Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért rosszabb a két fordulós...

Miért rosszabb a két fordulós választási rendszer, mint az egy?

Figyelt kérdés

Az anyagiakat ne nézzük most, egyértelmű hogy az egyfordulós olcsóbb.

Miért rosszabb a kétfordulós, avagy miért jobb az egy?


2018. febr. 6. 23:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
32%
nem mondom hogy rosszabb csak országgyűlési választáson nem látom értelmét. Elnökválasztásnál, polgármester választásnál stb látom értelmét a második fordulónak
2018. febr. 6. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
81%

Nagyon megszopatott téged az, aki beadta neked hogy a kétfordulós rosszabb mint az egyfordulós!

Pont fordítva - a kétfordulós sokkal jobban kiterjeszti a demokráciát, ezért vissza kell azt állítani!

2018. febr. 6. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

2# én is így gondolom. A régi választási rendszerben nem egyszer nyert ellenzéki a második fordulóban, míg MSZP-s az elsőben. Akkoriban jó volt a rendszer, hisz így lehetett egy erősebb, komolyabb ellenzéket felállítani a kormánnyal szemben.

2014-ben sok helyen volt, ahol csak néhány szavazattal maradt le az ellenzéki jelölt a fideszestől, még is a fideszes nyert. Pedig nem egyszer csak 1-2% hiányzott, a második fordulóban nyerhetett volna. Persze most pont a gyenge, jelentéktelen ellenzék a lényeg...

2018. febr. 6. 23:40
 4/14 anonim ***** válasza:
20%
A 2 fordulóssal az volt a baj, hogy az első forduló után, az eredményektől függően úgy változtattak a jelölteken, hogy a pártok akarata teljesüljön, és ne pedig a szavazóké.
2018. febr. 6. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

4# van benne igazság és mégsincs. Jogos a felvetés, hogy ha a szavazók 35%-a fideszes jelöltre szavaz, a maradék 65% pedig megoszlik, akkor miért ne nyerhetne a fidesz? Hisz és szavaznak a legtöbben a többiekhez képest, megérdemli.

Ellenben nem jogos a felvetés, hisz mi van akkor ha a választók 50%-a összefog, hogy semmiképp ne fideszes nyerjen? A fideszes jelölt a második fordulóban is megkapja a maga 35%-át, de a másik párt / pártok jelöltje kaphat többet.

Mint azt a 2-es válaszomban említettem, erre volt a saját választókerületemben példa az MSZP kormány idején. Az MSZP-s jelölt 30 egynéhány %-al megnyerte az első fordulót, de a másodikat már majdnem 50%-al akkoriban egy fideszes jelölt nyerte. Nem akartak az emberek MSZP többséget, inkább megalkudtak és más jelöltre szavaztak.

2018. febr. 6. 23:57
 6/14 anonim ***** válasza:
98%

"Ellenben nem jogos a felvetés, hisz mi van akkor ha a választók 50%-a összefog, hogy semmiképp ne fideszes nyerjen?"


Igen lehetséges ilyen is viszont hogy egy protest szavazásból alakult kormányt mennyire lehet legitimnek tekinteni az már más kérdés

2018. febr. 7. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
98%
Van olyan választási rendszer, ami gyakorlatilag olyan, mintha két fordulót egyszerre tartanának: lásd pl Ausztrália. A választó nem egy jelöltet választ, hanem rangsorol, és ha egy jelölt nem kap 50%-nyi első helyet, akkor az utolsó helyezett kiesik és szétosztják az ő szavazatait. Ez nagyvonalakban, a részleteket meg lehet nézni a wikipedián, sajnos nem magyar: [link] Kérdés, hogy van-e annyira értelmes az átlag magyar választó, hogy ezt be lehessen vezetni.
2018. febr. 7. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
8%

Költségesebb, lassabb, elhúzza a kampányt (ami borzalmas Magyarországon), és lehetővé teszi a két forduló közötti -

néha gusztustalan - mutyizásokat. Nem hiányik.

2018. febr. 7. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
96%

A kétfordulós jobban kifejezi a másodlagos preferenciákat. Pl. ha valaki a szocikra szavaz, de mindenképpen kormányváltást akar, így a második fordulóban ezért leszavaz az első fordulóban 2. helyezett jobbikos jelöltre.


És hogy miért szűnt meg a kétfordulós rendszer? Hát pont ezért, mert a hatalom meg akarja akadályozni, hogy összefogjon ellene a többség.

2018. febr. 7. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
95%
A kettő jobb, mert mondjuk, ha az eredmény kedvezőtlen, akkor az illető ráveszi magát, hogy résztvegyen a második fordulón.
2018. febr. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!