Eltűnt a magyar középosztály?
Normál esetben a középosztály alkotja a társadalom gerincét. Ők azok, akik biztos állással, normális fizetéssel rendelkeznek. Ők keresnek annyit, hogy ha úgy gondolják gond nélkül vegyenek fel hitelt, hisz meg tudnak élni és mellette tudnak törleszteni. Ők akik pár hónap spórolással meg tudnak venni hitel nélkül egy tévét, telefont, háztartási eszközt. Akik akár minden évben nyaralni tudnak menni, akár külföldre is*. Akik akár néhány évente le tudják cserélni az autójukat, rosszabb esetben hitel, jobb esetben részletfizetés segítségével, hisz van miből. Akiknek saját ingatlanuk van, építenek, vásárolnak, felújítanak, mert rosszabb esetben is hitelt tudnak felvenni hozzá.
Nálunk ez a tényleges középosztály, amely minden fejlett modern ország gerincét adják ( pont a stabilitás, állandó kereslet és költekezés, állandó forgalom miatt ), eltűnt?
*Ugyebár mindenki látott már tipikus német turistát: nyár közepén kivesz néhány hét szabadságot, fogja a családot, a lakókocsit és beutazza fél Európát. Neki nem okoz gondot, keres annyit hogy nyaralni mehessen. Persze hülyeség magunkat a német fizetésekhez hasonlítani, de nálunk hányan tudnak külföldön nyaralni minden évben?
"Ugyebár mindenki látott már tipikus német turistát: nyár közepén kivesz néhány hét szabadságot, fogja a családot, a lakókocsit és beutazza fél Európát. Neki nem okoz gondot, keres annyit hogy nyaralni mehessen."
Az rendben van, de ilyen Magyarországon mikor is volt?
Soha nem is volt ilyen és már nem is lesz, ahogy elnézem.
1# a CSOK segít a családosoknak, de megnövelte az ingatlan árakat. Emiatt a gyermektelenek és az egyedülállók ( akik többségben vannak a családosakhoz képest ) nehezebb helyzetben vannak, nehezebb stabil hátteret kialakítank, tehát a középosztály kialakításában inkább negatív a szerepe.
Az egykulcsos adóról pedig egy kérdéssel válaszolok: https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__90..
2-3# ez így igaz. De pont emiatt lett leváltva az MSZP is, mert korruptak voltak és nem alakult ki se tőkés osztály ( ami a fidesz 2010-es kampány szövege volt ), se stabil középosztály, ami a stabil ország gerince lehetett volna. Viszont a számuk 2010 óta csökkent, hiába mondod hogy szinte nem is létezett.
4# a '90-es években elkezdett kialakulni, főként a vállalkozókból, a rendszerváltás nagy nyerteseiből ( legyen az tisztességes vállalkozó vagy a tisztességtelen privatizálás nyertese ). Viszont a számuk a 2000-es évek óta folyamatosan csökken.
Jó, hogy te jobban tudod nálam, hogy én mennyit keresek és mennyit keresnék többkulcsos adóval és mennyi lenne az értéke. A fix %-os SZJA áttételesen növeli a hajlandóságot a keményebb munka felé és motiválja az embereket, hogy magasabb oktatásban vegyenek részt, ez önmagában segíti a középosztály kialakulását.
Az ingatlanárak meg úgy működnek, hogyha megveszel valamit, akkor azt valakinek el kell adnia. Most azt feltételezed, hogy az összes lakás a felső 1% vagy az állam kezében van és valójában mindenki a putriban nőtt fel. Ez nincs így.
6# miután nem tudom mennyit keresel, nem feltételezek semmit. A kérdés alatt, amit belinkeltem van két kalkulátor. Ki tudod számítani hogy a régi vagy az új rendszerben kapnál kézhez több pénzt. Ezen igazából nincs értelme vitázni, ez kész tény: ha kb bruttó 250 ezer alatt keresel, rosszabbul járták az egykulcsos rendszerben, míg 270-300 ezer forintnál, illetve afelett már jobban. Bruttó 300 ezer forint esetén már nettó tízen néhány ezer forintot nyertél, 400 ezres fizetés esetén pedig már 30 ezret nyertél.
A magasabb fizetés mindig motiváció volt. Igazad is lenne ezzel kapcsolatban, ha nálunk nem a butítás lenne a cél. A felsőoktatásban csökkentik az állami férőhelyek számát, növelik a tandíjat, nappali képzés mellett pedig a hallgatók túlzó többsége nem tud dolgozni mert vagy óra ütközése van, vagy mert ( ha jártál egyetemre tapasztalatból is tudod ) rohadt sokat kell tanulni. Marad a diákhitel vagy a szülő kifizeti. Persze vannak egyetemek ahol magas az ösztöndíj, így egy jó tanuló el tudja magát tartani, de sok egyetemen pedig "csak" havi 30-50-60 ezer forint jár a jó tanulóknak. Ez soknak tűnik, de a kollégiumok általában 10-20 ezer forintba kerülnek havonta, mellette enni kell, telefon és internet számlát fizetni plusz vannak egyéb költségek is ( szórakozás, ruházkodás, gyógyszerek, bérlet, stb ). Ráadásul egyes egyetemeken még ennyit se adnak ( konkrét példa: Miskolc, 3,9-es átlag, nem volt 10 ezer forint havonta. Pedig a 3,9 úgy gondolom hogy nem rossz teljesítmény egy nehéz egyetemen ).
Röviden: még a jó tanulóknak is nehéz ( vagy szinte lehetetlen ) segítség nélkül elvégezni az államilag finanszírozott egyetemet, nemhogy alapból azoknak akik fizetős szakra mennek.
Az ingatlanárakban is részben igazad van. Tévedsz abban hogy én azt hiszem hogy csak a gazdagoknak van lakása. A többiben igazad van, az ingatlan árakat a piac határozza meg. Ellenben nálunk nagyon kevés fiatal ( 30 alatti ) rendelkezik több millió forinttal + stabil háttérrel hogy hitelt vehessen fel és saját lakása / háza legyen. Ráadásul te is tudod, hogy a CSOK-kal kapcsolatban igazam van, megdobta az ingatlan árakat és ezt csak családosok vehetik igénybe.
Tessék egy grafikon: [link]
Jól látható, hogy 2014-ben jelentették be a CSOK-ot, 2015-től vehető igénybe, hogyan növekedtek a lakásárak. És nem önmagában a növekedéssel van a baj, ez természetes lenne. De nézd a növekedés mértékét.
*Forrás: [link]
Bírom az ilyen kérdéseket... Én azért mutatnék párat, mondjuk te kérdező és az összes középosztályon siránkozó kommentelő. Mert ugye ha ide írogattok akkor van internetetek, számítógépek és /vagy okostelefontok...
Amúgy van autótok voltatok már a mekiben esetleg nyaralni néha?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!