Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A baloldali pártok, szavazók...

A baloldali pártok, szavazók rendszeresen hangoztatják, hogy katasztrófa az oktatás, és katasztrófa az egészségügy helyzete, miért?

Figyelt kérdés

Állandóan hallom ezeket az általánosításokat, hogy így meg úgy milyen rossz az oktatás is, de mi az ami konkrétan rossz?

Vannak svéd ismerőseim, barátaim, volt szerencsém még pár éve kint is eltölteni néhány hónapot, de konkrétan már kézzel írni sem tanítják meg a gyerekeket. már középiskolában is nyomatják a gender elméletet, meg az ilyen társadalom "tudományokat", noha a kémiaoktatás pl viszont siralmas. mindig is hülye voltam belőle, de konkrétan én többet tudtam, mint ott egy ismerős családnál a kémia szakra készülő 17 éves lány... szóval ez a szárnyaló nyugat, amit példának kell venni? ezt én nem szeretném követni.


mindig mondják, hogy de a problémamegoldó készség az nem fejlődik a hazai rendszerben? na de könyörgöm, ahhoz, hogy egy problémát meg tudjak oldani, ahhoz tárgyi tudás is szükséges, a megszerzett ismereteim alapján fogok tudni kérdéseket eldönteni, és nem a módszertanból fogom a konkrét megoldást megkapni... a módszertan legfeljebb eszköz lehet, de a megszerzett tárgyi tudás, a lexikális tudás az amit a felmerülő helyzetekben, problémák esetén elő tudok venni.


Feszült figyelemmel várom tehát, hogy bemutassátok nekem, miért csapnivaló ma az oktatás helyzete. Kifejezetten érdekelne diákok mai tapasztalata, véleménye.



#oktatás #ténylegrossz?
2018. márc. 30. 23:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
77%
Azért azt köszönjük, hogy az egészségüggyel kapcsolatban nem akartál itt meggyözni bennünket mennyivel okosabb orvos vagy postás létedre, mint egy svéd orvosprofesszor. De tényleg! Köszi!!!!
2018. márc. 30. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

szövegértés egyes! senki nem említett svéd orvost, és én sem postás vagyok :) gratulálok, hogy a kérdésre nem sikerült válaszolni mindezek mellett... ez amúgy annyira tipikus baloldali magatartás. valójában nektek csak az fáj, hogy nem ti vagytok hatalmon, megértem, hogy frusztráló ;)


egyébként az egészségügyről meg annyit, hogy sajnos volt "szerencsém" néhány napot az elmúlt évben eltölteni fekvőbetegként, rendszeresen látok a facebookon képeket, hogy egy szelet kenyér, meg valami gyanús vajkocka a reggeli, hát nem tudom, én tök normális ebédeket kaptam, volt felvágott reggelire, 2 kifli, meleg tea, sajt, otthon is kb ilyeneket eszik az ember. ebéd után volt hogy még sütemény is volt, konkrétan egy fánk :) szóval én nem tudom, hogy hol készültek azok a képek, és mikor, de gyanús, hogy nem mostanában, és nem itthon.

2018. márc. 31. 00:00
 3/12 anonim ***** válasza:
89%

Ugye muszáj volt beleírni, hogy gender és a tudományokat idézőjelek közé, valamint hozni egy svéd(!) példát (ami persze nem egy konkrét példa volt, csak egy általános kinyilatkoztatás)? Ezek után természetesen minden észérvet, vagy nemzetközi összehasonlítást majd könnyűszerrel le tudsz söpörni az asztalról, így bebizonyítva a hazai oktatás magas színvonalát, majd ezt általánosítva az egészségügy is hasonló minősítést kaphat.

Akkor örülünk Vincent?

2018. márc. 31. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%
És még az iróniát sem érted...
2018. márc. 31. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
98%

Örülök hogy ízlett a kórházi kaja, egészségedre :)

Tudod vannak olyan emberek is, akik valamire allergiásak, vagy valamilyen okból nem ehetnek egy bizonyos ételt, amit pedig egy kórházban illene be is tartani, tekintve, hogy ott a beteg egészsége a legfontosabb. Csak hát sok helyen nem így tesznek.


Papám is volt kórházban 2 éve, és neki pl. alvászavarai voltak, egy géppel tudott csak nyugodtan aludni, anélkül nem kapott rendesen levegőt. Ez nyilván el lett magyarázva a kedves nővérkéknek is, ám feltenni már luxus volt nekik, had szenvedjen csak a beteg, úgy se érdekel senkit.


Az is érdekes volt, amikor mentünk be a kórházba látogatni, vártuk a liftet, és az egyik ott dolgozó odaszólt nekünk a folyosóról, hogy menjünk inkább lépcsőn, mert a lift már nem az igazi, és van, hogy megáll 2 emelet között.


Az is jó, amikor az orvos a kisgyerekkel úgy beszél, hogy azt a gyerek (ez esetben én) sok évvel azután sem felejti el. Illetve olyan stílusa van, amit egy orvos (bocsánat, főorvos, ő is kikérte magának, hogy anyám a 10 éves gyerek előtt ledoktorbácsizta) nem engedhetne meg magának.


Mamámnak a térdét műtötték tavaly, és a kórház után ajánlott volt elmenni ilyen rehabilitációra vagy mire, ahol ugye szintén szakemberek foglalkoznak vele, tornáztatják, stb. Na hát nyilván egy üres hely sem volt sehol, de amikor az orvos zsebébe nyomtak szüleim egy kis pénzt, hirtelen felszabadult egy hely. Micsoda véletlen egybeesés.


Ez mind egy nagyvárosi kórházban átélt élmény volt, és van még pár, ezeknél rosszabb is, amiket sem én, sem az ilyenféle hanyagságok miatt 2 éve elhunyt papám sem fog megbocsátani már soha.


Akkor most nézzük az oktatást

A tankönyvek egyre rosszabbak, "kísérleti" tankönyveket kapunk. Pár éve amikor elkezdtem a gimnáziumot, azzal kezdtük a második matekórát, hogy a tanár diktálta, mit húzzunk ki a tankönyvből, mert átolvasta, és a fele hülyeség.

Tele vannak szöveggel, értelmetlen, bonyolult ábrákkal képek helyett. Tömör, száraz anyag, amit nem lehet befejezni a kiszabott idő alatt. Több tantárgynál bár van munkafüzetünk hozzá, nem használjuk, mert nincs rá idő. De osztályfőnökünk megnyugtatott, azt mondta ez már szinte természetes, ha nem fejezzük be érettségiig, akkor majd nyáron mindenki befejezi magának.


Ha egy filmet akarunk nézni, bemutatót csinálni, akkor termet kell cserélni, mert amíg más országokban már laptopokról meg tabletekről tanulnak a diákok, addig a magyar iskolákban alig van pár terem, ahol van interaktiv tábla, ami használható is. Nálunk se sok helyen van, illetve ahol van se mindig jó, megcsináltatni meg ugye nincs pénz.


Az óraszámokon is lehetne mit változtatni. Nálunk mondjuk nincs, de sokaknak van 0. órájuk, amiben lehetetlen figyelni, semmi értelme nincs, a diákok nem tudják kipihenni magukat. Annak sincs értelme, hogy 9 órát bent ülök az iskolában, és hazaérve még mindig tanuljak, és írjam meg a házit, majd másnap megint üljek bent 7-8 órát, hazaérve pedig megint tanulás és házi.


A heti 5 tesinek sincs semmi értelme, legalábbis ebben a formában biztos nem, ez is csak arra jó, hogy még tovább legyek a suliban.


Lett ez a kötelező 50 óra közösségi szolgálat is, aminek szintén semmi értelme. Nem értem miért lesz ettől jobb a diáknak, semmi pluszt nem ad, csak ingyen munkaerő. Ahelyett, hogy diákmunkán pénzt keresnék, mehetek ingyen dolgozni, ha érettségizni akarok. Az egyetemet meg majd fizetem a .. miből is?


Biztosan sok mindent kihagytam még, de elég régóta gépelek, szóval biztos hosszú már :D De ha külön kérdésed van, szívesen válaszolok rá.


Összességében elmondhatom, hogy elég rossz helyzetben van az oktatás és az egészségügy is, és nagyon jó lenne végre valami pozitív változás.

A tanárok is szidják a rendszert egyébként, az egyik tanárom szerint az évek múltával egyre rosszabb lett és lesz minden, nem kapják meg időbe a beosztásukat sem, nem választhatnak szabadon tankönyveket, stb, másik tanárom szerint pedig nem mindegy mit mondd, mit csinál, megmondják nekik fentről hogy mit lehet mondani, és nincs beleszólásuk. Ahogyan nekünk, diákoknak sem sok ráhatásunk van a dolgokra.

2018. márc. 31. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
95%

Az 5.válaszoló mindent leírt.


Saját példa:

Mamám eltörte a térdét, szüleim nem tudtak szabit kivenni, amikor 11-re kellett mennie kontrollra. Hívta a betegszállítót, 10-re kérte a kocsit. Erre 9-re ért oda az autó, közelíték, hogy vagy most jön, vagy mehet gyalog. Konkrétan arra ébredt, hogy jöttek érte. Szóval ott volt 9 után pár perccel a kórházban. 12 órát beszéltek meg a betegszállítókkal. Erre 17 (!!!) órára jött a kocsi, addig törött térddel várt a kórházban. Hívta a kocsit, de mindig csak azt hajtogatták, hogy majd jönnek. (Azaz összesen 8 órát várakozott!) Kisváros taxi szerintem nincs is, ha van nagyon drágák, kevés nyugdíjból nem telik rá. Az eset után, amikor már járógipszet kapott, pedig 1 óra várakozás után hóban kellett hazasétálnia az 1,5 km hosszú úton, megunta a várakozást. De persze ez tök rendben van szerinted.


Tankönyvek katasztrófák, túl sok a felesleges tananyag, feladatokat nem is tudunk órán megoldani, nincs rá idő. Ahogy az előző válaszoló is írta, tök jó, hogy vannak elektronikus táblák, nálunk a 6-ból 2 működik. Plusz van egy kivetítő, amit lehet hozni-vinni, régi térképek hátuljára vetítünk vele (kicsit sem szánalmas, ugye?). A tornaszerek 40%-a hibás. Nagyok a csoportok, kevés a tanár. 35-40 fős osztályokban nem lehet normálisan tanítani. (ember legyen a talpán, aki ennyi embert fegyelmez). A könyvek teli vannak hibával. A történelem könyvemben pl. 3-4 soros mondatok vannak. Ember legyen a talpán, aki értelmezni tudja őket elsőre. A tanárok az általános iskolás anyagra építenek, ha olyan volt a tanárod, mint nálunk (föci óra= bear grylls nézés), akkor cseszheted. Ismétlésre nincs idő. Matek órán tanultak 80%-át nem használom, pedig BME-n vagyok.

2018. márc. 31. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
81%

A magyar oktatási rendszer elavult, tudásközpontú. Csakhogy 2018-ban már nem erre lenne szükség, hanem készségalapúra. Abban meg szarok vagyunk, ezt bizonyítja a PISA-tesz is. A tanárok túlterheltek, a gyerekek dettó. Túl sok lexikális tudást kel ledarálni, ami minden időt elvesz és jó ha a 10%-a marad meg. Ez megöli a gyerekek kreativitását. Túl sok gyerek jut egy tanárra, kisebb csoportokban hatékonyabb oktatás zajlana. Az iskolák nem dönthetik el milyen könyvekből tanítsanak.


Az egészségügyről meg annyit, hogy elképesztően magas a kórházi fertőzések száma. Egyre nagyobb orvoshiány van. A háziorvosok 45%(!!!) 60 év fölött van és csak 10% van 40 év alatt. Rengeteg orvos megy ki külföldre sokszoros pénzért és jobb körülményekért. A nővérek inkább elmennek pénztárosnak, mert jobb a fizu és kisebb a stressz. Ott van még az undorító hálapénz rendszer. Elképesztő hosszú várólisták. Felszerésbeli hiányosságok.

Amúgy megsúgom a 2 kifli 2 szelet felvágottal és a fánk nem éppen, olyan kaja, amit pl. egy műtét után lábadozónak kapnia kéne.

2018. márc. 31. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Nyugodtan megemlítheted kérdező, hogy mégis magyar állami egészségügyi intézményben kaptad az ellátást, és nagymamám most karácsonykor volt a kórházban, gyakran jártunk be hozzá és tanúsíthatom, hogy azok a képek valósak. Arról már nem is beszélve, hogy 8 ágyat zsúfoltak be egy 6 ágyas szobába.


"lexikális tudás az amit a felmerülő helyzetekben, problémák esetén elő tudok venni"


Egy kérdés, mi van akkor, ha az adott kérdésre nincs válasz a fejedben?


Az egy dolog, hogy elő tudod venni, de nem biztos, hogy tudod alkalmazni. Előző félévben ezt saját magam is megtapasztaltam az Egri Egyetemen, projektervezés és finanszírozás tárgy szemináriumán, ahol hiába tudtad mi az elméleti felépítése az adott anyagnak, gyakorlatban átültetni már közel sem volt olyan egyszerű feladat.

Ezzel szemben most itt vagyok egy belga egyetem, ahol senki nem várja el, hogy az adott témát bemagold, hanem olyan beadandókat kell írnod, ami mélyebb kutatást és témában való elmerülést jelenti.

Másik jó példa a történelem, aminél a legtöbben azt hiszik lényege annyi, hogy tudni kell pár évszámot. Mikor fogunk már ezen túl jutni?


Amúgy miért van az, hogy három nagy történelmi személyiség különböző évszázadokban hasonlókat fogalmaztak meg, azaz nem a lexikális tudás a lényeg?


Szerintem nem véletlenül született meg az alábbi közmondás:

"Jól kérdezni annyi, mint sokat tudni"

2018. márc. 31. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nem ertem miert a pisa teszt a viszonyitasi pont. A pisa teszt szerint lehet hogy tenyleg nem jo a magyae oktatas, de mas meresek szerint meg lehet hogy jo. Mitol lenne jobb a nem tudaskozpontu oktatas, ezt magyarazza mar el valaki... Szerintem a megszerzett tudas az amire kesobb epitkezni lehet. En nem akarok a sok nyugati agymosott peldajara jutni, en megtanulom szivesen az emberi szervezet mukodeset biologia oran, a tortenelmet alakito folyamatokat torin, stb...

Itt valaki irta hogy nem jo az egyseges tananyag, aztan meg irja hogy de most a gimiben elvarjak h tudja amit altalanosban kellett volna tanulni, de beargryllst neztek. Hat na pont ezert kell egysegesiteni az anyagot, h ne mesefilmeket nezzetek oran, hanem nagyjabol mindenki ugyanazt tanulja, es a gimit ne lemaradassal kezdje a tarsakhoz kepest.

2018. márc. 31. 09:18
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
#5 szépen leírt mindent. Kiegészítését azzal, hogy lázmérő sincs a kòrházakban. Veszprémben pedig a fideszesek tönkretettek egy középiskolát, hogy megtömjék a zsebüket, ezzel megnehezítették a még odajáròk életét, és rengeteg fiatalt kényszerítettek arra, hogy más városba menjen tanulni.
2018. márc. 31. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!