A magyar egészségügyi és mondjuk a német, angol vagy amerikai között mekkora különbség van?
Mármint tudom, hogy az előbbi az utolsó között van, az utóbbiak pedig az elsők között.
De az nem biztos, hogy minőségileg vanbakkora szakadék akár az #1. között és köztünk, mint köztünk és a valódi utólsók között.
Pl. Indiai vagy afrikai országok korházaira gondolva...
Persze nem tudom, ezért kérdezem.
30 évvel ezelőtt, ha valaki felveti, hogy az indiai és afrikai kórházak nem sokkal rosszabbak, mint a magyarok, akkor az illetőt nemes egyszerűséggel képen röhögték volna.
Most, 2019-ben, pedig a legnagyobb természetességgel vitatkozunk rajta, hogy vajon így van-e.
Én testközelből a németet láttam, a feleségem kint szült, hát ég és föld...
Indiai vagy afrikai kórházat még nem láttam.
Más a támogatási rendszer.Más a járulékképzés.Az ellátási rendszerekben fokozatok érhetőek el befizetésekkel de az alap mindenki számára elérhető pl. sürgősségi ellátás eléri a magyarországi fizetős magán ellátások színvonalát.
(Az általános betegápolásban az ellátás és beteggel való "törődés" magasabb színvonaláért fizetnek nem azért hogy egyáltalán ellássák...(mint nálunk)
Magyarország jobban teljesít. Csak a sok ellenzéki ezt nem képes felfogni. Mindenben csak a rosszat keresik.
Egy kis pozitív hozzáállás kellene. Ha összehasonlítjuk az 15. századi egészségügyi ellátással akkor milyen szembetűnő a különbség. Na ugye !
A többi egészségügyi rendszert nem ismerem, de kíváncsi lennék, hogy rokonomnak ott is ugyanazt adták volna-e ingyen, csupán mert nyugdíjas, amit itthon amikor baleset érte.
Sürgős műtét, életmentő beavatkozások, másik kórházba átszállítás mert felfedezték nála egyéb szervi problémáit, tüdő, máj, vér, vese. Több hetes kezelés hogy ezen problémáit először normalizálják majd gyógyítsák, amikor már mozgás képes volt akkor még 1 hónapos rehabilitáció a kórház másik osztályán,majd a felfedezett fertőzését, amit egy régi műtét vérátömlesztésével szerzett, pár hónapos kezeléssel gyógyították. Eközben igen, a baleseti kórháza lepusztult volt, 10-en voltak egy kórteremben és az egész lebontásra kellett volna jusson már több évtizede. Az orvosok azonban megmentették. A másik kórházban az új részlegen azonban 1 és 2 ágyas kórteremben volt, ott a nővérek stílusa nem volt éppen a magaslat. Nekünk kellett fizetni a két kórház közötti betegszállítást a 2 felülvizsgálatra meg a gyógyszerek támogatáson felüli árát, ennyi. Máshol is ilyen költsége lenne egy kisnyugdajasnak?
Vagy másik rokonom, akinek kisbabája született nagyon korán 1,5 éve, az újszülött intenzíven töltöttek hónapokat, majd a koraszülött osztályra kerültek. A kicsi egészséges, nekik mindezt a TB költségére végezték el.
Vagy harmadik rokonom, akinek milliókba kerülő gyógyszerét állja a TB már jó pár éve, mert nélküle meghalna, 2 havonta teljes körű vizsgálatokkal.
Nem robot várta őket a recepción és valóban nem olyan volt a rendelő meg a kórház, mint egy űrállomás, de nem is ezért mentek oda, hanem hogy túléljék, hogy meggyógyulhassanak.
Szóval kíváncsian várom azok válaszát akik jártasak a többi ország egészségügyében. Ott is megkapták volna ezeket csupán a TB, ekkora TB terhére?
ezt igy nagyon nehez osszehasonlitani!
Leirok nehany veglet peldat az amerikai egeszsegugyrol:
Baratunk alacsony keresete miatt el tudta intezni, hogy ingyen szulhessen a felesege a UCLA babaosztalyon. A szobaban csak az anya, a baba es az apa volt. Volt kulon hevero apanak. Etlaprol valasztottak a kajat es az orvos/noverek allandoan beneztek, hogy mindenki oke es van e vmi kivansag. Kaptak egy rend babaruhat, nehany napra elegendo pelenkat es egy plus allatkat ajandekba!
Ismerosnek nincs "minimalber" fizetese de azert nem is el ugy mint egy kiskiraly. Kiderult, hogy cukorbeteg. Az inzulin gyogyszerenek havi adagja kb. 900 dollar, amit a biztositoja nem fizet (holott van biztositasa de vmiert nem allja a gyogyszert... nagyon bonyesz csomagok vannak a biztositasokban).
A 900 dollar masnak a havi lakbere vagy a haz torlesztoje. Neki pedig az elete mulik rajta.
Lehet hogy a korhazak, rendelok igenyesebben es korszerubben vannak felszerelve itt mint Mo-n, de itt az ember ketszer is meggondolja, hogy elmegy-e az orvoshoz vagy sem.
A fonokomnek nagyon atfogo biztositasa van, ami fedezi ot, a 2 gyereket meg az asszonyt. Havonta, figyelj, 3200! dollart fizet erre a biztositasra. Amikor elmegy egy vegbeltukrozesre (50 eves kor felett az orvosok 3 evente javasoljak), a klinika kikuld neki egy 18ezer dollaros szamlat! A biztositoja (szerencsere) fizeti nagyreszet, de neki meg igy is ki kell fizetni 3-400 dollar onreszt! Minden alkalommal, amikor elmegy orvoshoz (vervetel, ilyen olyan vizsgalat, stb), mindig fizet 20, 50, 100, 150 dollaros onreszeket ugy, hogy neki elvileg egy pepec biztositasa van!
A masik haveromnak ingyen van az egeszsegugy (munkanelkuli) de neki csak 1 arva lehetosege van elmenni orvoshoz (legalabbis a kornyeken csak az az egy hely van) es 3-4 orakat kell varnia mire bekerul a dokihoz es ha vmi specialis panasza van, akkor a sima orvos majd beutalja a specialistahoz, ahova a varokazi ido (mivel ez is ingyenes) 3-4 honap, es ha elmegy, aznap meg a rendeloben is varakozhat jonehany orat, raadasul olyan korulmenyek kozott, hogy otthon meg az allatorvosi rendelo is luxusabb, mint ahova o jar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!