Mi a véleményetek arról hogy Magyarországon 2021 től örökös nyári időszámítás lesz?
Félrebeszélsz megint, arról van szó hogy most télen téli nyáron nyári időszámítást használunk. 2021 tól meg áttérnénk a nyárira, ami 1980 előtt soha nem létezett itt, ami átlag ember számára borzalmas lesz reggel 8 előtt sötétben munkába és sötétedésre otthon!
Normális emberek a télit választanák ,csak naplopók tesznek rá magasról hogy átlag ember koromsötétbe kellesz hogy munkába járjon, csak azért hogy a munkakerülő irodások este 9 kor is golfozhassanak!
#31
Na akkor kezdjük az elején.
A nap 24 órából áll. Mindig, minden nap.
A Föld forog, ezért vannak a napok. Minden fordulat során a Föld egy pontján éppen "felkel" a Nap, egy másik pontján meg lenyugszik. Ahogy halad a Föld a Nap körüli pályáján, úgy változik a napfény beesési szöge és vele az évszakok. Így minden egyes nap más időpontban kel fel a Nap, más lesz a világos órák mennyisége.
De teljesen mindegy, hogy a napkelte időpontjában az órád 5:26-t mutat vagy 6:26-t, attól még azon a napon ugyanolyan hosszú lesz a nappal és az éjszaka! Vagyis nem lesz attól rövidebb a világos időszak, mert ezentúl nem állítunk órát, vagy mert azt az időt fogja egész évben mutatni az órád amit nyáron.
November végétől február közepéig a Nap 7 óra után kel fel. A legtöbb ember ekkorra már felkelt, nagyon sokan már úton vannak a munkába, iskolába, rengetegen már rég dolgoznak is mert 6-kor kezdődött a műszakjuk vagy korábban. Nekik hulla mindegy, hogy ha egyszer már amúgy is sötétben keltek fel és indultak el, akkor meddig van még sötét utána.
Azonban délután jól jön az a plusz 1 óra, amennyivel tovább van világos, mert az iskolából kijövő gyerek ha már reggel sötétben kelt, sötétben ment be a suliba, legalább kifelé még látja a Napot. De semmit nem vesz el a napfényes órák számából az óraállítás.
Nyáron viszont, amikor már hajnalban döglesztő meleg tud lenni, akkor nagyon nem mindegy, hogy a Nap 5:30-kor kel-e fel vagy 4:30-kor.
Tegyük fel, hogy 6-ra jársz dolgozni. Most reggel sötétben kelsz fel tavasz elején (a téli időszámításban) és sötét van még 1 órán keresztül, pedig már dolgozol. Nem mindegy neked, hogy még 1 órán keresztül sötét van kint ha már úgy is bementél dolgozni? De, mindegy.
Délután ha kijössz 2-kor, most van 2-2,5 órád még világosban. Ezentúl 3-3,5 órád lesz csinálni a dolgaidat otthon, sétálni, bevásárolni.
Nyáron amikor a nap kel te már úton vagy. Érzed még a levegő hidegét kicsit, de tudod, hogy neked legalább a munkaidőd nagy része véget ér, mire jön a déli hőség. Ha a téli időszámítás lesz, akkor viszont már 11-kor lesz ilyen meleg és a fele munkaidőd a hőségben lesz. Ez sokkal rosszabb, mint télen sötétben utazni reggel, amikor amúgy is sötétben utazol reggel.
"Persze azzal nincs semmi baj, csak azok télen nem nagyon vannak. Szerintem tök mindegy hogy 16:00-kor vagy csak 17:00-kor lesz koromsötét délután, mire az ember hazaér és leül az asztalhoz így is-úgy is korom lesz, csak cserében reggel is sokkal tovább."
Nekem azért jobban esik még világosban hazaérni. Arról nem is beszélve, hogy sokkal bosszantóbb, hogy ha a télit tartjuk meg, akkor nyáron mindenki meg fog rohadni a melegtől, mivel 4!! (akár 3:45!!) fog kelni a nap, tehát 6:30-kor már hiába szellőztetsz, nem érsz vele semmit, a gyerek meg 7:30kor iskolába menet már leizzadt 5x.
Télen sötétben megyek dolgozni és úgy is jövök ki. Hogy lehet ezt a témát össze mosni a naplopókkal kedves kérdező?
Az emberi butaság növeli a depressziót, meg a baleseteket is!
35#
Pont ezt magyarázza a kérdező. A télen használt időszámítás a sajátunk, nem a nyáron használt. Te is azt írtad, hogy télen a saját időzónánkban vagyunk, nem a téliben. (Mároedig attól, hogy az a miénk, még télinek hívjuk - ugye, milyen fura, hogy a télen használtat télinek, nem pedig "sajátnak" hívjuk?).
Ó, már látom, mennyi téliidőszámítás-párti ember van az országban, és sajnos azt kell megállapítsam, jóval több, mint amennyitől eleve féltem! Ha ebből népszavazás lesz, és a téli marad, na az lesz az utolsó lökés, hogy kimenjek valami épeszű országba dolgozni. Eddig még a kormányunk fa..akodásai sem tudtak rávenni, de a téli időszámítás végleg be fogja tenni a kaput...
Röviden: ha rajtam múlna, nemhogy a nyári időszámítást tartanám meg, de még pluszba át is tenném az országot a román-bolgár-görög időzónába (GMT+2)!
Valaki írta: "Több értelme lett volna a télit meghagyni, mivel többet nyer az ember a téli korábbi világossal mint amennyit a nyári későbbi sötéttel."
Hát szerintem meg pont a fordítottja az igaz. Hajnalban a "jómunkásember" kel, meg a vidéki paraszt, akinek meg kell etetni az állatokat. A reggeli sötét ugyan érinthet hátrányosan embereket, de a korai délutáni sötétedés az roppant kevés kivétellel szinte mindenkit! Hogy hajnalban sötét van - hát legyen. De délután ne már!
Egyébként is, ha netalán véletlenül ennyire korai fekvő valaki, azért a szoba besötétítésének vannak lehetőségei, de hogyan tudunk késő délután nappali világosat csinálni, ha már lement a nap? A reggeli sötéttel nincs baj, akkor úgyis munkába megy a többség, miközben az életed normálisabb részét azt munka után éled, akkor szórakozol, bevásárolsz, sportolsz stb.; na akkor legyen még napsütés és világos! Hétvégén meg egy órával korábban jössz be a strandról meg fejezed be a kertészkedést, kirándulást?!
A "reggel a gyerekek meg sötétben ülnek a teremben" azért hülyeség, mert az iskolák túlnyomó többségén nincs olyan és annyi ablak, hogy ne kellene amúgy is felkapcsolni a világítást! Az, hogy befelé menet még sötét van pár hétig, nem tagadható, de hogy ez ne lehetne bevállalható azért, hogy tovább legyen világos, ami utána már a gyereknek is jobb, azt nemigen fogadom el.
Látom már, ebből 2021-ben óriási balhé lesz, a népesség valamelyik fele lázongani fog, és elküldi majd a másik, nevető felét a bánatos fenébe... Ha nem a fejünk fölött döntenek (akkor egyébként sajnos a télit gondolom befutónak a jelenlegi kormányunk általános jómunkásemberes beállítottsága miatt), hanem népszavazás lesz, én biztosan a nyárira fogok szavazni! (És ha "odafönt" a többség téliidőszámítás-párti, akkor pláne azért nem lesz népszavazás, nehogy uram bocsá' véletlenül még a nyári legyen a nyertes...)
Egyébként ha egy egyszerű, magadnak feltett kérdésre redukáljuk a dolgot, melyik a gyakrabb esemény az alábbiak közül?
A. Márciusban azt mondod, hogy "Ó, de jó, végre tovább van világos!", vagy
B. Októberben azt mondod, hogy "Ó, de jó, végre hamarabb van világos!"
(B. esetében az nem ér, hogy "de legalább hamarabb van világos", mert az implikálja, hogy te sem örülsz igazán neki, csak nyugtatgatod magad! Persze ugyanígy A. esetében sem a "de legalább tovább van világos" a mérvadó. A két eredeti mondat közül merül fel a kérdés, hogy melyik áll közelebb hozzád.)
Állítom, az A-t többen mondogatják maguknak! És ha ez igaz, akkor egyértelműen a nyári időszámítást kell megtartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!