Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha csak egy országos listára...

Ha csak egy országos listára lehetne szavazni, és nem lennének egyéni jelöltek, az igazságosabb választási rendszer lenne?

Figyelt kérdés

A pártok a listán kapott szavazatok arányában kapnának mandátumokat.

Miért van szükség egyéni választókörzetekre?

Nem telejesen feleslegesek?

Így a győztes duplán nyer.


2018. ápr. 7. 15:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Igazságosabb, viszont sokkal nehezebb lenne kormányt alakítani. Koalíciókényszerben lenne minden párt, bár ennek lenne előnye is, például nem tehetnék azt, amit az elmúlt 8 év alatt.
2018. ápr. 7. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%
Tökéletesen reprezentatív lenne, azonban nem lennének helyi képviselők a parlamentben, így a politikát az emberek sokkal idegenebbnek élnék meg.
2018. ápr. 7. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Úgy hívják ezeket a megválasztott embereket, hogy "országgyűlési képviselők". A nevükben is benne van, jó esetben a választókörzetében élők érdekeit képviselik.

Saját lakóhelyemről tudom, hogy ez nem mindig jön össze, több mint 20 évig olyan képviselőink voltak, akiket csak a választási plakátokról ismertünk. Most meg olyan, aki rengeteget dolgozik, lobbizik a körzetéért. És ez így lenne normális.

2018. ápr. 7. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem igazságosabb lenne, hanem másmilyen.


Személytelenebb lenne, mert nem lenne egy bizonyos ember akit be tudnának azonosítani, hogy ő az akiben meg kell bízni és őt lehet majd számonkérni legközelebb.

Bizonyos dolgokban "igazságosabb" lenne, de más dolgokban éppen ellenkezőleg.

2018. ápr. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

"Személytelenebb lenne, mert nem lenne egy bizonyos ember akit be tudnának azonosítani, hogy ő az akiben meg kell bízni és őt lehet majd számonkérni legközelebb."


Oké, elfogadom, de akkor senki ne jöjjön azzal, hogy 45-50 százalékos eredménnyel 2/3-os többséget is lehet szerezni.


A helyi érdekek képviseletére ott van/volna az önkormányzat meg a megyei közgyűlés (bár ha jól tudom eléggé "megnyírbált jogköreik vannak), akik szükség esetén országos szintre vihetnék a problémáikat.

A mi körzetünkben mindig az aktuális győztes jelöltje nyert, de még felszólalásuk se nagyon volt a parlamentben, csak melegedni jártak be :-).

Ha új utat, épületet, gyártócsarnokot kellett átadni, eljöttek az avatásra szalagot átvágni és pezsgőzni, aztán ennyi.

2018. ápr. 7. 16:18
 6/10 anonim ***** válasza:

Két különböző dologról van szó.

Az egyéni jelölt fontos, mert megszemélyesít pártot, ismert, nevekhez jobban kötünk információt, mint párthoz.


Ugyanakkor a választás módszertana határozza meg a választók preferenciájának érvényesülését. Ki lehet olyan módszert találni, ahol néhány ember mindent eldönthet. Ez van ma. De ki lehet olyant is, amelynél mind a személyes, mind a pártkapcsolódás megfelelően jut érvényre. Ilyen volt a korábbi. Ott volt országos lista, amely a pártot reprezentálta. Volt megyei lista, amely a szűkebb körzetet reprezentálta. És volt egyéni lista,amelyet abszolút többséggel lehetett megnyerni. Ha sok jelölt volt, a második fordulóban a két első mérkőzött. A többieké visszaosztódott erre fenntartott helyekre.


A mostani rendszer azért van kitalálva így, hogy akár egyharmaddal (speciális esetben egynegyeddel) is lehessen kétharmadot elérni. Csak egy példa. 106 egyéni körzetben egy párt nyer, mindenütt 1 szavazattal. 93 listás helyre 49%-kal, 51 ellenében 46 hely jut ez összesen 152, kényelmes kétharmad.

2018. ápr. 7. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#6 levezetnéd, hogy a példádból mégis hogy jön ki, hogy mindezt a 2/3-nyi helyet hogyan is szerezhetné meg bárki 1/3-nyi támogatással?


Ha 49%-ot raksz a listás eredménynek, akkor max. 20-25%-nyi támogatásokkal kellene megnyernie a körzeteket, hogy a szavazatok aránya kettő átlagában 1/3-nyi támogatás lehessen. Mégis hogyan kaphatna helyileg 20-25%-t maximum, ha listán viszont az emberek majdnem fele rá szavaz?????

2018. ápr. 7. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7#, a választókerületek módosítása a mindenkori kormány kezében van, ezért a kerületeket probléma nélkül meg tudja úgy húzni, hogy mindenhol többségben legyen, a szavazatok arányától függetlenül. Hiszen a választók nem egyenletesen terülnek szét az országban, hanem bizonyos lakóövezetekben más-más preferencia szerint koncentrálódnak. A különbségek regionálisan nagyon jelentősek. Ennek a felmérésére pedig egy nemzeti konzultáció tökéletesen megfelel.


Ha minden egyéni körzetet bezsebel a Fidesz (mert a kerületeket úgy lehet módosítani, hogy ez megtörténjen), akkor listán elég lenne 29% szavazatot begyűjteni. Tehát egyharmadnyi szavazatra sincs szükség. Ha kellően sok kamupárt van, akik nem érik el a parlamenti küszöböt (vagy akár az MSZP-párpezéd se éri el a 10%-t), akkor még ennél is kevesebbel is meg lehet úszni.

2018. ápr. 8. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8


Értem.


Szóval az és úgy nem igaz ahogy leírtad, de ha kifordul a világ a sarkaiból és valami csoda történik, akkor netán meg lehetne tenni.


Maradjunk annyiban, hogy NEM.


Nem lehet sem a választási körzeteket átírni, sem a választásokon ilyen kis aránnyal ekkora többséget szerezni.


Ugyanis ELŐBB kell megszerezni a többséget, a 2/3-ot és a választásról szóló törvényt, amiben meg annak szabva a körzethatárok, csakis UTÁNA, tudja a MÁR meglévő 2/3 módoítani.


Annak meg nem sok értelme van, hogy belenyúljanak olyan körzethatárokba, amik bizonyították, hogy meghozzák a többséget


Amúgy igen érdekes, hogy most, amikor a nemzetközi választási megfigyelők is elismerték, hogy sokkal kiegyensúlyozottabbak, egyenletesebbek a körzetek, mint voltak 2010-es választásokon, most nem tetszenek nektek a körzethatárok.

Amikor korábban volt olyan budapesti körzet, ahol harmadannyi szavazó választhatott magának képviselőt, mint egyes vidéki körzetekben, azzal nem volt gondotok.

2018. ápr. 8. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A választási jegyzőnél nincs szükség minősített többségre, egyszerű többség határozza meg a választókerületek határait. Azaz a mindenkori kormány abszolút kontrollal rendelkezik, a hatalmat sokkal könnyebb megtartani, mint szerezni. Nem tudom hogy jön ide a kerületek lakosságkülönbsége most is van 60 meg 90 ezres kerület. Nem ez a fontos, hanem az, hogy kinek a kezében van a kontroll.


Nem tudom kit értesz az alatt, hogy "ti", mert én a Fideszre szavazok, azonban fáj látni, hogy ennyire debilek próbálnak észt osztani afelett, amihez közük sincs.

2018. ápr. 8. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!