Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi történne ha bekövetezne...

XX1918 kérdése:

Mi történne ha bekövetezne egy olyan esemény, amely során a jelenlegi országgyűlési képviselők nagy része életét vesztené?

Figyelt kérdés

Pre: Megkérném a TEK-et, hogy ne rugja rám az ajtót egy esetleges terrorcselekmény megtervezése miatt, a kérdésem csupán feltételes.


Tegyük fel, hogy egy több fővel felfegyverezett csoport már hónapok óta azt tervezgeti, hogy egy rendkívüli parlamenti gyűlésen (Amelyen a kormánypártok, és az ellenzéki frakciók legnagyobb része jelen lenne) megrohamozzák a parlamentet, és minél több képviselőt meggyilkolnak.


Jelen esetben ki venné át az ország ideiglenes irányítását, ha ez a fegyveres csoport a merénylet után = elmenekülne / kiérkező fegyveres erők ártalmatlanítanák őket / öngyilkosok lennének?



2019. máj. 5. 15:16
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ismét kihangsúlyoznám = nem tervezek semmi ilyesmit, csupán az alaptörvényben nem találtam semmilyen olyasmi utasítást, amely kimondaná mi történne egy ilyen esetben.
2019. máj. 5. 15:17
 2/11 A kérdező kommentje:
Gratulálok, ha nem tudsz érdemi választ adni a kérdésemre, minek válaszolsz?
2019. máj. 5. 15:21
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ábrándozunk, ábrándozunk kedves XX?

Azért legyen válasz is: nem tudom.

2019. máj. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Van egy amcsi sorozat, a Designated Survivor, az alapján gondolkoztam el a kérdésen.
2019. máj. 5. 15:28
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha egy képviselő meghal, akkor ha listáról került fel, akkor a párt választ helyette másikat, ha polgármester, akkor a városban tartanak új választást. Ha a miniszterelnök hal meg, a párt választ mást a helyére (szerintem, mert Gyurcsány is csak úgy átadta Bajnainak a stafétát hogy azt az embert senki nem választotta meg)
2019. máj. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Utolsó: Igen, ezzel tisztában vagyok, de ha jól tudom, a miniszterelnök halála esetén újra kell írni az országgyűlési választásokat, nem?
2019. máj. 5. 16:45
 7/11 anonim ***** válasza:
61%

A befektetői bizalom gyakorlatilag megszűnne az ország iránt, az ország stabilitása felbomlana, hatalmi harcok törnének ki a megüresedett politikai vezetés szerepének betöltésére, hiperinfláció, szóval mindenféle földi jó.


Hogy hosszabb távon mi következne be, az azon múlik, ki szerzi meg a hatalmat, de ilyen helyzetekből ritkán jön létre jogállam.


Pláne, ha a vázolt helyzetet vesszük alapul, vagyis nem egy békés puccs vagy polgári forradalom mozdítja el a hatalomban lévőket, amely után feloldja a titkosításokat és igazságos eljárást lefolytatva ítéli el a megdöntött rendszer képviselőit, hanem egy extremista terrorcsoport lemészárolja, akit lebír, aztán majd lesz valahogy.

2019. máj. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A pártlistáról megválasztott országgyűlési képviselők helyére a pártjuk nevez meg újat (olyat, aki a legutóbbi választáskor szerepelt a pártlistán), a megbízólevelüket az NVB adja ki. Ez szükség esetén viszonylag gyorsan megoldható (egy-két hétre saccolom).

Az "egyéniben megválasztott" képviselők helyére időközi választást kell kiírni, ez nyilván hosszadalmasabb (jelöltállítás, ajánlások összegyűjtése, kampány, választás, jogorvoslatok), néhány hónap.

Az Országgyűlés kevesebb képviselővel is működőképes (pl. jogosult új köztársasági elnököt, miniszterelnököt, házelnököt választani), bár tagadhatatlanul bizarr helyzet lenne, ha pár tucat képviselő döntene mindenben.


A köztársasági elnököt a házelnök helyettesíti, a házelnököt valamelyik alelnök. (Házelnököt illetve alelnököket választani nem egy nagy ügy, szükség esetén pár óra alatt lezavarható, ha ülésezik az Országgyűlés.)


A minisztert (akár halála esetén is) tudtommal a politikai államtitkára helyettesíti, illetve bizonyos ügyekben egy másik miniszter. A miniszterelnököt (ha a miniszterelnök-helyettes sem elérhető) valamelyik miniszter helyettesíti.

Új miniszterelnök választása illetve új miniszterek kinevezése pár napig, esetleg hétig tart.


Ugyanakkor a legszükségesebb napi ügyeket (pl. a közrend fenntartása, a határok védelme, a katasztrófahelyzet elhárítása stb.) az illetékes szervek (Rendőrség, Honvédség, Katasztrófavédelem stb.) maguktól is el tudják látni, nem feltétlenül van szükség a Kormány intézkedésére.


PS. Gyurcsány helyébe Bajnait az MSzP csak jelölte, az új miniszterelnököt az Országgyűlés választotta meg.

, az MSzP csak jelölte.

2019. máj. 15. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
82%

"Mi történne ha bekövetezne egy olyan esemény, amely során a jelenlegi országgyűlési képviselők nagy része életét vesztené?"

Nálad tuti kopogtatna a TEK.

2019. máj. 15. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Szilárd47 ***** válasza:
100%

A parlamant megrohamozása és a képviselők tömeges legyilkolása egy jól szervezett terrorcselekmény.

Valószinűleg a köztársasági elnök elrendelné a szüségállapotot, ami az államhatalmi szerveket különleges jogkörrel ruházná fel. Ha sulyos esetről lenne szó, akár a parlament müködésének erős korlátozásra is sor kerülhet. Az elhunyt képviselők helyett egyébként a pártok delegálhatnak más személyeket is.

Elárulnád, hogy miért kérdezed ezt?

2019. jún. 3. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!