Egy parlamenti képviselőnek tényleg nincs más dolga a falunapokon kívül?
Testvére szintén parlamenti képviselő, és mindketten büszkén nyilatkozzák mindenhol, hogy ők bizony az összes falunapra elmennek, plusz még ilyesmikre mint a Böllér Bajnokok Ligája (normális ember már tényleg nem marad(t) az országban), palacsintafesztivál, libafesztivál, eperfesztivál, tojásfesztivál stb. Aki még nem járt ilyen fesztiválon: ez úgy néz ki, hogy a helyi fideszesek, 14-20 fő, kimennek és rogyásig zabálnak. És még fel is teszik a videókat a netre...
Ezt meg is osztják a pórnéppel a Facebookon, ahol a nagy halom étel mellett fantasztikus tanácskozásokat folytatnak 1, max. 2 emberrel. De közölnek még képeket a nép közé való leereszkedésükről is, de valahogy tömeget soha nem látni a fényképeken.
Sehol egy parlamenti felszólalás, igaz nehéz is felszólalni, ha nem jár be a földesúr a Parlamentbe, sehol semmi megyét előrevivő tevékenység, semmi.
A parlament létszámát 19 főre kellene csökkenteni, talán ez lenne a megoldás. És persze a kivándorlás.
Most nem igazán van úgynevezett szünetjük van.
február 1-jétől június 15-ig és
szeptember 1-jétől december15-ig van parlamenti ülésszak.
Ebben az időszakban hogy bemenjenek úgynevezett Rendkívüli ülésszakot vagy ülést kell összehívni a köztársasági elnök, a Kormány vagy a képviselők egyötödének kérelmére.
De igen, van más dolga is:
be kell menni a parlamentbe, és amikor szavazás készül valamiről, amit el sem olvastak, csendben kell maradni és erősen kell koncentrálni.
Az a legnehezebb feladat, hogy ne hibázzanak, amikor a frakcióvezető elkiabálja, hogy mit kell szavazni (be szokták kiabálni, még a tévéközvetítésekben is benne marad, bár olyankor lehúzzák a hangot, de azért hallható).
Ez egy igen megterhelő és összetett feladat, ami négy fontos lépésből áll:
1. Meg kell hallani a bekiabált szót.
2. Értelmezni kell a jelentését, azaz meg kell tudni különböztetni az "IGEN", a "NEM" és a "TARTÓZKODOM" szavakat egymástól.
3. Ki kell keresni a megfelelő gombot a szavazáshoz, gondosan figyelve, hogy össze ne tévessze az ember.
4. Meg kell nyomni a gombot.
Ez egy rendkívül bonyolult, felelősségteljes munkakör, aminek komoly tétje van!
Különösen kell figyelni akkor, amikor a saját fizetését, tiszteletdíját szavazza meg az ember. Ilyenkor nagyon kell koncentrálni, hogy nehogy véletlenül nemmel voksoljon a képviselő a saját fizetésemelésére!
Mindezek mellett egyeseknek még be kell járni szakbizottságokba is, amiben az a külön nehézség, hogy nincs bent a frakcióvezető, hogy bekiáltsa, hogy szavazzon a képviselő. Ezért aztán megfeszített agymunka és erős koncentráció szükségeltetik:
a szakbizottságban ülő képviselőnek erősen kell figyelnie arra, hogy az adott beterjesztésnél mit ír, ki az előterjesztő. Itt nincs könnyű dolga a bizottsági tagnak, mert sokszor több száz oldalas anyagok elején vagy végén kell kiszúrni a párt nevét jelentő betűsort: FIDESZ, MSZP, KDNP, DK, stb.
Az illetőnek emlékeznie kell továbbá, hogy ő maga melyik pártba tartozik, és ha kormányon van, akkor még a koalíciós partner pártjának a nevét is meg kell jegyeznie.
Ha az előterjesztő a saját pártja, vagy annak koalíciós partnere, akkor olvasatlanul igennel, ha pedig nem az, akkor nemmel kell szavaznia.
Speciális esetekben emlékeznie kell arra is, ha az előterjesztő esetleg nem a saját pártja vagy annak partnere, de neki mégis azt mondták, hogy szavazza meg, mert valami politikai alku része a javaslat, vagy esetleg megvásárolták a szavazatát.
És ez még a munkának csak a könnyebbik része! De komoly agymunka például bemondásra útiköltségtérítést kérni, mert ha ilyenkor az ember nem tud összeadni, kivonni, osztani, szorozni, számokat összehasonlítani, akkor megtörténhet, hogy kevesebbet kér bemondásos alapon, mint amennyit költött ténylegesen utazásra. Nagyon kell figyelni, hogy az összeg többszöröse legyen a valódi költségeinek, de annyival, hogy az szemet szúrjon mondjuk egy sajtósnak.
Emellett komoly fizikai igénybevétellel is jár a szakmájuk: minden nap kétszer úgy kell végighaladni a sajtófolyosón, hogy az méltóságteljesnek hasson, de a legrövidebb egységnyi idő alatt kikerüljön az övezetből, anélkül, hogy egyetlen sajtósnak is válaszolt volna a kérdéseire.
Ha akadályba ütközik és már nem tud kitérni a kérdés elől, emlékezetből, könyv nélkül el kell tudni mondani a következő mondatot:
"Erről kérdezzék a párt sajtóosztályát. Az illetékesek minden kérdésre válaszolni fognak."
vagy, ha saját személyes álláspontját kérdezik:
"Köszönöm, nem kívánok nyilatkozni."
Ha egy párttársa felől érdeklődnek, akkor:
"Ezt a kérdést talán neki kellene feltenni. Forduljanak hozzá bizalommal!"
Ha egyik stratégia sem működik, akkor telefonálást vagy sietséget színlelve kell gyorsan áthaladni, remélve, hogy a telefon nem csörren meg, miközben úgy tesz, hogy épp beszél rajta.
Ha a képviselő kutyaszorítóba kerül, nem olvasta a javaslatot, fogalma sincs róla, hogy miről szól és igazából nem világos számára a saját pártja álláspontja, akkor ezt kell válaszolnia:
"Pártunk álláspontja ebben a kérdésben világos és egyértelmű. Én magam mindenben ezt támogatom."
Szintén gyakran szükséges mondat kellemetlen érdeklődés esetén: "Olvassák el a vagyonnyilatkozatomat!"
Ezeket mind-mind észben kell tartani, és vigyázni rá, hogy az ember mindig a megfelelőt mondja el.
Rettenetesen kényelmetlen mallőrt okozhat, ha arra a kérdésre, hogy "Mi a pártja álláspontja?" azt válaszolja, hogy "Olvassák el a vagyonnyilatkozatomat!", vagy ha megkérdezik, mi az ő személyes véleménye, akkor azt válaszolja, hogy "Kérdezzék meg a párt sajtóosztályát!"
Szóval ez igenis egy rendkívül összetett, nehéz és kockázatos munka, amely sok odafigyelést igényel!
Inkább hálás lehetnél, hogy a képviselőd e megterhelő feladatok elvégzése után értékes időt szán olyan közösségépítő programokra, mint a falunap, és saját magát feláldozva kész magát akár félholtra zabálni a közösségért, amelyet oly elkötelezetten képvisel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!