Más európai országokban van valódi szegénység? A szegénységet a valódi, klasszikus értelmében véve?
Tudom, ez relatív. Elég nagy a kettős mérce ilyen szempontból, mert pl. Svájcban valami 6%-os a szegények száma, de ott az számít szegénynek akinek 1 főre jutó jövedelme forintban számítva 630 000 forint alatt van. Nálunk ez a nyomor. Nálunk meg egy közmunkás sem számít szegénynek, mert kategorikusan kijelentették, hogy ennyi pénzből meg lehet élni, tehát nem szegény.
Ilyen szempontból, tehát valódi szegénység létezik egyáltalán a hanyatló Nyugaton? Vagy csak jóléti "szegénység" van?
A szegénységet mindig az adott közösségen belüli jövedelemeloszlás alapján szokták megállapítani.
Hogy egy egyszerű példát írják, a svájci fél millió nem elég arra, mint itthon, mert másak az árak is. A magyar minimálbér megint máshol meg álomfizetés.
"Hogy egy egyszerű példát írják, a svájci fél millió nem elég arra, mint itthon, mert másak az árak is. A magyar minimálbér megint máshol meg álomfizetés."
Ha azt a 630 ezer forintot elosztod annyival, mint amennyivel a magyar gazdaság kisebb a svájcinál, akkor is elég elkeserítő lenne a helyzet.
"Nálunk meg egy közmunkás sem számít szegénynek, mert kategorikusan kijelentették, hogy ennyi pénzből meg lehet élni, tehát nem szegény."
Rajtatok kívül ezt soha senki nem mondta.
A közmunkás nagyon keveset keres de nem is az a célja a közmunkának, hogy akkora fizetést adjon, mint egy munkahely. A segélynél több, ennyit is mondtak róla. Előtte volt a segély, havi kb. 25 ezer forintnyi, ahelyett most közmunkásként kaphat 47-t. Ez több. Ettől még nem sok, nem lehet belőle megélni és nem is elég semmire. Csak több, mint a segély amit a közmunka nélkül kaphatna.
A minimálbérre sem mondják, hogy abból meg lehet élni, mert az is nagyon kevés. Csak éppen a minimálbérnek kizárólag a minimál munka után kellene járnia pl. egy nyugdíjas otthon éjjeli őrének és nem annak aki keményen dolgozik 8 órás fizikai munkával akár.
Amúgy visszakérdezek. Ha szerinted nincsen nyugaton csak "jóléti "szegénység"", akkor az a sok hajléktalan meg koldus aki ott is mindenhol látható a városokban az szimplán nem akar saját lakásban élni? Vagy akik szétverik a városokat, autókat gyújtogatnak, azok szimplán kevesellik a pénzüket mert nem tudnak pár havonta új Ipod-ot venni maguknak?
A szegénységet lehet valódinak és relatívnak tekinteni. A valódi annyiban relatív, hogy más mennyiségű jövedelemből lehet azonos életszínvonalat fenntartani a különböző országokban.
Az ember normálisan az idejét alvással, élete fenntartásával (ebbe az evéstől a tisztálkodáson keresztül sok minden tartozik), és pihenéssel-szórakozással tölti. Amennyiben az ébrenlét zömében idejét a létfenntartásra fordítja, akkor szegény. Jólléti államokban ez általában a fenntartáshoz elég is. Sok államban egyfelől minden idejét erre fordítja és mégsem elegendő, ő nagyon szegény, és ebben szerepe van az országnak is, ahol él.
Tehát más európai országokban is van ilyen szegénység. Csak tőlünk nyugatra az őslakosság számára ez olyan létet eredményez, amit nálunk alsó középosztálynak neveznek. De például, ahol hagyományosan sok a bevándorló (tipikusan gyarmattartó országok), ott ezek körében a szegénység a nálunk lévőkhöz hasonló. Nagyon szegény országokban a szegények tipikusan sokkal hamarabb meghalnak éhezésben, emiatti betegségben. És gyakran az erőszak által.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!