Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem lenne jó egy olyan választ...

Nem lenne jó egy olyan választási rendszer mint ami a hollandoknál van?

Figyelt kérdés

Nekik van az egyik legjobb választási rendszerük:

- csak országos és területi listás preferencialis szavazás van

- nincs bejutási küszöb, elég ha legalább 1 mandátumot megszerez valaki és már bejuthat


2018. ápr. 20. 08:25
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
73%
nem
2018. ápr. 20. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
39%
De.
2018. ápr. 20. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
60%
Ez nem lenne jó. Úgy nem lenne meg Fidesznek a 2/3-ad.
2018. ápr. 20. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
24%
Egyéni jelöltekre szükség van, ha különböző adottságokkal rendelkező földrajzi területek érdekérvényesítő képességeit is meg akarjuk tartani. Ennek értelmében az ilyen választási rendszer csak kis területű és homogén gazdasággal rendelkező államoknak kedvező, ez viszont nem esik egybe Magyarország revíziós törekvéseivel.
2018. ápr. 20. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van az utolsónak, leszámítva, hogy nincs semmiféle revíziós törekvés. Hollandia egy homogén ország, nincsen semmi különbség pl Eindhoven és Groningen között. Ezzel szemben Magyarországon óriási a differencia bizonyos térségek között. Szükség van a helyi képviselőkre. Ettől függgetlenül nem gondolom, hogy a jelenlegi választási rendszer jó. A választókerületek szerintem túl nagyok, a határaik pedig úgy lettek meghúzva, hogy mindenképp a Fidesznek kedvezzen. Normális esetben egy nagyvárosi körzet elkülönülne a falvas vidéki körzetektől, hiszen nyilván másfajta képviseletre szorulnak. De egy városon belül is egy lakótelepi területhez ne csapjunk már oda egy jómódú kertvárost. Szóval igen, szerintem növelni kéne a képviselők számát. Nagy ötlet volt lecsökkenteni 200-ra, de semmi értelme nem volt, nem spóroltunk semmit vele.
2018. ápr. 20. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
A választókerületekkel az a baj hogy már rég nem arról szól amiről kellene. Hiába tekinthető az a képviseleti demokrácia egyik pillérének hisz a képviselő úgyis a pártja utasítását hajtja végre emellett én nem tartom azt képviseletnek hogy adott választókerületben indítanak ismeretlen jelöltet aki életében nem járt arrafelé.
2018. ápr. 20. 14:07
 7/13 anonim ***** válasza:

"Egyéni jelöltekre szükség van, ha különböző adottságokkal rendelkező földrajzi területek érdekérvényesítő képességeit is meg akarjuk tartani."

Persze, ahogy Móriczka elképzeli. (már bocs)

[link]

Még választások előtt rákerestem a saját és néhány random megválasztott egyéni képviselőjelölt tevékenységére. Amik voltak felszólalások azok is csupán a pártjuknak a "seggnyalása" kategóriának nevezném. Lényegében még csak meg sem említik a körzetet, ahonnan bejutottak. Nem, hogy bármit is képviseljen a helyi érdekek alapján.

2018. ápr. 20. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
De az nem a rendszer hibája, hogy a képviselők nem végzik el a munkájukat úgy, ahogy azt kéne.
2018. ápr. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Hollandiában most is politikai káosz van, nem tudnak kormányt alakítani. Ezt mi kevésbé engedhetjük meg magunknak. Nem véletlen, hogy nem annyira veszik ezt át máshol sem. Az egyéni körzetek eltörlése pedig tovább lazítaná a választópolgárok és a politikusok közötti szakadékot.
2018. ápr. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Én az elhangzottakkal szemben csak egyetlen országos listás szavazást tartanék elfogadhatónak, semmi értelme ennek az egyéni jelöltes bohóckodásnak.

A mandátumok a listás szavazás arányában lennének kiosztva, ennél reprezantatívabbat nem lehet kitalálni.

Az 5 %-os küszöböt eltörölném, 1 %-ra már járna 1 mandátum.

Amúgy szerintem a kisebb parlament jó ötlet volt, teljesen felesleges egy ekkora országnak 386 képviselő, mint a 2014 előtti választási rendszerben.

A 60 valahány milliós Nagy-Britanniában van 500 valamennyi képviselő.


A helyi érdekérvényesítésre ott van/volna az önkormányzat, a járás (kistérség), a megyei közgyűlés és a régiók (persze sokkal komolyabb jogkörökkel, mint jelenleg).


Vote me for president! :-)

2018. ápr. 20. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!