Miért elégedetlenek ennyien a Fidesszel és miért hangoztatják sokan, hogy diktatúra van? Mi alapján állítják ezt?
"Ezek szerint mégsincs diktatúra, szóval be lehet fejezni a tüntetéseket."
Így már biztosan befejezik és hálásak, hogy felvilágosítottad őket. :D
Szerintem ugyanaz a kérdező, mint itt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__96..
Úgyhogy ugyanazt fogom elismételni, mint ott:
"Nem hiszem, hogy ne lenne nyilvánvaló és alá kéne támasztani, meg amúgy is sokszor le lett írva. De tessék, itt van mégegyszer a nagyja, és akkkor még sok egyéb dolgot meg se említek:
1) A főügyész fideszes.
2) A köztársasági elnök fideszes.
3) a bírói hatalmat részben épp most vonták be a kormány felügyelete alá, a másik részénél eleve már az ő kinevezettjeik vannak
4) Legyalulták a teljes médiapiacot, az államtól függetlenek lassan képtelenek lesznek megélni mellettük.
Tehát a 3+1 hagyományosan hatalmi ágnak tartott terület mindegyikében a Fidesz uralkodik. Persze ez még nem feltétlenül kirívó dolog, csak jobb helyeken nem a párt az első, hanem a feladatkör."
Akárminek is nevezzük ezt a Fidesz féle mocskot, autokráciának vagy diktatúrának, vitatkozhatunk rajta, de azon már nem, hogy a demokrácia az 2013-ban megszűnt.
A diktatúrát nem szó szerint kell érteni, nagyon kevés országban van totalitárius diktatúra. Szavaztak az emberek a Kádár-rendszerben is, önmagát "népi demokráciának" nevezte, mégsem volt az. Szóval valamiféle, mondjuk "illiberális" demokrácia van, de a nyugati értelemben vett demokrácia folyamatosan épül le (bár sosem volt olyan szinten).
A hatalmat nem korlátozza semmi, így a hatalom birtokosai felett nincs semmilyen kontroll, csak a választások - az meg nem gond, ha a média a kormány kezében van, az emberek simán manipulálhatók, majdnem a végsőkig. Venezuelában is népszerű volt Chávez, aztán most meg már, hogy konkrétan nincs semmi, még kaja se (infláció évi egymillió % körül...), most már nincsenek választások :)
A főbb problémák:
-Ügyészség, bíróságok, médiaegyensúly, jegybanki függetlenség, alkotmánybíróság.
Ügyészség: nem emel vádat, ha fidesz-közeli a vádlott. Pl. Hadházy (egykor fideszes, majd LMP-s, most független) első korrupciós leleplezése volt az Öveges-program többszörös túlszámlázásainak leleplezése. A kirobbanásakor a kormányzat által sem tagadott ("mi is lelepleztük volna, Hadházy csak felgyorsította") korrupciós ügyben akkor mág 2016-ra saccolták az ítélelet:
Valójában a mai napig nem emelt vádat az ügyészség, tologatják az ügyet, míg el nem évül. Pedig itt nem ismeretlen a tettes, ott vannak a nevek a számlákon...
-Bíróságok: egyik volt osztálytársam bíró, azt mondta, hogy konkrét ügyekbe nem szólnak bele, de hogy ki kap meg egy-egy ügyet, ott már van politikai befolyás, sőt olyan is van, hogy egyszerűen nem adják oda az ügyet egyik bírónak sem, az meg elévül. (Ha valamilyen állami szerv a károsult-felperes és valakinek a valakije az alperes.) A dolog most szintet lépett a közigazgatási bíróságok létrehozásával, azaz a közigazgatási perekben válogatott NER-kompatibilis bírói kar lesz.
-Médiaegyensúly: a pártok költségvetését megkurtítják, de közben a Fidesz-propagandát adóforintokból nyomja a kormány meg az álcivilek. (CÖF, állami cégek, főleg MVM adományaiból). Amikor a Jobbik is eljátszotta ezt az álciviles trükköt, akkor az anyagi ellehetetlenítés szintjéig megbírságolták. A "közmédia" hatalmas pénzeket emészt fel, miközben már-már kézivezérlés szintjén a kormánypropaganda szolgálatában áll. A közbeszerzéseken és kedvezményes kölcsönökön felhizlalt kormányközeli pénzemberek pedig felvásárolják a piaci alapú médiát, azt is kormány-szócsővé változtatva vagy megszüntetve azokat. Ennek következménye az első mondatod is :) Az ország tényleg jobban teljesít - hiszen pörög a világgazdaság, de a környező országok fejlődésével összehasonlítva nem fejlődik eléggé.
-Jegybanki függetlenség: Matolcsy személyében már a jegybankot is fideszes vezeti, ennek számos negatív következményével. Az egyik legfontosabb, hogy a jegybanki nyereség (ami technikai, a Forint gyengüléséből adódott) nem a költségvetésbe került befizetésre, hanem "elvesztette közpénz jellegét" az MNB-alapítványokon keresztül. (250 000 000 000 Ft, nem kis summa...) A másik, ezzel részben összefüggő, hogy a függetlenül gazdálkodó jegybank és alapítványai jól működtethető kifizetőhelyek: ott dolgozik Polt Péter legfőbb ügyész felesége és lánya is jól fizető állásokban... Továbbá a jegybank (is) ellenőrzi a többi bankot, néha elnézőnek kell lenni... Pl. NER oligarhák igen kedvezményes és a hitelezett cég saját tőkéjének sokszorosát kitevő hitelek besorolásának megítélésénél.
alkotmánybíróság: korábban sikeres ellensúlyként működött, de a Fidesznek sikerült többségbe kerülni, azóta súlytalan lett: https://www.youtube.com/watch?v=R8auudy0IMk
"Az alapján hogy fidesz kormány van, amit egyetlen magyar ember sem akar."
Hiába utálod a Fideszt nem igaz, hogy egy ember se lenne aki Fidesz kormányt szeretne.
"Nem lett 2/3uk..."
De bizony 2/3uk lett. Az általuk megszavazott rendszer volt érvényben ahol a szavazás nekik 2/3 ot jelent, még akkor is ha sokan jönnek azzal, hogy hány % szavazott rájuk. Abban a rendszerben 2/3 ot kaptak.
"Abban a rendszerben 2/3 ot kaptak."
Igen, maguktól és nem a néptől!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!