Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A második világháború után...

A második világháború után miért vették el a jogosan visszakapott magyar területeket?

Figyelt kérdés

Szerintem az egy teljesen korrekt állapot volt, hogy Magyarország visszakapta pl. Észak-Erdélyt, a Felvidék déli részét, Kárpátalját és a Délvidéket.

Ráadásul a románok is a tengelyhatalmak oldalán harcoltak sokkal nagyobb haderővel mint a magyarok és vesztesként kerültek ki hivatalosan a háborúból, hiszen velük is békét kötöttek 1947-ben.

A szlovák állam szintén a németek mellett harcolt végig, ráadásul Csehszlovákia feldarabolását a britek és a franciák szentesítették még a háború előtt. Az ukránok szintén a németek mellé álltak a keleti fronton, ahogyan a horvát usztasák is mellettük harcoltak.

Akkor miért akkor is Magyarország szívta meg, amikor csak magyar többségű területeket kapott vissza?


2019. máj. 25. 16:34
 1/7 anonymousreview60 ***** válasza:

1. Az - alapvetően igazságos - bécsi döntés az "iskolai zaklatók" rendrakása vokt a spanok között. Ahogy létrejött, vissza is csinálható.

2. A Magyar Királyság az 1. vh. határmódosításainak revíziójára vonult hadba, de vesztett. Ilyenkor az addigi nyereményt el szokták venni.

3. A románok kiugrottak, amit így honoráltak a nagyhatalmak.

2019. máj. 25. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A revízió már megvalósult 1941-re, amikor Magyarország belépett a háborúba.

Bulgáriának például nem kellett visszaadni Dél-Dobrudzsát a románoknak, amit szintén német-olssz döntőbíráskodással szereztek meg.

2019. máj. 25. 17:00
 3/7 anonim ***** válasza:
74%
Azért, mert Magyarország vesztesként, a többiek gyiőztesként lettek elismerve. A románok kiugrottak, a szlovákok fellázadtak.
2019. máj. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Románia is vesztesként lett elismerve, hiszen csak 1947-ben kötöttek vele békét a szövetségesek.
2019. máj. 25. 17:29
 5/7 A kérdező kommentje:
"A párizsi békeszerződések aláírásával zárult le a második világháború Magyarország, Finnország, Bulgária, Olaszország és Románia számára, 1947. február 10-én."
2019. máj. 25. 17:30
 6/7 anonim ***** válasza:

Hol kezdjük?


Nem nem csak magyar többségű területeket kaptunk vissza. Az 1939-ben visszacsatolt Kárpátalján a lakosság kb 10%-a volt magyar. Ezt úgy próbálták akkoriban ellensúlyozni, hogy oda nem tért vissza a magyar közigazgatás és eredetileg autonóm tartomány lett volna, aztán a háború ezeket a terveket elnapolta.

A Vajdaságot a nyugati hatalmak szemében mi nem kaptuk, hanem elfoglaltuk, pláne úgy, hogy nem sokkal korábban Barátsági és meg nem támadási szerződést írtunk alá velük. Ugye Teleki írta: "Hullarablók lettünk, a legmocskosabb nemzet" mielőtt öngyilkos lett, és a lakosságnak is csak 38%-a volt magyar.

A Második bécsi döntésnek közel sem volt komoly elismerése, pont amiatt nem, mert etnikailag csak relatív többségben volt a magyarság ha jól emlékszem a 43 ezer négyzetkilométeres területen a lakosság harmada nem magyar volt.

Egyedül az első bécsi volt az, ami etnikailag és világpolitikai szinten is kvázi mindenki számára elfogadható volt, a többi területi nyereségünk vagy nem kapott nemzetközi elismerést vagy konkrétan megszállásnak számított.


Románia megkapta a büntetését éppen azzal, hogy csak Erdélyt kapta vissza se Dél-Dobrudzsát se Besszarábiát nem. Bulgária jutalma volt a semlegességért cserébe, hogy megtarthatta Dél-Dobrudzsát.


A nyugati közvélemény és a Szovjetunió Csehszlovákiát és Jugoszláviát legyőzött országnak és a szövetségesének tartotta lásd. jugoszláv partizán mozgalmak.

Amikor a háborúnak vége lett Magyarországnak egyedül annyi esélye volt, hogy a szintén "rosszgyerek" Romániával szemben megtart valamennyit Erdélyből, volt is több elképzelés és a nyugati hatalmak egy Kelet-Alföldi kb. 10 ezer km2-es sáv átadását támogatták volna (magyar maradt volna Szatmárnémeti, Nagyvárad és visszakerült volna Arad), de ezeket a terveket a szovjetek csökönyössége megfúrta. Végül a szovjetek annyi engedményt tettek, hogy kikötötték Romániának, hogy az erdélyi magyar tömbnem (Székelyföld) autonómiát kell kapnia. Ez lett a Magyar Autónóm Tatomány.

2019. máj. 25. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mert a győztes mindent visz.
2019. máj. 25. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!