Szegeden, Pécsett és Budapesten azért népszerűtlen a Fidesz, mert egyetemi városok, és sok az értelmiségi?
Messze a legnépszerűbb párt ezekben a városokban is. És van egyetem sok más helyen is az országban.
Általában a baloldal népszerűbb nagyobb városokban, s kevésbé az vidéken, ez látszik Magyarországon is, de ezt nem hoznám összefüggésbe egyetemmel. Inkább a helyi politkussok személye lehet még fontos.
Ezzel együtt vegyük észre, hogy Budapestnek és Pécsnek is Fidesz által támogatott polgármestere van.
Barátom! A Fidesz ma mindenhol tarol: a legkisebb falvaktól kezdve, a megyeszékhelyeken át, a fővárosig. Így ebből nem is igazán lehet következtetéseket levonni, inkább nézzük azt az időszakot, amikor még nagyjából kiegyenlített viszonyok voltak (kb. 1998 és 2006 közt):
1. Budai elitnegyedek (I., II., XII. kerület): Fidesz fölény; proli kerületek (Csepel, Kőbánya, Pesterzsébet): MSZP fölény.
2. Fejlett, polgárosodott Dunántúli megyék (Vas, Győr-Moson-Sopron, Zala): Fidesz fölény; elmaradott, volt szocialista fellegvárak (Nógrád, Borsod, Szabolcs): MSZP fölény.
3. Életkori megoszlás: 18-45 közti érettségivel, vagy diplomával rendelkező réteg: Fidesz fölény; 45 feletti, szakmunkásképzőt, vagy szakközepet végzett fizikai munkások, plusz nyugdíjasok: MSZP fölény.
Vagyis az összes felmérés tételesen cáfolta/cáfolja azt a városi legendát, miszerint az értelmiség baloldali vagy liberális lenne. Ez eddig sem volt így, de mára a helyzet végépp megváltozott.
Pontosan azt csinálod kérdező, ami miatt bukott az ellenzék és esik szét egyre kisebb darabokra, lesz egyre kevesebb szavazója - a szavazókat címkézed és skatulyázod be aszerint, hogy ha a fideszre szavazott akkor ilyen, ha az elenzékre akkor meg olyan.
Nem.
Az értelmiségiek között, a diplomások között éppen úgy a fidesz a legnépszerűbb párt, mint azok között akik 3 nyelvet beszélnek, akik bányászok, akik nyugdíjasok vagy akik üvegből szeretik inni a sört. Minden csoportban, nézd akármilyen szempontból is.
De területenként, egyénenként más és más az emberek hozzáállása, más lett a szavazatok száma. Ezért van ahol a fidesz-kdnp jelöltje yert, van ahol meg nem.
Mivel a legtöbb heyen nem az "ellenzék" nyert, így inkább azt kellene megnézni, hogy az "ellenzék" mit tett vagy nem tett azért hogy ez legyen.
De persze folytathatjátok tovább a szavazók hibáztatását, akkor a következő választáson ugyanígy fogtok járni.
Abszolút ez a helyzet, sajnos. A Fidesz sajnos csak ezekben, a legtöbb értelmiségit tömörítő egyetemi városokban kapott ki a demokratikus jelöltektől, de minden mást végig tarolt.
Persze azért nem mindegy, hol mennyivel nyert. Nyíregyházán például csak paraszthajszállal előzte meg a demokratikus ellenjelöltet, és sok más városban is pusztán relatív többséggel nyert, annak köszönhetően, hogy nincs második forduló.
De ha megfigyeled, a főváros-vidék tengelyen haladva egyre nagyobb az aránya a fidesz-győzelemnek:
A teljes közmunkából élő, zömmel roma településeken akár a 95%-ot is elérte!
A Fidesz-pártiság, bár mindenütt elég nagy volt sajnos, egyenesen arányban nőtt a munkanélküliséggel, alulképzettséggel, szegénységgel, nyomorral, stb.
Minél képzettebb, foglalkoztatottabb lakosság van valahol, annál kisebb a Fidesz fölénye.
De ezt sajnos ők is észrevették, és most nekiestek bosszúból az értelmiségnek: tönkrevágják a Magyar Tudományos Akadémiát, szakokat záratnak be, egyetemeket támadnak meg, politikai irányítás alá vonják a kutatást Magyarországon és totális kultúrkampfot hirdettek.
A bosszújuk nem marad el, sajnos, az értelmiséget tekintik a legfőbb ellenségüknek, ezért csak az oktatás lezüllesztésével reménykedhetnek még több Fidesz-szavazóban. Emiatt szeretnék, ha a tízmillió szakmunkás országa lennénk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!