Miért megy külföldre minden fiatal, amikor itthon már nettó 1 millióért sem találnak pl. szakácsot a Balatonnál?
Már a papírt sem kérik meg semmit, akkora munkaerőhiány van, hogy egy szakácsért már havi 1,1-1,2 millió forintért megy a licit. Aki itthon maradt, az ennyit kereshet már. Egy felszolgáló (amihez tényleg, még 8 általános se kell) meg nettó 500-700 ezer forintot is hazavihet és még szállást is ellátást is kap.
Ilyen a helyzet Magyarországon.
Mégis azt látom, hogy szinte mindenki szalad ki külföldre azért az 1000-1200 Euro-ért amit kint ezért, vagy ilyesmi munkáért kapnak. (Sokszor sokkal aljább és gusztustalanabb munkáért, amit a helyiek nem vállalnak el).
De miért?
Ha fele igaz lenne senki sem menne külföldre.
Közben meg minden szakács menekül a szakmájából,mert annyira rosszak a körülmények egy fos a fizetés.
én két szakmát szereztem estin az elmúlt években
mind a két helyen volt szakács osztálytársam
aki nem akart maradni 130 meg 140 ezerért egész nap állni és kicsinálni magát
ez a valóság nem az egymillás álomzsetonok
azóta egyikükből jó rendszergazda lett a másikból meg könyvelő
egyik se vágyik vissza rohadni a gáztűzhelynél
"moslékot sem fogok felszolgálni egy németnek sem. Inkább el vagyok havi 700-ért londínerként ausztriában"
Ja mert az osztrák nem ugyanolyan tróger német..
"Nem értem ezt a "nagymagyarkodást"."
Ahhoz magyarnak kellett volna születned hogy megértsd. Így persze hogy nem megy.
"moslékot sem fogok felszolgálni egy németnek sem. Inkább el vagyok havi 700-ért londínerként ausztriában"
Annyira egyik sem tróger mint te és a vendéglátos vállalkozók otthon....
Kérdezőnek:
Ne higgy el mindent csak mert leírják. A balatoni vendéglátás éppen úgy nem a minőségről és a jó munkakörülményekről, magas fizetésekről szól ma sem, ahogyan régen sem és egy szezonális hasonló munka sem.
Pár hónap alatt szeretné a tulajdonos kitermelni at a nyereséget, amit más vendéglátósnak egész évben kell. Vagyis az ott dolgozóknak csak idényre van munkájuk - ha találnak valahol olyan munkát, ami egész évre szól, akkor azt választják helyette.
A napi munkaidő hajnaltól kimúlásig van, heti 6-7 napon, vagyis a fizetést nem egy normál 5nap/napi 8 óra munka fizetésével kell összevetni. Ha a túlmunkát, hétvégi munkát és a megfeszített munkátis beleszámítod, akkor még a kérdésben szereplő bérek sem érik meg. Mert annak nettó részét kell majd utána hosszú hónapokra beosztani.
Az ilyen munkahelyeknél gyakran igénytelen szállást adnak pl. egy szobában 4-5 ágy bezsúfolva, vagy igen sokat kell kifizetni a lakhatásért is mellette - hiszen ha idénymunka, akkor nem ott lakik a dolgozó.
Ahogyan a fizetések inkább a mese kategóriájába tartoznak. Ezt állítják a kereskedők, vendéglősök, hogy ők ennyit is fizetnének. A valóság meg inkább az, hogy a töredékéért keresnek embert, mert neki nem kell szaktudás, csak a kulimunka vagy hogy ott üljön a diák a butikban és néha kiszolgálja a vevőt.
A lényeg: az idénymunka sehol nem túl népszerű, a balatoni "éttermek" egyben a lángossütőket is jelentik, ahol forró olajszagban gürcölnek 10-12 órát töredék pénzért, meg a nagyon elit éttermet is, ahol a szakácsnak tényleg fizetnének ennyit, de csak neki.
A munkaerőhiány szükséges rossz ahhoz, hogy változások induljanak be és tisztességes munkakörülmények között dolgozhassanak végre értelmes fizetésért ott az embere. De még nincs így. Ha így lesz, akkor munkaerő is lesz.
"Miért megy külföldre minden fiatal ..."
Nem megy külföldre minden fiatal.
"Te meg vagy a felvilágosult, kulturált nyugat??"
Nyugat felől jó idő vagy jó ember még nem jött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!