Ausztriához? Magyarországot bármi áron úgy meg kellett gyengíteni, hogy abból történelmi távlatban se tudjon talpra állni. Erdély, Kárpátalja, Felvidék, Délvidék mind odalett, de a nyugati határnál is le akartak csapni a területeinkből, hogy azzal is gyengüljünk, egyben azt is remélték, hogy ez örök konfliktusforrás lesz majd az osztrákokkal, ahogyan a többi elcsatolt terület is a mai napig ilyen vagy olyan formában és mértékben, de vitatott. Ha annak idején nincs a Rongyos Gárda és vitéz nagybányai Horthy Miklós nem fogja meg vaskézzel és jó ésszel az országot, jóval nagyobb területet vesztettünk volna el, többek között Sopron városát is.
Ennyi tehát a történet. Az akkori világpolitika azt követelte, hogy Magyarország tűnjön el a térképről. 1916 körül még az volt a terv, hogy teljesen szűnjön meg. Voltak olyan tervek, hogy a Balaton északi partja is Csehszlovákiához tartozzon, a déli meg Szerbiához. Ironikus módon a kommunizmus mentett meg bennünket ettől. Párizsban néhányan észbe kaptak, hogy mégsem lenne jó egy romjaiban is stabil államot felcserélni egy rakás úgy-ahogy most létrehozott kváziországra cserélni, miközben Oroszországban éppen Leninnek hívják az új cárt. Az már nekik is sok volt, amit ott műveltek.
Burgenland mezőgazdasági terület volt, amely Ausztria többi részén csak szűkösen áll rendelkezésre. Így Ausztria önellátóbb lehetett gabonával, élelmiszerekkel, kevésbé volt kiszolgáltatva Németországnak, Magyarországnak. A győztes nagyhatalmak pedig független, önálló Ausztriát akartak.
Hasonló indokok akkor is felmerültek, amikor a Csallóköz, Duna bal partján lévő termékeny alföldi terület Szlovákiához került. Csehszlovákia úgy vélte szüksége van rá az élelmiszerellátásoz, plusz a Duna katonailag jól védhető természetes határként szolgálhat Magyarországgal szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!