Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Akik támogatják a túlóra...

Akik támogatják a túlóra törvény módosítását, azok esetleg eltudnák nekem magyarázni az alábbit?

Figyelt kérdés

Elnézést kérek tudom sok ezzel kapcsolatos kérdés van mostanság, de én egy valamit nem értek. Sokan írták itt, hogy ez csak hiszti, hiszen ahogyan a kormány is mondja, csak biztosítják a legális munkavégzést munkavégzésen túl.


Dömötör Csaba azt mondta ma:

"Aki többet akar dolgozni és keresni, annak ki kell játszani a bürokratikus szabályokat – a módosítás célja, hogy aki többet akar dolgozni és keresni, az megtehesse."


Bodó Sándor pedig ezzel érvelt:

"A dolgozók önként vállalt munkavégzésre kapnak lehetőséget, így többet kereshetnek."


Na már most, ha ez így van, akkor miért a rendkívüli munkavégzés időkorlátját emelik, ami alapból 250 óra és a munkáltató rendelhet el, bizonyos esetek kivételével ezt a munkavállaló nem is tagadhatja meg. Ebben eddig hol vannak a bürokratikus akadály? Egyáltalán melyik az a pontja a jelenlegi törvénynek, ami tiltja az önkéntes túlórát?


2018. dec. 10. 22:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
17%
Eddig 250 óra volt, most pedig 400 lesz, tehát 150 órával többet túlórázhatsz évente. Capisce?
2018. dec. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
90%
És ki annyira fogyatékos hogy önként akar túlórázni?
2018. dec. 10. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
24%

Konyhanyelven, egyszerűen. A rendkívüli munkavégzés elnevezés takarja a túlórát, mert nem előre meghatározott munkaidő. Az, hogy a munkáltató rendelheti el azt jelenti, hogy egyrészt te hiába akarsz túlórázni, nem teheted meg ha a munkaadód nem akarja - vagyis ha bent ülsz akkor sem fognak fizetni érte ha nem ismerik el túlórának, másrészt mert a túlórát akkor kell végezni amikor a munkaadónak van rá szüksége. Ez főképpen nem a hivatali munkaidős túlórákat takarja, amikor kénytelen bent maradni valaki, hogy végezzen a feladatával, de mindegy hogy kedden vagy szerdán teszi meg, hanem pl. kereskedelemben, amikor nincs elég pénztáros és túlóráznia kell valakinek pont akkor, abban az időben. Ilyenkor a munkaadó elrendeli a túlórát, amit a dolgozó a szerződése szerint vagy köteles elvállalni vagy nem. Ha pl. olyan a kollektív szerződés a cégnél, hogy heti X óra túlórára berendelhető a dolgozó, akkor ezt előre elfogadta az illető amikor elvállalta a munkát. Így ha azt mondja a főnöke, hogy kedden bent kell maradni +2 órát vagy be kell jönni leltározni, akkor jönni kell.

Ezt korlátozza a törvényben jelenleg szereplő évi 250 óra túlóra és a heti 48 órás maximális munkaidő, túlórával együtt.

De létezik olyan csoport, ahol munkaidő keretről állapodnak meg. Nem a heti 5 munkanap+ hétvége vagy a 3 12 órás munkanap + 3 szabadnap és hasonló szabályos munkavégzések, hanem egy olyan, ahol "Munkaidő-keret alkalmazása esetén a munkaidő a hét minden napjára (vasárnapra vagy munkaszüneti napra meghatározott feltételek teljesülése esetén), vagy az egyes munkanapokra egyenlőtlenül is beosztható."

"ha a munkáltató tevékenysége:

megszakítás nélküli, vagy többműszakos; idényjellegű; ha a munkakör készenléti jellegű; polgári repülésben, belföldi és nemzetközi közúti személyszállításban és árufuvarozásban, a menetrend szerinti helyi és helyközi közúti személyszállításban, vasúti személyszállításban és árufuvarozásban, a kikötőben foglalkoztatott munkavállalók esetén"

Ebben az esetben lenne fontos a mostani változtatás, mert pl. idénymunka esetén hiába lenne hajlandó az illető heti 6 napban dolgozni a strandon vagy a hét minden napján, de nem egész nap, akkor sem lehet most többet kifizetni nekik, mint a normál munkaidő + 250 túlóra. Csak sakkozni lehet azzal, hogy mikor végzi el ezt a 250 órát. A többit meg vagy kapja zsebbe vagy nem csinálja. A 400 órára emelés itt a legális munkavégzést segítené.

Persze ettől még jogos, hogy oda kell figyelni arra, hogy vissza lehet-e élni a törvény változásával. Ezért vették figyelembe a szakszervezetek javaslatát arról hogyan kell ezt szerződésben rögzíteni előre pl. kollektív szerződésben vagy az ilyen munkaidő keretben alkalmazások szerződésében.

Most is van ahol visszaélnek a munkaadó-beosztott viszonnyal és elérik, hogy "önként" vállaljon túlórákat a dolgozó, többet is mint a 250 óra, ezen nem változtat a módosítás, hiszen anélkül is megtették. A módosítással (nem tudom idézni) többszörös védelmet próbáltak adni a dolgozóknak ez ellen a visszaélés ellen. Persze biztosan lesz aki ezt is kijátssza majd. Ahogy minden törvényt.

A lényeg: aki eddig is munkaidőkeretben volt alkalmazva, annak ez nem fog új nehézséget jelenteni, inkább lehetővé teszi a legális munkavégzését. A többieknél meg figyelni kell arra, hogy olyan szerződést ne írjanak alá, amiben ekkora túlóra szám van kikötve. Mert hiába fizetnek többet a túlóráért, "jóból" is meg árt a sok.

Én most hallottam először a kirobban vita miatt arról hogy létezik egyáltalán ilyen munkaidő keret-féle szerződés és a 250 óra túlóraszámot sem ismertem. Ebből arra következtetek, hogy olyan sok embert nem érintett eddig sem és olyan sok panasz nem volt miatta. Remélem ezután sem lesz.

2018. dec. 10. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
21%

#2

Úgy hívják őket, hogy magyarok.

2018. dec. 10. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
0%

3

A Kósa azt mondta, hogy a munkavállalók 10-15%-át érinti.

2018. dec. 10. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
83%

3# ez mind szép és jó csak 2 dolgot hagytál figyelmen kívül. A túlórapénz eltűnne. Eddig ha bent maradtál, az órabéred többszörösét kaptad. Most csak az órabéred járna. Ezen felül ez a "ha a munkáltató elrendeli, akkor elvállalom vagy nem vállalom" egy gyönyörű szépen hangzó bullshit. Magyarországról beszélünk. A cégek jó része kötelezően aláíratja veled vagy kirúgnak. És utána te aláírtad, önként vállaltad, szavad nem lehet ha évi 300-400 órára berendelnek.


Sokan mondják hogy "de hát mindenkit nem lehet kirúgni". Mindenkit nem is, de megismétlem, Magyarországról beszélünk. Ott, ahol az emberek félnek a felszólalástól. Szép kis kommunista hagyomány, de megmaradt: a munkáltató parancsol, a dolgozó neve kuss. A hatalom dönt, a nép csendben tűr és teszi amit kell. A karhatalom a népet szolgálja, de azért a mindenkori kormány védelméért képes a saját népét zaklatni és támadni. Ez Magyarország, a félelem országa. És hidd el, ha odarakják az ember elé a papírt, 10/9 nem kockáztatja a munkahelyét, alá fogja írni bízva abban, hogy a munkáltató nem rendeli be.

2018. dec. 11. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Alex Fly ***** válasza:
82%
@3: nem teljesen. Nincs olyan, hogy "ha a munkáltató elrendeli, akkor elvállalom vagy nem vállalom". Ha elrendeli, akkor bemész dolgozni vagy pontosan ugyanúgy igazolatlan hiányzásnak minősül, mint ha a rendes munkaidőben nem jelensz meg. A kötelező túlóra nem arról szól, hogy a munkás bármiben is dönthetne...
2018. dec. 11. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
15%

#6

Pontosan ez a baj, hogy nem ismered a törvényjavaslatot csak hallottál róla valamit azoktól, akik szándékosan provokálni akarnak a kormány ellen mindennel/bármivel.

Nem tűnik el a túlórapótlék. Most is éppen úgy túlóra a túlóra és pótlékot kell fizetni érte, csak most 250 óra a megengedett maximum, ezentúl meg 400 óra lesz. Semmiféle pótlékot vagy mást nem vesznek el vele.

2018. dec. 11. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
22%

#7

Nem is ezt írtam le. A "dönthet róla" az a szerződés kötését jelenti, a munkába állást. Ha olyan a kollektív szerződés amiben az van leírva, hogy évi 200 túlórát vállalnak a dolgozók, akkor ezen belül elrendelt túlóra tényleg benne van a kötelezettségekben. Ha viszont olyan a kollektív szerződés, hogy a dolgozóval egyenként kell a túlóráról megállapodni, akkor nem köteles elvégezni. Vagy egyéni szerződésnél is más és más lehet. Ami éppen a vita tárgya, a munkaidő keretben történő foglalkoztatás, ott minden ilyen szerződésben más van. Most is lehet 1 éves időkeretben szerződést kötni, de a leggyakoribb nem ez, hanem a pár hónapos. Hallottam riportban egy olyan személytől, aki maga köti ezeket a szerződéseket az alkalmazottakkal, hogy nem is hasznos legtöbbször a 3 hónapnál hosszabb időkeret, csak bonyolítja az elszámolásokat és a feladatok ennyi időre tervezhetőbbek.

2018. dec. 11. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Sheral válasza:
13%

1. Nem világos a számomra, hogy a sok ember aki itt sír, milyen végzettséggel rendelkeznek, hogy így élik meg az életet. Amit én tapasztalok, hogy a munkáltató olyan heves nyelv csapásokkal igyekszik, mindenkinek fényesre csiszolni az alsó fertáját, hogy már lassan nem érzi az ízeket.

2. Senki sincs, aki vállalkozna és munkáltatói szemszögből vizsgálja a helyzetet?

3. Nem érdekel valakit, hogy munkaerő hiányban ez egy természetes reakció az államtól? Vagy, hogy a bevándorlás elutasításával koherens lépés?

4. Az, hogy van, akit ez pozitívan érint, mert törlesztenie kell a hitelét és annyit akar dolgozni, amennyit lehetséges, az senkit se hat meg?

5. Minek kéne történnie hozzá, hogy egy magyar elégedett legyen? A vasárnapi boltzár épp úgy ezt a nyavajgást hozta. Nem arról van szó, hogy mind1 mi van csak végre nyavajogni lehessen vmiért?

2018. dec. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!