Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az emberek már nem is vágynak...

Az emberek már nem is vágynak az őseik államosítások előtti társadalmi pozíciójára és életszínvonalára?

Figyelt kérdés

Mert ugye a földeket, gyárakat és más eszközöket államosították, majd aki nem lett öngyilkos a társadalmi ranglétrán történő jogtalan visszacsúszása miatt az mehetet egy életre rabszolgának. És akkor abban ment tönkre.

Az emberek a sorkatonákra hasonlítanak. Mikor bevonultunk, mindenki meg szeretett volna szökni, volt aki öngyilkos akart vagy próbált lenni, volt akit meg az őrület kerülgetett. Aztán a leszerelésre meg úgy megszokták rab életüket hogy szinte mindenki továbbszolgálatos akart lenni.


A szocializmus kezdetén is így reagáltak az emberek az ellopott életük, vagyonuk, szabadságuk és társadalmi ranglétrán elért eredményeik elvesztése miatt. Aztán az évtizedek alatt úgy megszokták a rab életüket, hogy még a rendszerváltás után sem nyugati kapitalizmusra vágytak, hanem a magyarra jellemző feudalizmusra a korrupcióval és mégrosszabb élettel. És már meg sem említi senki hogy jobban szeretne az ősei életszínvonalán és társadalmi ranglétrán betöltött szerepében élni mint ma alkalmazottként. És még akkor is elégedettek a mai rendszerrel, ha pontosan tudják hogy ez a rendszer sem kárpótolta őket. Nem kapták vissza működő gyáraikat, virágzó gazdaságaikat, ahogy az ellopott életüket és szabadságukat sem, meg a munkában tönkrement egészségüket sem. Hanem alkalmazottak, lehet hogy pont olyannak a tulajdonában lévő munkahelyen akinek ősei részt vettek az államosításokban.

Most komolyan, ennyire a példában említett sorkatonákhoz hasonlítunk? Így akarunk jólétet az országban? Ez épp olyan mint ha az egykori sorkatona továbbszolgálatosként várná hogy szabad legyen.

51/F



2019. márc. 6. 14:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%

Csak egy kérdés: melyik igazságtalanabb?


a) nagyszüleidnek volt egy rangjuk és életszínvonaluk, aminek eléréséért már ők sem tettek meg semmit, beleszülettek. Neked mindez most nincs meg, de ha teszel érte (tanulsz, szorgalmasan dolgozol, kompromisszumokat hozol, spórolsz), akkor előre léphetsz.


b) egy olyan rendszerben élsz, ahol szolgasorsba születsz és ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bármit is teszel szolgasorsban is fogsz meghalni, míg mások, akik uri családba születnek, akkor is jól élnek életük végéig, ha egész életükben semmit nem tesznek.

2019. márc. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

A b) variáció a rosszabb.

Az a) variáció szerint tegyük fel hogy előbbre lehet jutni. De még mindig azt fogja az egyén érezni hogy az őseit és így az őt is ért sérelmekért nem kapott az államtól méltó elégtételt. Sőt, amíg az új karrierjét építi, még befizetne az őseit tömkretevő államnak egy rakás adót.

Egy hasonlattal mondva, például ha egy családot kirabol egy betörő, majd a rabolt értékből a betörő egy céget hoz létre, utána a károsult család szorgalmasan dolgozna a betörő lopott cégében hogy a munkájukkal még tovább növeljék a bűnöző vagyonát? Kétlem. Ezért mentek le a kisemmizett arisztokraták inkább Afrikába. Mert ott a dzsungel igaz hogy nem lehetett egy komfortos hely, de legalább nem számított tolvajnak, hanem némi élelemmel is ellátta őket.

A tolvajt meg felelősségre kell vonni még akkor is ha azt a magyar állam testesítette meg. Rend a lelke mindennek.

2019. márc. 6. 15:25
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
Nem érted a lényeget, abban mi igazság van, hogy az egyik ember úgy él jól, hogy semmit nem tett érte, míg a másik bármit tesz rosszul él?
2019. márc. 6. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Például a kisemmizett parasztságról és középparasztságról egyáltalán nem mondható el hogy semmit nem tett azért amit létrehozott generációról generációra. Viszont az őket kisemmizők valóban nem tettek semmi jót azért hogy földjeiket és mindenüket elszedték, majd még a szabadságuktól is megfosztották őket a rabszolgamunka alatt. Ahogy az egész szocializmus alatt sem tettek semmi pozitívot az elvtársak, csak élősködtek az így létrehozott rabszolgákon. Valóban nincs ebben semmi jó, ezért lenne szükség normális kárpótlásra.
2019. márc. 6. 16:15
 5/11 anonim ***** válasza:
70%
Te mit tettél életedben, amit elvettek tőled és kárpótlást kérsz érte?
2019. márc. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Az államosítások az '50-es évekre végbe mentek. Vagyis ma már kb. 60-70 éve történtek. A rendszerváltás után elméletileg volt kárpótlás, aminél az alkotmánybíróság kimondta, hogy jogsértést nem lehet újabb jogsértéssel orvosolni. Vagyis nem veheted el valakinek a házát ma, csak hogy visszaadd annak, akitől 50 évvel korábban elvették. Emiatt nem a földet, gyárat, házat adták vissza az embereknek vagy örököseiknek, hanem egyféle kárpótlási jegyet.

Az már a korábban annyira vágyott kapitalizmus velejárója, hogy a tömegével megjelent kárpótlási jegyeket (amikkel a tulajdonosaik nem mentek semmire) az fillérekért tudták csak beváltani, felhasználni és hogy rengetegen kihasználták azokat az embereket, ügyeskedtek a kárpótlási jegyeikkel. Minket egyetemistákat is felbéreltek akkoriban, hogy álljunk sorba a kárpótlási jegyek jegyzésénél a tulajok számára, majd adjuk el a nevükben (legális megbízással) az értéküknél sokkal kevesebbért - mert így legalább volt belőle némi pénzük. Vagy mehettek belőle szőnyeget venni, mert az a cég elfogadta a kárpótlási jegyet is bizonyos százalékban.

A mostani rendszer - és ezt próbálta neked elmagyarázni a #3-as - úgy kárpótol, hogy a mai embereknek már éppen úgy lehetőséget biztosít a tanulásra, jó munkahelyre, könnyebb életre, mint amihez régebben az a a vagyon volt szükséges. Mire mennének az emberek azzal ha az elődeik elveszített tulajdonán keseregnének? Ettől mi lenne több vagy jobb az életükben? Amúgy csak mert szerinted itt feudalizmus meg korrupció, rabság van, köszi, de a többség szerint meg nincsen. Nem azért érzik jól magukat az emberek, mert beérik a szerinted " a magyarra jellemző feudalizmusra a korrupcióval és mégrosszabb élettel", hanem mert szerintük nem ilyen az élet. Ennyi.

2019. márc. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

"Te mit tettél életedben, amit elvettek tőled és kárpótlást kérsz érte?"

A nagyapám és szüleim földjeit elvették és beverték őket a TSZ-be rabszolgának. Pedig soha senkit nem zsákmányoltak ki, a két kezükkel hozták létre azt amijük volt. Édesanyám meg is rokkant a TSZ-ben a kemény munkában. Évi 365 nap munkában nem nehéz megrokkanni.

Jómagam meg azt tapasztaltam hogy hiába van piacképes jeles diplomám, a jó állás mindig a haveri körnek jut, nekem meg vagyonőri vagy összeszerelői munkát dugnának az orrom alá. Tehát a munka világa kilőve, kanyarodjunk vissza az önálló megélhetéshez, ami az őseimnek is volt. Illetve csak kanyarodnánk, ha lett volna kárpótlás és nem pedig az lett volna amit a 6-os írt. És miben lenne jobb a visszakapott egzisztencia, vagy ha el sem vették volna? Elég kinézni Ausztriába és máris látható. Nem mindegy hogy valaki otthon dolgozik úgy ahogy akar és tud és a haszon is az övé és családjáé, a létrehozott jövedelemtermelő tőke meg stabil jövőt jelent a gyerekeinek, vagy rabszolgaként éhbérért tönkremegy a TSZ-ben, majd a gyerekei meg ápolhatják mert a tisztelt magyar állam nagy ívben leszarja hogy van olyan polgára aki a hazáért tönkrement. Ráadásul duplán értelmetlenül, mert a halála után még megélhetést jelentő tulajdont sem hagyhat a gyerekeire. Csak egy olyan országot ami csak elvenni képes, de egyenértéket adni azt nem.

Egyik válaszoló kérdezte csak rövidebben, hogy mi jó abban hogy ha valakik dolgoznak szorgosan, odaadóan, mégsem az övék a haszon és a jólét és nem jutnak előbbre, hanem még káruk is származik belőle például ha belerokkannak. Míg mások csak elvesznek, nem dolgoznak, és mégis övék a jólét és előbbre jutás. Hát erről van szó. Hogy mi jó volt az 1950-2019 között eltelt időben, ha pontosan ezt történt?

2019. márc. 6. 17:43
 8/11 anonim ***** válasza:
Ahogy írod, a szüleid és a nagyszüleid, azaz te semmit nem tettél azért a vagyonért.
2019. márc. 6. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

De a vagyonuk elvesztésébe és a rabszolgaságba belerokkant szüleim terhét én cipeltem és a testvérem, a gondozásukkal és a költségek fizetésével. És ha szabad kérdeznem, azok tettek azért a vagyonért, akik elvették és jómódban éltek és élnek belőle? Nekik több joguk van ahhoz a vagyonhoz mint a törvényes örökösöknek lett volna? Vagy mint az eredeti jogos tulajdonosoknak lett volna?

Továbbá igazságos az, hogy egyesek többet adnak bele a közös államkasszába, például mert államosítják vagyonukat és szinte ingyen dolgoznak a kötelező szocialista munkában, de cserébe kevesebbet kapnak az államtól, mint azok akik semmit sem tettek bele a közösbe, vagy semmit sem dolgoztak, vagy nagyon keveset? És az utóbbiak mégis többet vettek ki a közösből? Ez ám a legfőbb probléma, nem az hogy nem az én kezemben van a szóban forgó vagyon. Mert ha a szüleim kezébe kerülhetett volna és ők élték volna fel akkor maximálisan elégedett lennék.

2019. márc. 6. 20:47
 10/11 A kérdező kommentje:
Úgyhogy egy csoda folytán hiába kapnám meg azt a vagyont az államtól, akár busás kártérítéssel fűszerezve, a kommunisták által elkövetett gyalázat, az ártatlan és szorgos meg dolgos családok tönkretétele attól sem válik nem megtörténtté. Azt én láttam és a testvérem, és nem a folyton mások kárára történő előbbre jutásra törekvő gazemberek, hogy édesanyám mit szenvedett és jajgatott a fájdalomtól, amit a munkában kikopott két csípőizülete okozott neki. Nem tudok olyan összeget elképzelni ami ezeket a bűnöket nem megtörténtté varázsolná.
2019. márc. 6. 20:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!