Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért ennyire torz a választás...

Miért ennyire torz a választási rendszerben a szavazatok és a mandátumok aránya?

Figyelt kérdés
[link]
2017. szept. 19. 21:03
 1/7 anonim ***** válasza:
84%
Mert ez a Führer akarata.
2017. szept. 19. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
8%

Mert a mandátumok 53%-át a listások adják, ami azt eredményezni, hogy ha ennyire sok párt van valaki akár a felénél kevesebb szavazattal is meg tud nyerni egy körzetet.

(ez talán 45% körül volt az előző rendszerben, szóval azért nincs itt olyan nagy változás)


Ugyanakkor ne felejtsd el, hogy egy csomó olyan ország van ahol csak listás szavazás van és mégse sír senki azért, hogy a demokrácia megcsúfolása a választási rendszerük.

2017. szept. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Itt egy másik kép, bár eszerint is torz:

[link]

2017. szept. 19. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Pro Patria ***** válasza:

Már annyiszor ki lett fejtve...

Hogyan lehet, hogy a Fidesz-KDNP az összesen 106 választási körzetből 96-ban nyert, mégsem 90%-kal van az országgyűlésben?

Hogyan lehet, hogy a baloldali összefogáson kívül egyetlen párt, vagy pártcsoportosulás sem nyert egyetlen választási körzezet sem el, mégis bejutottak az országgyűlésbe?

Úgy, hogy listás és egyéni mandátumok együtt adnak ki eredményt.

2017. szept. 19. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Sokan mondják, hogy ez a választási rendszer kedvez az autokráciának, és valljuk be, igazuk van. De mégse nevezhető antidemokratikusnak, mivel demokratikus, szabad választás során adják le a voksaikat a választók, és a veszteseknek lehetőségük van "javítani" 4 évenként. Ez a választási rendszer Európában sem egyedüliként (lásd Macron győzelme) azt eredményezi, hogy aki ha egy orrhosszal is de nyer, az nagyon-nagyon nyer. És itt az a lényeg, hogy a nyertes képes többségi kormányzati pozícióba kerülni, ezáltal az ország kormányozhatóvá válik. Nézzük az ellenpéldát pl Olaszországot, ahol szétaprózódik a hatalom a pártok között, ezáltal hogy valaki kormányzati pozícióba kerüljön olyanokkal kell kényszerű házasságot kötni akikkel a választási kampányban ősellenségek voltak, eredmény, évente-félévente kormányválság, bizalmatlanság, örök balhé, egy kormányozhatatlan ország. De itthoni példa is van, az MSZP-SZDSZ koalíció, ahol többnyire a farok csóválta a kutyát, és végül megszívta az MSZP, az SZDSZ, és az ország.
2017. szept. 19. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Csak azt tudom ismételni amit az 5-ös írt. Az az elönye ennek hogy akárki is nyer de ha nyer akkor többséggel tud kormányozni. Persze egyesekben felmerül a kérdés hogy ez miért is jó hát azért mert nincs rosszabb a kormányzás képtelen állapotnál, azaz ilyenkor az ország stagnál nem indul semmilyen fejlesztés amit nem kell részleteznem mik a negatívumai volt itt is erre példa az mszp-szdsz koalíció
2017. szept. 20. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Azért mert vannak egyénileg és listán indult képviselők.


A listán indult képviselők parlamenti aránya nagyjából megegyezik támogatottsággal. Az egyéni képviselőké nem mivel őket azok küldik akik többen szavaztak rájuk.


A rendszer annyiból jó, hogy az kormányozhat jó magabiztossággal kinek a legnagyobb a támogatottsága.


És persze mindig azoknak fáj akik éppen nincsenek hatalmon.

2017. szept. 20. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!