Azért alakult ki annak idején, hogy Buda az elit rész, ott laknak az értelmiségi elit emberek, Pest meg a proli rész, mert Buda a hegyeken van?
Budának is vannak "prolis" lepra részei és Pestnek is vannak elit környékei.
Én például Budán nem tudok olyan palotákról, mint amik Pesten az Andrássy úton, a Ligeti fasorban, a Stefánia úton vannak, vagy akár a Belvárosban, vagy a Duna parton, hogy csak néhányat említsek. Pesten vannak zömében a színházak, a Vigadó, az Opera, az Operett, kabarék, stb.
Budán voltak elegáns villák, ez tagadhatatlan, de a bankárok, gyárosok (pl. Weiss Manfréd a Nádor utcában lakott) arisztokraták, azok Pesten laktak nagyobb számban.
Nem. Egyszerűen csak Buda később épült be, az Alkotás út vonalától kívül nem volt sok minden (a régi városrészek ugye a vár, Krisztinaváros, Tabán [amit leromboltak]...)
Ekkor még az Andrássy út volt az elit rész.
Aki viszont Pest beépülése után villákat akart építeni, logikusan merre kezdi el építeni? Az amúgy is óriási Pest külvárosába egy iparnegyed szomszédságába megy, vagy Buda II., XII., kerületébe (meg a IX. és III. kerület ezzel határos részeibe) ahonnan a belváros sincs messze, de kihasználatlan? A jó levegő persze kétségtelenül előny.
Történelmi okai vannak, hogy Buda elit rész lett. A folyamat már akkor elkezdődött, mikor a törökök elhagyták Magyarország területét, és a népességet (de főleg a tőkét) úgy pótolták, hogy külföldről hívtak be embereket. A budai részre kiemelten arisztokrata, tőkés szászokat/németeket hívtak, abban a reményben, hogy ha mégcsak a saját részükön is, de újjáépítik a várost. Így lehetett, hogy az elit osztály "lakókörzete" a budai oldal lett, az érdekeltségeik pedig a pesti oldalon.
Illetve ezek már csak a saját elképzeléseim, de szerintem mindig is keletről nyugat fele zajlott a kereskedelmünk oroszlánrésze. Kossuthék is az Adriai tengerhez vezető vasútvonal gondolatával kacérkodtak, nem pedig a keleti szomszédainkhoz vezető infrastruktúra újításán. Mária Terézia kettős vámrendelete is inkább a nyugati irányú kereskedelmet erőltette (persze a mi kárunkra, tekintve a merkantilizmus hatásait). Szóval nekem logikusnak tűnik az is, hogy mivel a kereskedelmi, és ezáltal a gazdasági és ipari szektorok nyugatra fókuszáltak, így Budapestnek is a keleti oldalán létesültek a különböző gyárak üzemek, amiknek a végtermékeit márcsak átszállítani kellett.
De szerintem a legegyszerűbb magyarázat az, hogy a hasonló a hasonlót vonzza. Egyszer valakik a budai oldalon építgették az arisztokráciájukat (Pest legbelső részein) a többiek kellemest a hasznossal alapon társultak hozzá. Pesten valaki felhúzott egy ipari érdekeltséget, valaki más pedig megint csak úgy gondolta, hogy ha neki is itt volt jó, akkor majd neki is itt lesz jó stb.
minden környéknek, városnak, vannak "elit" részei ahol a tehetős sznobok irreálisan magas áron vesznek ingatlanokat.
ilyen Buda is.
egyébként Pest nagyszerű geológiájából adódóan (szinte az egész pesti oldal egy sík placc) sokkal alkalmasabb volt az olcsó panelok építésére.
és mint tudjuk, nem a milliomosok fognak a 10-en lakni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!