Mikor tiltja be végre a magyar kormány a cigit és az energiaitalt?
Minek tiltaná be? Óriási jövedéki adó forrás. Azt, hogy X vagy Y gyerek cigizik meg nem a kormánnyal kéne megbeszélni (nem ér rá gyereket nevelni és nem is feladata), hanem a szülőkkel meg az iskolával.
Másfelől a függőségek egyik fő tulajdonsága, hogy nem olyan egyszerű róluk leszokni. Betilthatod az alkoholt is, de annyit érsz el vele, hogy nőni fog a csempészet aránya meg más, esetleg károsabb szerekre szoknak át akik eddig piáltak, cigiztek vagy redbulloztak.
"Minek tiltaná be? Óriási jövedéki adó forrás. Azt, hogy X vagy Y gyerek cigizik meg nem a kormánnyal kéne megbeszélni (nem ér rá gyereket nevelni és nem is feladata), hanem a szülőkkel meg az iskolával."
Természetesen igazad van, de nem hajlandak rá, ahogy látszik :(
Azért mert az állam paternalisztikus szerepbe való ültetése,ilyen társadalommérmökösdi nem feltétlen jó irány. Az egyénnek a szuverén dolgaiba való nagymértékü beavatkozás lenne. Emlékem szerint Orbán Viktor is nyilatkozott ezzel kapcsolatban,s ő sem volt mellette.
Itt van ezzel kapcsolatban egy remek cikk:
Úgy tudom hogy Európában, talán a top 5 legdohányosabb nemzet között ott vagyunk, de világviszonylatban is nagyon az élen járunk. Betiltani felesleges, mert az államnak komoly bevételforrás az eladásokból származó adó. Inkább árat kellene emelni, plusz a megelőzésbe, negatív kampányba pénzt ölni. Pl: ciki a cigi névvel kampány az iskolákban, vagy ilyesmi.
Viszont ha árat emelne a kormány, akkor az eladások csökkennek, a fekete kereskedelem aránya megnő. Akkor meg ennek a megfékezésére kell többet költeni.
Energiaitalokkal úgy vagyok, hogy 18 éves korhoz kötném az eladást.
Összegezve: A dohányzással, energiaital fogyasztással nincs baj. Aki felnőtt, az eltudja dönteni akarja-e inni/szívni ezeket a termékeket, vállalva a később felmerülő esetleges egészségügyi problémákat.
Nekem, a feleségemnek, a szüleinknek, a gyerekeinknek, az unokáinknak sem tiltotta meg a magyar kormány, hogy dohányozzunk, energiaitalt fogyasszunk; mégse tesszük.
Ha már ilyen gondolatod van; ez olyan szintű személyiségi jogi korlátozás, szabályozás, amire a kormány nem is jogosult: az országgyűlés, magas szintű egyetértéssel, törvényi szinten tehet ilyen korlátozást. (A törvény esetleg felhatalmazhatja, vagy éppen megbízhatja a kormányt egyes részletek kidolgozása, szabályozása tekintetében.)
Egyébként, van, és hatályban van a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvény; 18 éves kor alatt nem értékesíthető számukra dohánytermék, még a nagykorúak kiszolgálását is fel kell függeszteni, amíg 18 év alatti személy tartózkodik a kereskedelmi egységben.
Amúgy, ha az egészséges nemzet az általad óhajtott cél, akkor meddig menjenek el? Személyre szabottan határozzák meg azt, hogy ki, mikor, mit és mennyit ehet? Vagy, hogy adott napokon mikortól (mivel kutatások szerint a minőségi pihenéshez nem csak az számít, hogy mennyit alszunk, hanem az is, hogy adott egyéni állapotban mikor alszunk el) és mennyit aludjunk? És az alkoholfogyasztás? És így tovább…
Egyébként, még a családi körülmények sem feltétlen meghatározók. A katonaságnál egy rajban voltam egy ikerpárral. A szüleik züllött alkoholisták voltak. Az egyik ikertestvér abszolút nem fogyasztott szeszes italt, mert elriasztotta a szüleik példája. A másik, meg követte a szülei példáját, még az arcszeszt is megitta, eltávozás után nemegyszer a századparancsnok ment érte valamelyik helyőrségi fogdába, mert eszméletlenségig részegen bevitték. Az alkohollal kapcsolatban abszolút ellenkezők voltak, ugyanabból a családból, egypetéjű ikrekként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!