Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nyílt, tisztán pártlistás...

Nyílt, tisztán pártlistás választási rendszer megfelelő lenne az országban?

Figyelt kérdés

Csak elméletben gondoljunk bele.


Ha arányos képviselet szerinti választási rendszer lenne, akkor nem lennének egyéni választókerületek, hanem mindenhol a pártlistára kell szavazni.


Én úgy gondolom, hogy az egyéni választókerületek ideje már lejárt, mert a képviselők csak a pártjuk utasításait hajtják végre, akkor már egyszerűbb csak a pártra szavazni, minthogy egy adott kerületben totál ismeretlen és irreleváns (életében nem járt az adott választókerületben) személyt beraknak és csodálkoznak hogy nem nyer.


A nyílt listán, preferenciális listával pedig a pártok által összeállított listán változtatni lehet szavazással.


2018. ápr. 10. 15:46
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
0%
A jelenlegir endszerben sem kap 36%os orszagos lsitaval egy part abszolut töbsbeget, ahhoz meg kell szereznie jo par egyeni mandatumot is
2018. ápr. 10. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
100%

19# az a baj, hogy aránytalanul. Hogy 51% van képviselve kevesebb mint 33%-al, mindössze 65 képviselővel. Ellenben 49% ismét 67%-al van képviselve, mint egy 134 képviselővel.

Aláírom, a fidesz kapta a legtöbb szavazatot. 49%-ot. Ha még minimálisan aránytalan és többen képviselik, azt is lenyelem. 49% esetén mondjuk 53-54%-al van képviselve. Akkor azt mondom hogy ez még oké. De hogy több mint 2/3?

A szavazók több mint fele 4 évig figyelembe se lesz véve, mert a 2/3 egyenlő a teljhatalommal. Bármilyen kommunikáció vagy tárgyalás nélkül, az ellenzék megkérdezése nélkül bármit megtehet a fidesz. És ez egy demokráciában nem jó dolog.

2018. ápr. 10. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
0%
Amugy abba se vagyok biztos, hogy az olyan valasztasir rendszer ami a "vesztes" partokat preferallja az megfeleö valasztas lenne, ha abbol indulok ki, hogy a regi meg ketfordulos rendszer is a partlistan a gyöztes partot preferalta es a rendszervaltas ota minden kormany kitölttötte a 4 eves ciklusat. Ahol a "vesztes" partok vannak prefasralva, pl Belgium, Olaszorszag ott nagyon gyakran vannak elröehozott valasztasok, gyakran evente ketevente mert 3-4 partnak kell együttkromanyoznia, es azert az nenm mindig megy egyszerüen... A masodik meg, hogy a nmetr endszer is a vesztes partokat prefaralja, es most pl, hogy Merkelnek több mint felevig tartzott koalicios partnert keresni es ez mar megviselte az euro arfolyamat,. nem biztos, hogy itt müködne.. Ughogy az ellenzek meg magaval se tud megegyezni
2018. ápr. 10. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

# 16/18 Időpont ma 16:59


Nem értem ezt:


1) Mi lesz a független jelöltekkel (pl. most: Dr. Mellár Tamás), és azon pártok jelöltjeivel, akik listás eredményen túlmutató egyéni mandátumot szereznek? (pl. most: Együtt).

2) Miért lenne érdeke bárkinek is egyéni jelölteket állítani? Csak korlátokat okoz, ha pl. a 17 kedvencemet akarom a parlamentben látni, 17 mandátumot is nyerek, de közben egy annyira nem kívánatos személy nyer egyénit, akkor nekem az rossz, hogy egy 20.-ad rangú embert bele kell vonni a 17-be, szóval inkább el sem indítom őt.

2018. ápr. 10. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:

24# természetesen az a rendszer se tökéletes. Ugyanolyan probléma hogy mi van akkor, ha több egyéni képviselő nyer mandátumot, mint ahány százalékot kap a párt? Mi van akkor, ha az a plusz 4 hely, amit én egyenlően osztottam szét, mind a Fideszé? A Fidesz 100 egyéni képviselőt küldhet a parlamentbe, ellenben a 45% alapján csak 99 hely az övék. Sőt, lehet rosszabb is, ugyanis ugyanez megtörténhet úgy, hogy mindössze 35-40%-ot kap egy párt. Ezáltal 77-88 hely az övék, miközben 90-100 egyéni jelöltjük is nyerhet.

Ez esetben mi lenne? Hiszen azokat a helyeket nem vonhatják el , amit megkaptak az egyéni jelöltek. De valahonnan a többi pártnak is kell helyet szerezni, hiszen akkor ennyivel kevesebb jut nekik, miközben az arányos rendszer szerint a parlamenti helyek 5-20-25%-a az övék.

De ez a rendszer még mindig arányosabb és igazságosabb, mint a jelenlegi. Bár messze nem tökéletes.

2018. ápr. 10. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:

# 25/25 Időpont ma 20:31


Arányosnak arányos, viszont alapvető esetek nincsenek letárgyalva benne, ami egy rendszernél megengedhetetlen. Viszont itt nem a KOM hibázott, hanem te vázoltad fel rosszul a dolgokat. Egy 26 oldalas, pontos, minden esetet letárgyaló rendszert dolgozott ki a KOM, ahol egyik aggályom sem áll fent, lényegét megragadtad a dolognak, viszont néhány pontosítás azért még van ezen kívül: [link]

2018. ápr. 10. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 A kérdező kommentje:
A nyílt listás szavazás akkor is igazságosabb lenne a jelenleginél és én messzemenőkig ellenzem az angolszász területen levő tisztán többségi rendszert. A 49% pedig ne legyen 2/3-ad. A vesztes pártokat meg nem büntetni kéne, hanem a töredékszavazatok egyedül nekik mennének.
2018. ápr. 20. 22:03
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!