Hogyan lettünk a keleti blokk legvidámabb országából a legélhetetlenebb ország?
Hogy sikerült összehoznunk ekkora fordulatot? Például mindenki külföldre menekül. Sok a depressziós és öngyilkos hajlamú az erős munkahelyi vagy iskolai megfelelési kényszerek miatt, akárcsak Japánban.
Én úgy gondolom hogy a 70-es évek jóléte annak volt köszönhető hogy az akkori elvtársak engedélyezték és szorgalmazták a háztáji gazdaságokat és más maszekolásokat. És ez a lépés még a diktatúra árnyékában is jól működött, hisz otthon a meghitt családi légkörben mindenki szívesen dolgozott.
Például a szüleimnek is volt háztáji gazdasága. És az volt a szokás a szülőfalumban hogy mindenki összeszorított foggal "leülte" vagy ledolgozta a kötelező szocialista munkát, akár a sorkatonaságot. Majd mehetett haza a saját életét építeni, meg maszekolgatni és abba nem szólt bele senki.
A kádár rendszer "jóléte" nem kicsit volt látszólagos.
Mert amit esetleg meg is tudtál keresni azt elkölteni nem nagyon tudtad. Baromira nem volt ott jólét, csak ekkora vagyoni különbségek nem voltak. Volt a munkásosztály (dolgozó és proli egybemosva) meg volt a felső 10ezer. Most meg kezd különválni a dolgozó (közép) osztály a proli rétegtől.
,,Sok a depressziós és öngyilkos hajlamú az erős munkahelyi vagy iskolai megfelelési kényszerek miatt, akárcsak Japánban."
Tisztában vagy te a Japán szinttel meg a magyar szinttel? Olyan távolra van egymástól a két szint, hogy a fényévvel se tudod normálisan kifejezni. Addig ne hasonlítsuk már semmilyen szinten a magyar iskolai elvárást, stbt a Japán szinthez, amíg majdnem minden évben a magyar középfokú érettséginél arról megy sok diáktól országos szinten a rinya, miszerint nehéz volt a szövegértés (elég egyszerű szövegek szoktak lenni, majd minden évben néztem az érettségi feladat sorokat). Úgyhogy ne beszéljünk már nagyon komoly iskolai elvárásokról, ha már egyesek ezt a szintet se tudják megugorni.
A Kádár korszak jóléte nyilván csak látszólagos volt, a k.urva sok hitelből, a gyenge gazdaság és még stb mellett, de ott a probléma, hogy elkényelmesítette az embereket. Megtanította magyar embernek , hogy a politika az elité, a pénz az államé, (melyből minél többet ki kell trükközni "okosba") , a verseny meg "azé akinek két anyja van, hagyjál békén!".
A többi országban erősebb diktatúra volt, a társadalmi elégedetlenség manifeszt formái jelen voltak... Míg itthon a pénzre nem tőkeként, hanem hatalomként "tekintünk."
Ha az elmúlt 28-29 évben lenyúlt ezermilliárdok odamentek volna, ahova kéne, ha a hatalom és a vagyon nem lett volna átmentve a rendszerváltozás után, ha nem lett volna kiárusítva az ország, ha szakemberek végeznék az adott feladatokat rokonok és jóbarátok helyett kompetitív árakon, fizetésekkel... Akkor talán nem maradnánk le minden államtól, mikor a régió vezetői lehetnénk (lehettünk volna). De ehhez egy új társadalmi mentalitas kellene először, amely kiköveteli ezt a mindenkori kormánytól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!