Magyarország a munkaerőhiány fogja elhozni a normálisabb fizetéseket és a szemléletváltást?
Nem kellett hozzá gazdasági diploma, az ember évekkel ezelőtt megtudta jósolni,hogy ez lesz.
Személy szerint úgy gondolom,hogy sok kifogásolható intézkedése van az EU-nak, de a szabad munkaerő áramlás egy nagy pozitív hozadék, ugyanis ez egy nagyon komoly versenyt teremt, arra ösztönzi a keleti államok cégeit,hogy hatékonyabbak,termelékenyebbek legyenek, többet fizessenek a munkavállalóknak.
Szemléletváltás alatt azt értem,hogy vége a kiskirály középvezetők és vállalkozók korának, akik úgy gondolkodtak,hogy "menj, 10 másik fogja a kilincset,hogy a helyedre jöjjön".
Illetve, csökkenni fog a kizsigerelés,rabszolgatartás.Megszűnni nem, csak mérséklődni.
Persze, vannak cégek, mint pl a Tesco, akik elkezdenek hisztizni meg toporzékolni,hogy akkor elmennek.Ennek ellenére a meccset elveszítették, a béremelés megtörtént és még mindig itt vannak.
Ahogy hallottam a szakszervezet "ütemezi" a sztrájkokat, így garantált az évi 10 százalékos béremelés.
De, ez a normális.
Én sohasem dolgoznék olyan helyen, ahol 2 év múlva is ugyanannyit keresek, mint amennyivel felvettek.Nem, ilyen nincsen.
Örülünk, de ez azért nem olyan egészséges, mint elsőre gondolnád. Most ugyanannyi bevételből kell majd a magasabb béreket kitermelniük a vállalkozásoknak anélkül, hogy a hatékonyságuk a szokásosnál nagyobb ütemben növekedne.
Persze ott van a tányér másik oldalán az is, hogy a válság miatt sokáig nem volt egészséges verseny munkáltatói oldalról, így ennek a béremelésnek egy része "jogosnak" mondható.
Illetve ha nőnek a reálbérek (azaz bér nő, és közben alacsony az infláció), akkor nő a fogyasztás is, azaz a hatékonyság is.
Szummázva ez hosszú távon kizárólag akkor egészséges, ha egyensúlyban marad a gazdaság, és nem lesznek a termelékenységhez mérten irreálisan magas fizetések. Ellenkező esetben csak egy lufi lesz az egész, és nem nyerünk rajta semmit.
A szemléletváltáson van a hangsúly munkáltatói és munkavállalói oldalon is.
Még mindig vannak olyan munkahelyek ahol bőven belefér a munkaidőbe a napi egy órás kávé/cigi szünet ahol lehet panaszkodni a rossz munkakörülmények miatt. Ez persze a reggeli és ebédidőn felül van mert ugye az jár a dolgozónak. Az egyik gyárban beléptetőt szereltek a dohányzóra. Előtte a tulajdonos jelentős fizetésemelést adott de azt mondta, hogy a dohányzásért nem fizet.
Egy bolt tulajdonos feltette a kérdést a jelentkezőnek : Mennyi lenne a bérigénye, ha egy ceruzát sem vihet haza büntetlenül ? Miért ? Mert az lopás. Nem fér bele 5 forint sem.
A magyar munkavállalók jelentős része csodálkozva kérdezi meg. Miért, hiszen az csak egy ceruza ? Nem az érték az elv számít.
Érdekes módon ha egy külföldi tulajdonú cégnél távozik a külföldi managament és átadja az irányítást a magyaroknak, fél éven belül jelentős változások tapasztalhatók. A magyar managernek három dolog lebeg a szeme előtt. Menjen a BMW, szóljon az iPhone (mindig a legújabb!) és legyen meg a negyedéves bónusz vastagon. A többi már mellékes, majd megmagyarázzák valahogy a tulajdonosnak. Az excel grafikon sok mindent kibír.
Hibás a gonosz kormány, a több bért akaró munkavállalók a beszállítók stb. Kifogás keresésben mindig is nagyok voltunk.
Hiába telt el több mint 20 év rendszerváltás óta a fejeknek valahogy nem sikerült megújulnia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!