Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az ellenzeki partok miert nem...

Az ellenzeki partok miert nem inditottak nemzetisegi jelölteket a törtenelmi kisebbsegek listain?

Figyelt kérdés
Megy a hiszti, hogy nemet kisebbsegi listarol, egy korabban fideszes polgarmester került be, igy velhetöleg kivülröl tamogatja majd a fideszt. De akkor a többi part miert nem jelölt nemzetisegi jelölteket, hogy ezt megakadalyozzak?
2018. máj. 8. 01:40
 1/3 anonim ***** válasza:
74%

A jobbikon és az exLmp-n ("Schifferes") kívül a többi párt szótárában nem szerepelnek ezek a szavak:

- nemzetiség

- történelmi kisebbség.

Ebből kifolyólag carnak az egészre, csak a duma van (mint mindig).

2018. máj. 8. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Elnézést ha megsértelek de nagyon tájékozatlan vagy.


Az a jelölt nem egyéniben indult nem a fidesz indította hanem pártlistáról került be, és bizony nem a fidesz pártlistájáról. Elmagyarázom hogyan.


Amikor átírták a választási törvényt 2011 ben hogy a 93 listás mandátomumból 1 azaz a 93-dikhoz adtak egy kvótát kedmezményesen egyfajta gesztusként

a nemzetiségi pártok részére (ilyenből 13 van mellesleg) Ezt azért csinálták mivel vannak nemzeti kissebségek az országban viszont olyan csekély mértékben hogy máshogy esélyük sem volna bejutni a parlamentbe mint pl.: Romániában , vagy Szlovákiában ahol rengeteg más nemzetiségű él.



A mandátumnak viszont van egy feltétele hogy odaadják egy nemzetiségi pártnak a feltétele pedig minimum 22 022 szavazat máskülömben a normál listás pártok egyikéhez kerül ez. 2014-ben egyetlen nemzetiségi párt sem érte el (a jelenlegi német nemzetiségi pártnak majdnem sikerült) idén viszont közel 30 ezer szavazatot kapott. Így szerezte meg ezt a mandátumot.

2018. máj. 8. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

#2


Annyival javítanám, hogy nem 1 mandátumot adtak oda a nemzetiségeknek, hanem azt a jogot, hogy pártlistás képviselő helyett nemzetiségi képviselőre szavazhassanak.

Ha a többi nemzetiség, pl. a romák, görögök stb. is mindannyian a második szavazatukat nem a pártlistára, hanem a nemzetiségi jelöltre adták volna le és lett volna olyan jelölt, aki megszerzi a megfelelő szavazatszámot, akkor mindegyik kisebbségnek lehetne önálló nemzetiségi képviselője - és annyival kevesebb mandátumot osztottak volna fel a pártlistás mandátumok alapján.


Már 2014-ben is volt erre lehetőség, de akkor egyik nemzetiség sem szavazott ekkora számban a győztes jelöltre, így nem kaphattak külön mandátumot.


Kérdezőnek:

Nagy a valószínűsége annak, hogy pontosan azért lehetett most nemzetiségi képviselő, mert volt a jelöltek körözz olyan, aki fideszes volt és így a szavazók biztosak lehettek abban már a választások előtt, hogy nem fog a fidesz-kdnp csak azért veszteni, mert ők nem pártlistára adják le a szavazatukat, hanem egy olyan nemzetiségi képviselőre, aki hasonlóan gondolkodik az ország sorsáról, mint a kormánypártok, vagyis ők, a szavazók.

2018. máj. 8. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!