Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért mondják hogy hiányszakma...

Miért mondják hogy hiányszakma így, munkaerőhiány úgy, amikor nem hajlandóak normális fizetést adni a cégek?

Figyelt kérdés

Az öcsém elkezdett egy asztalos képzést de rájött hogy nem akarja csinálni, ezért abbahagyta és megcsinált egy targonca kezelőit ( OKJ-t is, jogosítványt is, mert a kettő csak együtt érvényes ). Elvileg targonca kezelőből hiány van és egyes internetes hirdetőoldalakon AKÁR 250-300 ezer forintos fizetéssel is várják az embereket.

Na most itt jön az akár. Testvérem be is adta a jelentkezését több céghez, 19 éves, tavaly érettségizett, idén targonca kezelői, munkatapasztalata nincs. Néhány vállalattól visszjeleztek, volt ahová behívták és itt jöttek a pofonok. Az egyik aki "akár 300 ezer forinttal" hirdetett, visszaírni egy emailt, hogy nekik igazából tapasztalt emberre van szükségük, de köszönik a jelentkezést. Egy másik cég aki szintén meglepően magas, bruttó 260 ezer forintot ajánlott elmondta, hogy igazából ez teljesítmény bérezés, az alapja 180 ezer lenne és ha ilyen olyan feltételeknek megfelel, 100% felett teljesít, nincs elmaradása és "a munkáltató teljes mértékben elégedett lesz vele" ( ez nem tudom mit takar, mi alapján lesz valakivel elégedett vagy teljesen elégedett a munkáltató ) , akkor jutalék formájában kaphat +60 ezret havonta, továbbá 20 ezer forint cafeteria jár ( tehát összesen évente 240 ezer forint cafeteria, csak ezt beleszámolták a fizetésbe, így "AKÁR" 260 ezret is megkaphat ). De a csúcs egy mai cég volt: az eddigi tapasztalatok alapján bizonytalanul, de elment egy állásinterjúra, ahol szintén magas, akár 250 ezer forintos bért kínáltak. Majd az interjún megmondták, hogy igazából nem tudnak ennyit adni, mert nincs tapasztalata. Neki bruttó 160-at tudnak ajánlani. Ekkor öcsém emlékeztette őket, hogy minimum a garantált bérminimumot meg kell adni neki, ami bruttó 180. A cég közölte, hogy ők targoncásnak tapasztalt embert keresnek, testvérem árumozgatóként tudják alkalmazni, többnyire kézzel kell pakolni, csak "néha" ( ez nem tudom milyen gyakoriságot takar ) targoncát is kell használni, ezért nem is kell megadni a garantált bérminimumot ( megjegyzés: szerintem ilyen nem létezik, én arra gondoltam hogy fel lehetne őket jelenteni ).

Akkora hiány szakma és olyan magas fizetéssel keresik, hogy a garantált bérminimumnál senki nem ajánl többet és jól látható, az átlag fizetés is bruttó 230 körül van: [link]

Márpedig az átlagba beletartozik a kezdő is, és a tapasztalt is.

A mai után azon gondolkozik hogy kimegy Németországba, mert alapfokú nyelvtudással 2200-2500 eurót fizetnek egy targoncásnak.


De miért mondják a cégek hogy ekkora meg akkora hiány van, amikor nem hajlandóak fizetni?


2018. dec. 18. 19:41
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
33%
Miert baj ha egy munkaltato tapasztalatot var el? Az ido, penz mig betanitjak a kezdo targoncast nem keves. Sot azzal is kalkulalniuk kell, hogy ott van 1 evig aztan lelep mashova mar tapasztalattal.
2018. dec. 18. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
84%

Azért mondják hogy munkaerőhiány van mert valóban az van.

Fizetni nem akarnak az biztos,mivel minél többet adnak nekünk annál kevesebbmarad nekik.

2018. dec. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is pont ez volt. Letettem a targoncás vizsgát, mert hohh, ilyen nettó 250, olyan nettó 300, aztán a franzokat.

Azóta szakács vagyok Ausztriában.

2018. dec. 18. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
97%
Munkahiány van, mert senki sem fog ennyiért robotolni.
2018. dec. 18. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
#1: A 22-es csapdája. Hogy szerezzen szerencsétlen tapasztalatot, ha sehova nem veszik fel?
2018. dec. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
1# nem baj, természetesen igazad van. Csak éppen beleesünk egy ördögi körbe: eltelik pár év és nem lesz tapasztalt munkaerő. Most még van lehetőség felvenni és betanítani őket. Ha nem akarja hogy lelépjen egy év után, írjanak 5 éves szerződést. De így eltelik néhány év, elmennek a tapasztaltak és ki marad? Se tapasztalt munkaerő, se olyan aki betanítja majd a tapasztalatlant. A cég pedig összeomlik azért, mert nem hajlandó fizetni. Pontosabban addigra már fűt fát ígérne annak aki megy, de késő lesz, nem lesz aki jól meg tudja csinálni.
2018. dec. 18. 19:56
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

#1

Mit kell rajta betanítani? 2-3 hét után normálisan kezeli a gépet. Azt pedig meg lehet beszélni nyugodtan, hogy az első hónapban valamennyivel kevesebbet kap, mert még nem teljes értékű targoncás. Senkinek nem fog leszakadni a nyelve, ha megvitatunk egy kompromisszumos megoldást. Ha annyira kellene nekik az ember, akkor teljesen evidens lenne ezt felhozni.

2018. dec. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Azért van munkaerő-hiány, mert nyíg össze-vissza a sok pénzes, de agyatlan cégember, hogy nekik "csak a legjobb" felel meg, aztán senki nem elég jó, és ott vannak ember nélkül, mert addig válogattak, hogy mindenki máshová ment.


Nem magyar jelenség ez. Nyugaton is ez megy. Programozó vagyok 20 év fölötti gyakorlattal. Azt hiszed, csak úgy ukkmukkfukk el lehet vele helyezkedni? Hát, biztos könnyebben, mint mondjuk répadicsérő technikusként, de nem nagyon. Lehet neked akármekkora gyakorlatod, mindig lesz valami faxfej az adott cégnél, ahová jelentkeznél, akinek van egy kedvenc technológiája, amit rajta kívül senki sem ismer, és besír, hogy há' sajnos nem vagy elég képzett, ha ezt nem ismered. Közben meg felvesznek mindenféle nyomorékot, akik az első nap összeszarják a billentyűzetet és belehemperegnek, mert azt írta a jelentkezésébe, hogy ő ismeri.

2018. dec. 18. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
36%
Mármint, ti tényleg arra számítottatok, hogy mérnöki fizetést fog kapni az öcséd egy fél éves gyorstalpaló után?
2018. dec. 18. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

"Mármint, ti tényleg arra számítottatok, hogy mérnöki fizetést fog kapni az öcséd egy fél éves gyorstalpaló után?"


Azt írták, nem? Akkor nem kell odaírni.

2018. dec. 18. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!