A Kádár-korszak mennyiben tért el a valódi demokráciától?
Először is, a jelenlegi polttikához nem viszonyítva, mennyire volt demokrácia a Kádár-korszak idején? A rokonok által elmesélt történetek alapján valójában az akkori rendszerben mennyire volt demokrácia? Annyit tudok, hogy se szólásszabadság, se szabad választás nem volt. Szerintetek az akkori rendszer tényleg demokrácia volt, vagy csak a nép nevében beszélő "párt" hatalma volt?
Kérek minden válaszolót, hogy ne a jelenlegi vagy a múltbéli párt előnyére írjon, hanem kizárólag saját tapasztalatból. Előre is köszönöm!
A kádár rendszer diktatúra volt. Sok volt a besúgó, dolgozni kötelező volt ha nem mentél be akkor rendőrség jött másnap.
Viszont ezekhez nem volt nehéz igazodni, megélhetés szempontjából pedig rohadt jó volt. Annyi előnye volt hogy a megélhetés biztosított volt. Nem volt az a napi stressz hogy hogy fogod kihúzni a hónap végéig stb. Bár a boltokban a választék hiány és a sorbanállás rohadt idegesítő volt
Nos, lényegében "diktátor nélküli diktatúra" volt, olyasmi, mint a mai Kína. Nem egyetlen teljhatalmú uralkodó kezében központosult a hatalom, tehát Kádár nem olyan volt, mint most pl. Kim Jong Un Észak-Koreában, hanem inkább a mai Kínára hasonlított. Egy párt volt, amit nem lehet leváltani, viszont ugyanúgy volt pártgyűlések és pártbeli közös megegyezés általi döntéshozások. Tehát Köztársaság voltunk, csak nem egy nyugati értelemben vett. Átlagemberként ha elfogadtad a rendszert, nem igazán üthetted meg a bokádat.
A korabeli (80-as évek eleje) Rolls Frakció nevű együttes jól leírja a helyzetet a zeneipar szemszögéből például ezen dalával. Nagyon tanulságos:
"Akkor valójában az volt, hogy nem Kádár János uralta az országot, hanem valójában mindenki félt nemet mondani neki? Tehát a következményektől féltek a vezetők?"
Kádár csak a vezetői figurája volt az országnak, mint a mai Magyarországnak Orbán Viktor. Nem valami istencsászár vagy király, vagy teljhatalmú uralkodó volt, csak a pártvezér. Ettől még a Párt ugyanúgy működött, mint egy mai, csak éppen az egyedüli párt volt. Következmények inkább Moszkvából érkezhettek.
így gondolom, egy állami vállalat dolgozója nem a bevételből lett kifizetve, hanem kölcsönből, nem?
Vettek föl hitelt de főleg a 80as években szaladt el az adósság és érdekes dolog de ma magasabb az eladósodottságunk a GDPhez mint 90ben volt. ha akkor a dolgozó kölcsönből volt fizetve akkor ma is mondhatod ugyanezt, hogy kölcsönből van fizetve az ország működése
# 3
Kádárék alatt vedd úgy hogy a termelés jelentős részét a szovjetúnióba deportálták.
Ezért volt olyan hoogy nem volt hús a hentesnél a bolt mögött pedig 100 marha legelt. AZ igazság az hogy agrárgazdaság úgy kivolt fejlesztve hogy ha a rendszerváltáskor értelmes emberek ültek volna a parlamentben és nem kiáltanak vadkapitalizmust európa 60% át el tudtuk volna látni.
"Amit már többen a családból meséltek nekem, a határvédelem nem a külföldről "betolakodók" miatt jött létre, hanem hogy Magyarországról ne szökjenek nyugatra. Ez tényleg igaz?"
A 70-es évek második felétől bárki utazhatott Nyugatra 3 évente egyszer (évente egyszer ha meghívta egy nyugati rokon), ahhoz, hogy teljesen megtagadják tőled az utazást, valami politikai zűrnek kellett lennie körülötted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!