A mostani választási rendszerben léteznek még töredékszavazatok? Ha igen, hogy működik ez pontosan?
A töredékszavazatok egy részét valóban azok a szavazatok adják, ami a # 2-es válaszban szerepel.
De, az egyéni listán győzteseknél is keletkezik töredékszavazat, annyi, amennyivel többet kaptak a második helyezettől.
És, ahogy a # 2-es válaszban van, hozzáadódnak a listás szavazatokhoz.
A # 1-es válasz téves. A levélszavazatok, azok listás szavazatok.
Töredékszavazat minden választási rendszerben keletkezik, ezek a mandátumszámolásnál nem hasznosuló szavazatok (pl. valamelyik pártlista 15,4 mandátumra elegendő szavazatot kap, akkor a 0,4 mandátumnyi szavazat töredékszavazat), egyéniben pedig úgy működik, ahogy az előttem szóló írta.
Hogy hasznosul? A legtöbb választási rendszerben a vesztesek kompenzációjára fordítják a zömét, nálunk a győztes hatalmának növelésére.
Pl 2014-ben a Fidesz a szavazatok 45%-áért kapta meg a mandátumok 67%-át, az összes többi párt együtt pedig a szavazatok 55%-áért a mandátumok 33%-án osztozhatott. A 22%-os különbség töredékszavazatokból származik, amelyeket egy bonyolult képlettel osztanak vissza. Ezt a képletet írta át úgy a Fidesz, hogy a győztesnek kedvezzen.
Az országgyűlésben ül tehát jelenleg 22%-nyi olyan Fidesz-KDNP-képviselő, aki valójában az ellenzékre érkező szavazatokból nyerte el mandátumát. Szép, mi? Jobbikos, MSZP-s,LMP-s, DK-s szavazók juttatnak be Fideszes képviselőket a szavazataikkal... Bravó, magyar demokrácia!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!