Magyarországon miért nem voltak jelentős fanatikus ifjúsági kommunista mozgalmak a Rákosi-rendszerben, mint például a Kulturális Forradalom fiataljai, a Vörös Gárda a Maoista Kínában?
Kínában Mao Ce Tung uralma alatt szerveződött egy szélsőséges kommunista fiatalokból álló csoport, a Vörös Gárda. Ezek bandába tömörülve terjedtek szét Kínában és kezdték el elpusztítani a templomokat, a régi örökségeset, műalkotásokat, hogy eltöröljék a saját történelmüket, és egy új, kommunista alapokra helyezett társadalmat építsenek.
Magyarországon miért nem voltak ilyen fiatalok a Rákosi-rendszer alatt?
Magyarországon sosem volt olyan elvakult kommunista mozgalom, mint Kínában. Az egyik ok lehet a két ország közti kulturális különbség: valószínűleg az itteni néplélek másképp működik, mint a távol-keleti.
A másik indok a két ország közti hatalmi berendezkedés különbsége volt. A "kulturális forradalom" a Kínai Népköztársaságban 1966-ban indult meg, mikor Mao Ce-tung a biztos egyeduralomra tört. Ott is, mint itt, 1949-ben történt meg a kommunista hatalomátvétel. Csak nekünk közbejött az 1956-os forradalom, ami után a pártvezetés rájött, hogy Internacionáléval nem lehet jóllakni, ezért ideológiailag kevésbé kemény, de jobb életet biztosító rendszert építettek ki. 1966-ra nálunk már puhult a diktatúra, Kínában még teljes teljesítményen nyomta Mao. Ha itt is megmaradt volna Rákosi uralma az ehhez köthető rendszerrel 1966-ig, lehet, hogy nálunk is lehet, hogy lettek volna hasonlóan elvakult alakulatok. De tekintve, hogy a keleti blokk országaiban az SzKP XX. kongresszusa (1956 februárja) után beindult a desztalinizáció, nem sok esélyt látok rá, hogy 1966-ban létezhetett volna egy ennyire "elborult" ifjú gárda. Kína ekkor már különutas volt, nem befolyásolta Moszkva épp aktuális álláspontja a proletárdiktatúra megvalósításának lehetőségeiről.
"Ezek bandába tömörülve terjedtek szét Kínában és kezdték el elpusztítani a templomokat, a régi örökségeset, műalkotásokat, hogy eltöröljék a saját történelmüket, és egy új, kommunista alapokra helyezett társadalmat építsenek"
Ehhez pedig inkább nem szólnék hozzá. Legalább annyira volt ez Mao személyes bosszúhadjárata a rajta kívül szóba jöhető főtitkár-jelöltek ellen, mint valódi kulturális forradalom. A főtitkár személyes bosszúja és korlátlan egyeduralma pedig a legkevésbé sem fér bele az ún. kommunizmus megvalósításába, akkor sem, ha ezt sokan természetesnek veszik. Én a helyedben nem gondolnám, hogy ennyire "nemes" ügyről volt szó.
A két ország közötti történelmi különbség miatt. Kínában a kommunistákat a nép emelte hatalomra, míg Magyarországon egy külső elnyomó szuperhatalom.
Ezenkívül Magyarországot a korábbi rendszer sikeressé tette(dualizmus, Horthy korszak), míg Kínát nagyon nem.
'mert az értelmiség akkoriban már a restaurációra készült.'
Mi van????? :O
Ez a kulturális forradalom nem csak Kínára volt jellemző, és nem is a kommunizmus a kulcsszó, hanem a diktatúra. A náci Németországban is ment ezerrel az ifjúság fanatizálása, könyvégetés, és tudomány cenzúrázása is. (Pl. zsidók tudományos eredményeit nem ismerték el, elbagatellizálták, butaságnak állították be.)
Ebből kifolyólag nem is a kulturális különbség számít.
Nálunk csak puha diktatúra volt, az ifjúság agyát csak részben mosták. A besúgási rendszer sem volt olyan erős, mint Kínában, Németországban, vagy máshol.
Ezt a stockholm-szindromához hasonlítanám.
És magyarország azért igen csak keresztény és vallálsos állam volt,az ilyen országjáro bandákat a parasztok a kaszájukkal egy suhintassal elintzik,ha oda tévednek templomot rombolni.
Lehet nem tetszett a vezetésnek de megmaradtak az ünnepek:karácsony,husvét,stb.
Ezeket nehéz eltörölni.
Kinában (Budhizmusban) nem is igazán vannak.
Illetve amit előttem írtak,hogy 56 azér jelentösen puhitott a meneten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!