Más lett volna Magyarország sorsa, ha a világháború után a nyugati érdekszférába esünk, és valami reformált változatban megmaradt volna Horthy-rendszer, és a Magyar Királyság?
Mondjuk eltörölték volna a főuri rendszert, a választási manipulációt és megmaradt volna valami nyugatos alkotmányos monarchia Horthy alatt, demokratikus parlamenti váltógazdálkodással.
Pl. úgy, ahogy Japánban Hirohito a helyén maradhatott (persze ez alatt nem azt értem, hogy egy súlyban lenne a kettő).
Horthy biztos, hogy nem maradt volna a helyén.
Egyébként nem tudom, lehet, hogy akkor is csak ugyanott tartanánk. Itt a nép mentalitásával van a gond.
Na és ki hajtotta volna végre? Hirohito itt is? Japánul?
A sorsa mindenkinek önmaga gondolkodásmódjában, viselkedésében van, az országnak is.
Például te azt kérded, mi lett volna ha "mások" dirigálnának. Észre sem vetted, hogy ezt kérdezted. És pontosan ezért, itt sok minden más lenne, de a lényeg ugyanaz. Aki most senki, ott is az lenne. Aki most jut valamire, ott is jutna. Félreértés ne essék: az ottanit nem Mészáros Lőrincnek hívnák, de lenne. Ez az ember kapta és nem megdolgozott érte. A kettő közötti különbség az, amiért most itt tartunk.
Megjegyzés: a dolgok nagyon eltérőek tudnak lenni eltérő nézőpontokból. Az a kívánt Horthy rendszer számodra és a hasonlókéra pont az az utált rendszer lenne, nem pedig az áhított.
Ha a nyugatiak átveszik az ország irányítását és a saját képükre formálják, akkor igen. Ha nem és megmarad a Horthy-rendszer, akkor nem.
Az általad felvetett japán modell nem lett volna rossz és közelebb van az előbbihez, mint az utóbbihoz.
Kállay Miklós például foglalkozott a háború utáni lehetséges problémákkal. A földreform lett volna (volt) a legfontosabb kérdés, amelyet a negyedik zsidótörvény kiszélesítésével oldott volna meg (tehát a 100 hold feletti földbirtokok szétosztásával).
Horthy nem maradt volna sokáig - öregsége miatt. Valószínűleg az ő "emberei", például a már említett Kállay kerültek volna hatalomra (esetleg koalícióban a kisgazdákkal), akiket - mivel a kérdés szerint nyugati érdekszférába tartozott volna az ország - nem csinálnak ki a kommunisták. Ebből mindenképpen az jön le, hogy jobban jártunk volna, ha a nyugati érdekszférába kerülünk (ami egyébként Churchill vágya volt, egy esetleges balkáni frontot akart, de Roosevelt nem "félt" eléggé Sztálintól, így minket nem a nyugati szövetségesek szabadítottak fel - illetve így nem beszélhetünk felszabadításról).
Ezt a kérdést a Jaltai konferencián már régen megvitatták és eldöntötték a Nyugati Szövetségesek és a Szovjetunió, hogy Magyarország melyik győztes érdekszférába kerül. Így hát ennyi idő távlatából értelmetlen sajnos a más lett volna ha kérdés.
Churchill az Észak-Afrikai győzelem és német-olasz Afrikai kivonulás után szeretett volna valahol Balkánon esetleg Görögországban a Szövetséges angolszász csapatokkal partra szállni. Játszunk el a gondolattal, ha esetleg ott szálnak partra és sikerrel előre nyomulnak Magyarországig az oroszok előtt akkor talán Nyugati-Szövetséges érdekszférába kerülhetünk volna a Balkán és Kelet Európa egy részéve együtt.
Végül nem lett Balkáni partra szállás, nem ezt választották, és az angolszász csapatok és szövetségeseik partra szálltak Szicíliában majd Olaszországban és mi Szovjet érdekszférába kerültünk 45 évig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!