Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nyílt, tisztán pártlistás...

Nyílt, tisztán pártlistás választási rendszer megfelelő lenne az országban?

Figyelt kérdés

Csak elméletben gondoljunk bele.


Ha arányos képviselet szerinti választási rendszer lenne, akkor nem lennének egyéni választókerületek, hanem mindenhol a pártlistára kell szavazni.


Én úgy gondolom, hogy az egyéni választókerületek ideje már lejárt, mert a képviselők csak a pártjuk utasításait hajtják végre, akkor már egyszerűbb csak a pártra szavazni, minthogy egy adott kerületben totál ismeretlen és irreleváns (életében nem járt az adott választókerületben) személyt beraknak és csodálkoznak hogy nem nyer.


A nyílt listán, preferenciális listával pedig a pártok által összeállított listán változtatni lehet szavazással.


2018. ápr. 10. 15:46
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
91%

"Az már az ő baja, hogy nem tagja egy pártnak sem. Valóban független képviselő - a neve ellenére - meg nem létezik, ne legyünk már nevetségesek."


2006-ban Somogyért Egyesület simán elvitt egy körzetet, pedig országos listával esélyük sem lett volna.

2018. ápr. 10. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:

"nem, mert területileg egyenletlen lenne, pl Budapest es Pest megye adna a szavazatok 30%at, mig az alig 100 ezer valasztopolgarral Nograd megye alig lenne reprezentalva"


Amiről te beszélsz, az a többmandátumos választókerület, ami nincs Magyarországban. Ha ilyen lenne egy rendszer, akkor az adott kerület lakosszágszám arányának megfelelően szabják meg egy választókerület mennyi képviselőt küld.


Pont emiatt van egyéni választókerületi rendszer, hogy a hozzád hasonló okostojások ne tudjanak kötekedni.

2018. ápr. 10. 16:03
 13/27 A kérdező kommentje:
Olyan hogy független, csak papíron létezik, valahova mindig is kellett dörgölőzni.
2018. ápr. 10. 16:03
 14/27 anonim ***** válasza:
0%
Logika, vegyünk alapul egy mostani videki valasztokörzetet,pl 100 ezer valasztoval ahol van egy part ami nagyon nepszerü 90%, viszont az orszag masreszein, különösen Pesten nepszerütlen, akkor egy tisttan partlistas rendszerben ha 90%-ban erre a partra szavaznak az ott lakok, akkor gyakorlatilag kepviselö nelkül maradnak, mivel ha mashol nem szavaznak rajuk emberek, akkor elvesznnek a szavazatok, emrt ennyi szavazt nem eleg a parlamentbe jutashoz. A jelenlegi rendszerben pedig megnyerne az egyeni kepviselövalsztats teat kepvsielve lenne. Ez nagyobb partokkal is megtörtenhetne megha nem is ilyen mertekben...
2018. ápr. 10. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:

A jelenlegi talán jó, utolsó?


Ahol már 36%-al is relatív többséget kap egy párt.

2018. ápr. 10. 16:45
 16/27 anonim ***** válasza:

Nem lenne olyan szempontból jó, hogy független képviselők, illetve Budapest és vonzáskörzete adná a szavazatok 1/3-át önmagában.

Én a KOM által javasolt rendszerrel szimpatizáltam. A női kvóta nem tetszett, de nagy vonalakban a Közös Ország Mozgalom által kidolgozott arányos választási rendszer így nézne ki:

-222 képviselő kerül a parlamentbe

-110+2 egyéni jelölt ( 110 belföldi, 2 a külhoni magyarok képviselete miatt )

-110 képviselő lista alapján jutna be

-4%-os választási küszöb lenne

-nemi kvóta ( nem lehet a listán 3 azonos nemű ember egymást követve, vagyis 2 férfit egy nő, illetve fordítva, 2 nőt 1 férfi követ )

A rendszer pedig a következő képpen működne: egyfordulós választási rendszerben szavaznak az emberek. A pártok egyéni képviselői bekerülnek, a lista kiegészítésre szolgál. Hogy érthető legyen:

Ha egy párt 22 egyéni körzetben nyer, és a választók 30%-a szavazott rájuk, a lista egészíti ki a pártot, hogy a parlamenti helyek 30%-ával rendelkezzenek. Azaz 66 hely az övék a parlamentben, a 22 egyéni jelölt mellé 44-et küldhetnek listáról.

Ezzel a rendszerrel és a 2014-es választási eredményekkel, ma így nézne ki a parlament ( a jelenlegi rendszerben 106 egyéni jelölt jut be a választási körzetek alapján, a javaslatban 110, így a maradék 4-et a bejutó pártok kapják meg ).

Fidesz-KDNP ( 45% ): egyéni képviselők száma 97 ( 96+1 ). Mivel 45%-ot kapott, 99 embert juttathat be a parlamentbe. Ebből 97 már megvan egyéni körzet alapján, tehát listáról 2 jut be.

Összefogás ( 25% ): egyéni képviselők száma 11 ( 10+1 ). Az előzőekben leírtak alapján 55 képviselőt delegálhatnak, ebből 11 bejutott egyéni körzet alapján, 44-et listáról küldenek.

Jobbik ( 20% ): egyéni képviselők száma 1 ( 0+1 ). A 20% 44-nek felel meg, ebből 1 ember bejutott az egyéni körzetekből, 43-at listáról küldenek.

LMP ( 5% ): egyéni képviselők száma 1 ( 0+1 ), 11 hely az övék, amiből 10-et listáról küldenek.

Ezáltal mindenkinek annyi hely jut, ahány %-ot kapott.

2018. ápr. 10. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
34%

Pont az az egyéni választókerület lényege, hogy minden terület képviselve legyen. Amiről te beszélsz kérdező, az csak az országos politika, ennél jóval többet dolgoznak a körzetük érdekében a képviselők.


Amin szerintem változtatni lehetne, hogy ne a győztes vigyen mindent, hanem a legkompromisszumosabb jelölt. Pl. negatív szavazattal lehetne ezt elérni.

2018. ápr. 10. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
100%

Arról beszélünk hogy ki kit képvisel, és hogy Nógrád megyét senki nem képviselné stb..., de jelenleg azt az 51%-ot, aki nem a Fideszre szavazott ki fogja képviselni? az a 65 képviselő, akinek a 2/3 megléte és a Fidesz természete miatt SEMMIBE NEM LESZ BELESZÓLÁSA?


A másik "érv" az hogy nem lehetne kormányt alakítani. Nem értem, hogy ti miért akartok 4 évente mindig egy autokrata rendszert felépíteni, ahol a választások után valaki teljhatalmat kap, és a kisebbség felhatalmazottjainak xarik a nyakába, mert nincs koalícióra szorulva, mert olyan rendszer van, ahol kirívó eset lenne, hogy valakinek nincs többsége... És akkor 4 évente 1 nap van demokrácia, utána 4 évig autokrácia.....


A kétfordulós rendszer pont arra volt jó, hogy ezt a koordinációs taktikai maszlagot nem kellett nyomni, és nem volt az, hogy 35% Fidesz, 31% Jobbik, 12% MSZP, s akkor hádéznak az MSZP-sek, hogy ha tudtuk volna, hogy megy a kukába a szavazatunk, akkor a Jobbikra voksolunk.... Pesten meg alapjáraton az LMP-nek a 6%-os manyókjelöltjei ki lettek volna szedve, meg a Momentum 1%-ai is... Persze, mindenkinek kellenek a xaros töredékszavazatok, sokra is mentek velük idén. A közös országért mozgalom meg hiába próbálja pótolni az első fordulót, Manyika néni nem fogja a smártfonján bepityegni, hogy 'hallám ki az esélyes, csak hőbörög, mikor látja hogy ki lett a képviselő, s mondja hogy 'ennél bárki jobb lett volna.


S a másik, hogy annyira szétkomplikálják a rendszert, hogy képtelenség az átlag embernek felfogni, hogy akkor most MI VAN? És a szomorú az, hogy a komplikáltsága nem azért van, hogy arányos legyen, hanem azért, hogy nyerjen a Fidesz 2/3-ot, vagy legalább többséget.


Szó nincs itt arról, hogy képviseleti demokrácia, és minden szavazat képviseltetve legyen egyenlő arányban... Egy túlkomplikált, elbaxott és logikátlan rendszer, ami most van.

2018. ápr. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
0%
Az az 51% aki nem a fideszre szavazott, az pont kepviselve van a partlistan, akkor mi a problemad?
2018. ápr. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
0%
Amugy ezen meg gondolkodom, de tökeletes telejsen aranyos valasztasi rendszer nincsen, de a magyar vegyes rendszer meg mindig aranyosabbnak tartom mint a francia vagy a kanadai rendszert
2018. ápr. 10. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!