Hol áll Magyarország gazdaságilag Európában hányadik helyen?
A többi visegrádi ország már a rendszerváltás körül előttünk volt, ezt az éltanulóból sereghajtók lettünk dolgot ki kéne verni a fejekből. Egyedül Szlovákia előzött meg minket, de ők is már 2000-ben.
A 2010-14 közötti időszak meg arról szólt, hogy a gazdasági világválságot valahogy túlélje Európa és Magyarország, nem rendbetételről, szükséges megszorítások sorozata zajlott 2009 és 2013 között, míg a német és a többi kontinentális gazdaság be nem indult, és nem húzták magukkal a régiót mi is szívtunk rendesen.
Ezért is kérdeztem,hogy mihez képest állunk-e jól?
Egyrészt Európában sok olyan ország is van,akik nem az EU része,hozzájuk képest jól állunk.
Az EU országai közül csak Románia és Bulgária fejletlenebb tőlünk.
A V4-es régióban pedig egyértelműen Magyarország a leggyengébb.
Csehország fejlettebb volt mindig is,de mondjuk Lengyelország és Szlovákia nem.
Meg a 2004-ben csatlakozott országok közül mi vagyunk a sereghajtók.
Szlovénia,Észtország pl rengeteget fejlődött.
Pedig kb Magyarországgal egy szinten voltak a csatlakozáskor.
Az kérdéses még talán,hogy Horvátország,esetleg Litvánia és Lettország szegényebb-e vagy mi.
Amúgy meg tök értelmetlen nem EU-s országokkal összehasonlítani minket,mert nekik nem küldenek pénzt.
Az meg,hogy csökkent a munkanélküliség nem sokat mond el.Mert nálunk a közmunkásokat is beszámolják,akik annyit nem keresnek amiből egy szobát lehetne bérelni.
A munkavállalással kapcsolatban inkább az mérvadó,hogy mennyi a mediánbér(nem az átlagbér).
Ha kicsit magasabb a munkanélküliség,de a dolgozók jó bért kapnak,erős szociális háló van,az sokkal jobb,mintha mindenki dolgozna,de a lakosság 80%-a nyomorban élne.
"A többi visegrádi ország már a rendszerváltás körül előttünk volt, ezt az éltanulóból sereghajtók lettünk dolgot ki kéne verni a fejekből. Egyedül Szlovákia előzött meg minket, de ők is már 2000-ben.
A 2010-14 közötti időszak meg arról szólt, hogy a gazdasági világválságot valahogy túlélje Európa és Magyarország" Ez buatsag, 2002ben meg mi voltunk a legjobbak a visegradi orszagok közül, 2006ra estünk vissza meg a valsag elött. Az masoidk orna kromanynak Gyurcsany utan rendbe kellet raknia csdö szelen allo orszagot. De mar lassan utolerjük öket megint hiszen a tavalyi evben a tersegen nalaunk volt a elgangyobb gazdasagi növekdes.
Soha nem voltunk a legjobbak a visegrádi országok közül, se 2002-ben se semmikor, a kelet-európa éltanulói mítosz a butaság, eleve a kelet-közép európai térségből Szlovénia, Csehország előnyből indult, Szlovákia pedig nem sokkal volt mögöttük lemaradva, ők szinte végig együtt mozogtak Magyarországgal, hasonlóan Lengyelországhoz. Annyiban korrigálom magam, hogy Lengyelország egészen 2011-ig valamelyest le volt maradva, nekik az jött jól, hogy a válság kevésbé érintette őket érzékenyen, mint Magyarországot, Szlovákiát, Csehországot. A szlovák GDP-t az pörgette fel, hogy a 2000-es évkben több nagy autógyártó is hozzájuk ment, ezért is volt nagy fogás, hogy a Mercedes Magyarországra hozta végül az üzemét nem Szlovákiába.
A második Orbán-kormánynak nem kellett rendbe rakni az országot, annyi dolga volt, hogy brutális megszorító politikával elkerülje az államcsődöt, folytatták, amit a Gyurcsány-Bajnai-kormányok elkezdtek 2008-2009-ben. Maga Orbán Viktor mondta 2010-ben,
"A válságra adott megkésett válaszként Magyarország két egymást követő kormánya egy éven belül az alábbi határozatokat hajtotta végre: a nyugdíjasok elveszítettek egy havi járandóságot, az áfa 20-ról 25 százalékra emelkedett, a nyugdíjkorhatár 62-ről 65 évre nőtt, az államháztartás kiadási oldalát pedig erőteljesen lefaragták. Ezek a lépések összességében többet tesznek ki, mint amire bármely más európai ország vállalkozott"
Lehet magyarázgatni, de igaz, mivel Magyarország gazdasága teljes egészében Ny-Európát függ, és az recesszióban volt 2008-2013 között, így ebben az időszakban a magyar gazdaságpolitika egyszerű túlélésről és megszorításokról szólt.
Volt itt 2010 után kórházbezárástól, vasútvonal megszüntetésig minden, csak ekkor lévén már a fidesz volt kormányon ezt nem verték olyan nagy dobra, mint korábban.
A 2010 utáni második Orbán-kormány egy brutális kiadáscsökkentést csinált, meg államosította a magánnyugdíjpénztári pénzeket. Tiszta szívből nem haragszom rájuk ezért, de legalább ne nevezzük rendrakásnak, azt amikor folytatják ott, ahol a Bajnai-kormány abbahagyta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!