1994-ben miert nem höbörgött senki, hogy az MSZP az összes szavazat 33 százalékával az orszagos listan elhozta a parlamenti mandátumok több mint felét?
"Az MSZP sosem élt vissza a hatalmával, még mikor volt rá lehetősége sem mutyizta szét az alkotmányunkat, csak hogy kiépíthesse a totális korrupción alapuló zavartalan bűnkormányzását.
"
úr isten jól vagy?! :DD nem szakadt rád a plafon? ha minden olyan tökéletes volt miért kellett ennyire elkergetni azt a brancsot?
Igen értjük, hogy az a baj, amiért a fidesz a saját szája íze szerint csinált választási rendszert és be kell bizonyítan, hogy a régi se volt jobb, többször láttam már az "érvet", csak gyengusz nagyon, mert az, egy kétfordulós választási rendszer volt, tudom rég volt olvass utána mit jelent, az a választást az MSZP az egyéni körzetekben nyerte meg a 176 egyéniből 149-ben választottak MSZP-s jelöltet. Listán a 33% után csak 60 hely járt, így lett összesen 209.
Persze ezt te is tudod...
Már bocs, de ahogy azt a 65%-os válaszoló is kifejtette az egyéni mandátumokkal volt lehetséges, hogy kormányt alakíthassanak.
A mandátumaik 71%-a származott egyéni körzetekből, a maradékot pedig listás és területi szavazatokból.
Az Mszp akkoriban az egyéni mandátumok 85%-ával és a listás szavazatok 33%-ával ért el 54%-os kormánytöbbséget.
Az Szdsz-szel kiegészítve pedig az egyéni mandátumok 94%-ával és a listás szavazatok 53%-ával értek el 72%-os kormánytöbbséget.
Ezzel szemben idén a Fidesz az egyéni mandátumok 86%-ával és a listás szavazatok 47%-ával értek el 67%-os kormánytöbbséget.
Ez már önmagában nagyon érdekes, de még érdekesebb ha hozzátesszük még a győzteskompenzációs és a külhoni magyarok hatását, ami 5-7 mandátumot jelent a fidesznek és ami nélkül nem lenne kétharmaduk.
És a választási körzetek átrajzolásáról még nem is beszéltünk, ahogyan viszont arról sem, hogy a területi listák rendszerét hogyan tudnánk összehasonlítani a mostanival, amiben viszont nincs ilyen.
13# "ne is haragudj, de a 89es választási törvényt ki is írta? csak nem a szocik?"
Nem. Az 1989. évi XXXIV. törvényt TECHNIKAILAG valóban a régi, egypárti orsszággyűlés szavazta meg a rendszerváltás UTÁN, a köztársaság kihirdetését követően.
Azonban mindenki, aki egy kicsit is ismeri a témát, tudja, hogy azt az ELLENZÉKI KEREKASZTAL dolgozta ki (erről hiteles történelmi dokumentumok vannak, és a kortanúk sem tagadják), és a teljes konszenzussal elfogadott változatot terjesztették be.
Ez egy, a német modellből ihletődő rendszer volt, amit az országgyűlés megszavazott.
Az ellenzéki kerekasztal tagjai a következők voltak:
- Bajcsy-Zsilinszky Társaság (BZST)
- Fiatal Demokraták Szövetsége (Fidesz)
- Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt (FKgP)
- Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája (FSZDL) (megfigyelőként)
- Magyar Demokrata Fórum (MDF)
- Magyar Néppárt (MNP)
- Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP)
- Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ)
- Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP)
"Az emberek az MSZP-ben a Kádár-korszak visszatérését várták, amikor 3 ft volt a kenyér és kamu munkákkal, láblógatással is volt állása az embernek.
"
Fenet. Csak annyira idegesito, inkompetens volt az MDF-kormany, hogy annal barmi jobbnak tunt. Abszolut nem a nyugati demokraciak fele vezette az orszagot, hanem a Horthy-korszakot szerette volna visszaallitani. Epeszu ember abbol meg nem kert (nagyszuleim eltek a Horthy-korszakba es nem voltak boldogok a napszamba jaras miatt, mert egy negyzetmeter sajat foldjuk nem volt. Ezt miert kivantak volna vissza ? )
a szadesz suttógó propagandája miatt volt vacak az MDF
itt kilobbizták, hogy jajj csak ne kelljen emelni a benzináron, mert szegény taxisok
aztán mi volt a szoc-libek első intézkedése? úgyvan! bokros csomag!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!