Nálunk miért olyan alacsony a halfogyasztás az EU-s átlaghoz képest?
Kérdező, tudod min kéne változtatni?
Azon, hogy ne legyen nyolcszázezer alkesz, bocsánat, alkoholbeteg, az országban, azon, hogy ne legyen minden 4. magyar elhízott, ezzel amúgy vezetjük a legdagadtabb uniós országok rangsorát, hát valamiben elsők vagyunk legalább, hogy a szintén nyolcázezer cukorbeteget legalább rendszeresen eltessékeljük orvoshoz, és ne csak akkor vegyük észre, hogy magas a vércukra, mikor le kell vágni 50 évesen a lábát és mehet rokkantnyugdíjasnak, majd ezeket elintéztük, aztán nyifoghatunk azon, hogy mit együnk. A kevés halfogyasztás nem egy huszadrangú probléma, hanem ezred. Meg elnézve a túlhalászat ütemét ez az "arrasuk le a tenger, majd nő újra a hal" dolog is teljesen fenntarthatatlan, tehát nem hogy nem fog nőni a jövőben a halfogyasztás nálunk, hanem Nyugatabbra fog csökkenni, mert ha nem akarjuk, hogy teljesen összeomoljon a világtengere ökoszisztémája, akkor további halászati korlátozásokra lesz szükség. Tehát egyre több vevő fog jutni kevesebb halra.
Én, családom és sok ismerősöm azért nem eszik halat, mert halíze van.
Párommal, évente pecára, kb 5-800 ezret költünk és évente egyszer megkóstoljuk, de mindig hal íze van.
"Nálunk miért olyan alacsony a halfogyasztás az EU-s átlaghoz képest?"
Mert minimálbérből mire kifizeted a rezsit, jó esetben zsírra és gagyikenyérre való marad, vagy az se...
"De nem értem, hogy ha valóban jól megy a gazdaságunk, akkor az embereknek miért nincs pénzük rá, hogy egészségesen táplálkozzanak?"
A halevés nem feltétlenül pénzkérdés. A lazac prémiumtermék, azt nem érdemes bevenni az összehasonlításba. De már pisztrángot is lehet venni 2000 és 2500 HUF között. A ponty élősúlyban 1000-1200 körül van, kimondottan olcsó. És a magyarok nem az ára miatt nem veszik, mert a marhából is sokkal több elfogy, ami 2000 Ft fölött van. Ha tényleg az ár volna a fő befolyásoló tényező, marhát még annyit sem ennénk, mint halat. Az alacsony fogyasztás oka, hogy nálunk nincs nagy kultúrája a halevésnek.
"nálunk a ponty meg a harcsa is baromi drága, pedig azt itthon halásszák"
A harcsa megint csak prémiumtermék, a természetes vizi halászata (ameddig volt ilyen) egy szezonon belül csak rövid időszakonként nyereséges. Nem szeret nagy rajokba tömörülni, kivéve télen, amikor gyakorlatilag elérhetetlen. Ezt tükrözi az ára is.
Magyarországon a természetes vizeken (Duna, Tisza, Balaton, kisebb-nagyobb folyók) a kereskedelmi célú halászat nem engedélyezett. A hazai haltermelés halastavakból kerül ki. Jelenleg a gazdaságosan előállítható fajok a ponty, a pisztráng és bizonyos körülmények között az afrikai harcsa. Minden más, pl. süllő, keszeg, csuka, lesőharcsa stb. a halastavi termelés mellékterméke. A nagyragadozókat konyhahérett méretig tartani és táplálni nem gazdaságos. Éppen ezért csak a ponty, a pisztráng és az afrikai harcsa árát hasonlítsd össze a marha vagy sertéshúséval, mert ezek a nagyüzemileg előállítható húsok/halak. A lesőharcsa ára magas, de a fentiek miatt inkább a vadhúshoz hasonlítsd az árát. És akkor ki is jön, hogy a hal nem, vagy nem jelentősen drágább a vöröshúsoknál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!