Szerintetek meddig fognak ilyen (viszonylag) nagy ütemben nőni a fizetések?
Néhányan azt írják, hogy elég jók már most Magyarországon a bérek, amely valójában az EU-ban még így is elég gyatra (havi nettó 701 Euró, amely a 3. legkisebb bér az Unióban, forrás: [link] ).
De mivel a munkaerőhiány most már elég nagy, sőt, akár még fokozódhat is (ha a kivándorolni készülő fiatalok tizede beváltaná ígéretét, az több tízezer fő kiesést jelentene a munkaerő piacról!), emiatt mások szerint sokáig (akár 2020 után is) kitarthat a viszonylag magas, 10%-ot megközelítő éves béremelkedés.
A magyar kormány mostanában nem nagyon foglalkozik a béremeléssel, pedig a munkaerőhiány egyre inkább hátráltatja a gazdaság növekedését.
Ti mit láttok?
Meddig tarthat ki a magyar bérek viszonylag nagy ütemű növekedése?
"A magyar kormány mostanában nem nagyon foglalkozik a béremeléssel..."
Az ukrán törvényben rögzített legalacsonyabb fizetés jelenleg 3723 hrivnya, ami alig több mint 100 euró, vagyis 35 ezer forint. Eközben a magyar minimálbér január óta 138 ezer forint.
Ukrajna lakossága 42 millió fő.
Nem kell középkategóriáig sem menni. Egy "alap" nem használt Suzuki, vagy akármi 3-4 milliótól indul. Vagy pár éve 8-10 millióért belvárosi lakás meg több szobás panel volt. Manapság a legolcsóbb panel is 20-25-től indul.
10% emelkedés a nagyjából semmi kategória.
Főleg az a baj, hogy egy alapból alacsony bérnek az emelés is kevés. Nem mindegy, hogy 500 ezer helyett kapsz 550 ezret, vagy 100 ezer helyett 110 ezret.
A bérnövekedés magában semmit nem ér, mivel termelésnövekedés nincs, ezért az árak is követik.
A bérnövekedésnek akkor lenne értelme, ha a termelés nőne, mert ugye az árakat az szabályozza.
Ha 1 pék ugyanúgy 1000 kenyeret gyárt, mint régen, csak mostantól nem 1000 forintért, hanem 1300-ért, akkor a kenyér árát ugyanúgy meg kell növelni 1300-ra, hogy a pékség ki tudja gazdálkodni az adott pék fizetését.
A kérdésedre a válasz:
"A magyar gazdaság két fő hajtóereje az EU-pénzek, illetve a fogyasztási boom, amely utóbbit pedig a Nyugatra menekült munkaerő által létrehozott munkaerőhiány által generált bérnövekedés okozott. Az utóbbi kapcsán az a véleményem, hogy a magyar társadalom, intézményrendszer, a humán tőke fejlettsége nagyjából az EU-periférián jellemző béreket (Portugália, Görögország) indokol, amit már elértünk. A bérnövekedés momentuma még egy-két évig valószínűleg kitart, és ez addig hajtja a fogyasztást, de 2020 után nem realisztikus ebben az erőben bízni."
A cikk egyéb megállapításai:
"a magyar gazdaság növekedési potenciálja az elmúlt 15-20 évben valójában végig nagyon alacsony volt, és ez nincs is javulóban. A 2000-es években csak gigantikus devizahitel-beáramlással (és világbajnok költségvetési hiánnyal) sikerült feltornászni magunkat az éves 4%-os növekedési ütemre, ami teljességgel fenntarthatatlan volt. Most úgy sikerült ismét ezt az ütemet elérni, hogy évente egy Marshall-segélynyi pénzt önt a fejünkre az EU. Valójában semmi sem változott, ugyanúgy hatalmas külföldi pénzeknek köszönhető a 4% körüli növekedés. Ha ezek a pénzek eltűnnek, mi marad? Haveri kapitalizmusból nem lesz se űrkutatás, se biotechnológia, maximum járadékvadászat, ami nyilván kellemes a vadásznak, de a társadalom számára nem hoz fejlődést."
"A gazdasági momentum természetesen egy ideig kitart, így külső sokk híján még van 1-2-(3?) jó éve Magyarországnak, de a következő évtizedben nem látszik, mitől lesz itt növekedés, hacsak nagyon komolyan meg nem reformáljuk az államot, a közgondolkodást, az intézményeket, az oktatást. Ezeknek egyelőre sok jele nincsen."
A bér növelése helyett a bérre rakódó terhek csökkentése lehetne megoldás.
A nettód duplájába kerülsz a cégednek. Ez kegyetlenül magas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!