Tényleg csak az anyagi javak agyontermelése szükséges egy közösség elégedettségéhez?
Magyarországon nem azért nincs jólét, mert nem tudjuk elég magasra feltornázni a GDP-t és négy kocsit venni évente, hanem azért, mert az emberek egyszerűen utálják egymást, el vannak idegenedve a másiktől, atomjaira bomlik a társadalom, elpusztul az erkölcs, a lélek, az együttérzés, szétsorvad és gépiesedik minden.
Ti ezt egyáltalán nem érzitek?
Ez így elég tömör :)
Valódi, "mindennapi" javakból jó lenne helyben létrehozni nagyon elérhető módon igencsak eleget. Mindenkinek joga van az élethez, akár ingyen is lehetne a kaja, a ruha és a lakhatás így... Innentől kezd kacifántos lenni a helyzet. Labda az embereknél. Mit hoznának ki belőle? Mennyire állnának rá a szelíd, konstruktív, felfedező, odaadó életre? Másra se vágyunk korokon át, csak békére és kiteljesedő életre. Olyan rég távolodunk ettől, hogy legtöbben sose gondolnak ilyesmire. Egy életen át semmi a végső mozgatórugókról. Semmi ilyesmi, hogy mik vagyunk, miért vagyunk, tényleg az van-e, amit tudni vélsz, tényleg úgy van-e minden, ahogy mondják, valójában mit kellene tenni? Kényelmetlen kérdések...
ha az emberek összetartóak és okosak lennének itthon, akkor nem választottak volna mszp-t se fideszt a jelenlegi felállásban.
De ha okosak lennének és összetartóak, akkor kikényszerítenék a pártokból, hogy normálisan dolgozzanak, hogy ne hazudjanak olyan sokat, ne lopjanak, stb.
nem ez megy.
az embere hülyék mint a segg. az eredményt érezhettük/érezhetjük/érezni fogjuk.
"Tényleg csak az anyagi javak agyontermelése szükséges egy közösség elégedettségéhez?"
Tisztázzunk pár dolgot.
1. "Közösségek" nem szokták jól vagy rosszul érezni magukat. Emberek szokták jól vagy rosszul érezni magukat.
2. Mit jelent agyontermelni? Akkor beszélhetnénk ilyesmiről, ha túltermelés, azaz bőség lenne. Ha bőség lenne (mindenből túl sok lenne), akkor minden ingyen lenne (ld.: levegő). De nincs így. Tehát nincs túltermelés.
3. Nemcsak anyagi termelés kell a jóléthez, de minden másnak, ami a jóléthez kell, előfeltétele az anyagi termelés.
"Magyarországon nem azért nincs jólét"
Ki szerint? Minden objektív mérce szerint Magyarországon világszinten mérve jólét van. Kb. 150 ország van, amelyik szegényebb Magyarországnál, 20-30 gazdagabb, másik 20-30 kb. egy szinten van vele. Ha ez nem jólét, akkor nem tudom, mi a jólét.
"az emberek egyszerűen utálják egymást"
Ha utálod az embereket vagy ők téged, akkor igyekezz megváltozni, sose késő.
"atomjaira bomlik a társadalom"
Nem látom, hogy a boltban nem fogadják el a forintot vagy az összes vevő fizetés nélkül távozik, nem látom, hogy az összes autó átmenne a piroson, nem látom, hogy az utcán fegyveres bandák harcolnának egymással, nem látom, hogy ne létezne oktatás, ne léteznének kórházak, ne létezne tömegközlekedés, ne léteznének törvények. Márpedig ha mindezt nem látom, akkor kénytelen vagyok megállapítani, hogy a társadalom nem hullott atomjaira, vagy legalábbis olyan ügyesen csinálta, hogy ne lehessen észrevenni.
"Ti ezt egyáltalán nem érzitek?"
Nem. Valamit te nem csinálsz jól, ha magad körül sorvadást, gépiesedést, bomlást és gyűlöletet látsz.
00:41
"Nem véletlenül mondják hogy a világ legboldogabb népe a bushmanok :)"
Mondják, mondják. Más kérdés, hogy igaz-e. Semmi bizonyíték nincs rá, hogy igaz.
08:53
"az embere hülyék mint a segg"
Te is hülye vagy, mint a segg, vagy csak nem vagy ember?
15:27-nek:
2: agyontermelés: szted az nem agyontermelés, hogy mindent szándékosan 1-2 max. 5 évre gyártanak? Autót, TV-t, mosógépet, ruhát, stb... Érdekes módon régen ha megvettél valamit az bírta évtizedekig (rakéta porszívó, szaratov hűtő, kipolszki, trabant, stb...). Most megveszel valamit pár év után dobhatod ki. Mert a gyártóknak ez az érdekük. Ezt Te minek neveznéd?
3: Jólét alatt egy átlagember azt érti, hogy
- az alapvető élelmiszerek nem drágák, megfizethetőek
- egy gyerekvállalás ne jelentsen komoly anyagi megterhelést, márpedig lassan "csőd egy gyereket bevállalni"
- az orvosi ellátás katasztrófa
- 30-40 fős osztálylétszámok az iskolában
- az utak borzasztó állapotúak
- BKV havonta szüntet meg járatokat
soroljam még?.....
"atomjaira bomlik a társadalom" --> ezt se szó szerintsd értsd, pl.: győzike vezető műsor a TV-ben? Az emberek egy közlekedési szituációban megverik egymást? Ilyesmikre kell gondolni, kisgyerek simán leszúr az aluljáróban? Ez szerinted mi, ha nem a társadalmi romlás egyértelmű jele?
"Ti ezt egyáltalán nem érzitek?"
Már bocs, kedves 15:27 de ha Te ezt nem érzed, akkor vagy nem Mo-n élsz, vagy lehunyt szemmel jársz, vagy pedig annyira gátlástalan vagy (és persze sok pénzed is) hogy nem foglalkozol ilyen "pitiáner" dolgokkal
19:40
"mindent szándékosan 1-2 max. 5 évre gyártanak? Autót, TV-t, mosógépet, ruhát, stb..."
A laptopom 4 éves. Van egy másik is, az 10 éves, működik, de már lassú, ezért nem használom. Van egy asztali számítógépem, 6 éves. Három pár cipőm van, rendre 2, 2 és 10 évesek. Kabátom kétéves. Mosógépem 6 éves, autóm 8 éves, mobiltelefonom kettő van, egy 6 és egy 8 éves...
Lehet, hogy kímélő módon kellene használni a tárgyakat, és akkor tovább bírnák a gyűrődést.
"Jólét alatt egy átlagember azt érti, hogy
- az alapvető élelmiszerek nem drágák, megfizethetőek"
Mi az az alapvető élelmiszer? Hatvan éve a parasztok főleg kenyeret ettek, hétköznap szalonnával, esetleg kolbásszal, és hétvégén jó esetben valami főzelék vagy nagyritkán hús is az asztalra került. Ebből levonom a következtetést, hogy alapvető élelmiszer pl. a kenyér. Ha valaki a régi parasztok (nem a szegény-, hanem a középparasztok) étrendjét követi, az napi 200+200+100 forint (kenyér, kolbász, szalonna), vegyünk hozzá még 100-ért hagymát. Ez napi 600 forint, havi 18 ezer. A minimálbér 71 ezer, az átlagbér nettó 140 ezer. Havi 18 ezer megfizethetetlen? Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben a kaviár, a pezsgő és a whiskey nem alapvető élelmiszerek.
"egy gyerekvállalás ne jelentsen komoly anyagi megterhelést, márpedig lassan "csőd egy gyereket bevállalni""
A gyerekek régen 6 éves kortól nettó termelők voltak, mert már elzavarták őket a libákat őrizni vagy gyomlálni. Ma az ember 25-30 éves koráig nettó fogyasztó, mert először iskolába, aztán egyetemre jár, utána még tanulgat, szakmai gyakorlatot szerez stb., mire végül el tud helyezkedni. Azaz 25 éves koráig a szülőnek pénzbe kerül az utóda, míg régen 6 éves kortól pénzt hozott a házhoz.
A cigányok azért tudtak sok gyereket nemzeni még a 90-es években is, mert a pénzt a gyerek nekik is hozta. Taníttatni nem kellett, etetése olcsó volt, viszont hozta a családi pótlékot. Egy jól szituált középosztálybeli családban a gyerek már anyagi teher, hiszen magas színvonalon etetik a gyereket, drága ruhákat vesznek neki, különórákra járatják stb.
Ma egy átlag kispolgári család olyan neveltetést ad a gyereknek, mint 100 évvel ezelőtt egy igazán előkelő úri család. Ez persze pénzbe kerül. Ma is élnek olyan rétegek, ahol a gyerek nem viszi, hanem hozza a pénzt (bár már a cigányoknál is egyre ritkább ez). Őket az átlagember manapság elképzelhetetlenül igénytelennek tartja.
Azaz az életszínvonal egyfolytában emelkedik, csak éppen egyeseknek gyorsabban emelkednek az igényei és az eredmény: sírás-rívás, pityogás.
"az orvosi ellátás katasztrófa"
Katasztrófa, épp csak annyival jobb, mint 30 vagy 70 éve, hogy nem is lehet egy lapon említeni.
Természetesen egy elképzelt ideális világhoz képest minden "katasztrófa". Aki mindenáron sírni és panaszkodni akar, az kitalál egy nemlétező, tökéletes állapotot, és elkezd vinnyogni, hogy jaj, de tré a valóság. Csak hát ez egy buta, beteges álláspont.
"30-40 fős osztálylétszámok az iskolában"
Lehet sírni azon, hogy 30-40 fősek az osztálylétszámok. Csökkentsük ezt 20-ra. Akkor majd azon fogtok sírni, hogy jaj de sok a közalkalmazott (tanár).
Ahol a sírás-rívás szándéka megvan, ott előbb-utóbb indok is akad :))))
"az utak borzasztó állapotúak"
Egyre jobbak. 10 éve még alig voltak az országban nemzetközi színvonalú autópályák. Visszamegyünk újabb 50 évet az időkben, és már csak olyan autóutakat találunk, mint az 5-ös és az 51-es. Újabb 100 évet visszamegyünk, és az utak földutak, amiken óránként 3-5 km-t lehet megtenni, és a szekerek 50 kilométerenként tengelytörést szenvednek.
Természetesen álmodozhatsz egy másik bolygóról, ahol tökéletesek az utak, és ahhoz képest tényleg borzasztó az utak állapota.
"győzike vezető műsor a TV-ben?"
Nagy ügy. Minden kornak megvannak a győzikéi. Győzikét nézni kimondottan értelmiségi elfoglaltság a 70 évvel ezelőtti parasztok egyéb szórakozásaihoz (verekedés, bicskázás) képest.
"Az emberek egy közlekedési szituációban megverik egymást?"
Régen meg a búcsúban szúrták le egymást az egymásnak beszóló parasztlegények. Ugyanekkor a városokban a finom úriemberek pisztoly- vagy tőrpárbajt vívtak sértések miatt.
"Ez szerinted mi, ha nem a társadalmi romlás egyértelmű jele?"
Nincs olyan fogalom, hogy "társadalmi romlás".
"ha Te ezt nem érzed, akkor vagy nem Mo-n élsz"
Nem. Azért nem érzem, mert (az emberek többségéhez hasonlóan) kiegyensúlyozott vagyok és nem hobbym a sírás-pityogás. Ráadásul utána szoktam nézni a dolgoknak és csak azt hiszem el, ami be van bizonyítva.
tárgyak: minden elismerésem, ha Te még 6 év után is értelmesen tudod használni a telefonod. Igyekszem én is mindent olyan sokáig használni amíg lehet, de a telót 4 év után kénytelen voltam lecserélni, mert az akkuja tul. képpen használhatatlanná vált. azon szerintem nem érdemes vitázni hogy mennyivel tartósabbak ma a cikkek vagy mennyire nem, mert ez szimplán ténykérdés, biztos van rá statisztika, bár józan paraszti ésszel is belátható: régen volt 1-2 gyártó, azok gyártottak annyit, amennyit kellett és kész. ma pedig 10-20* annyi gyártó van, és mégis mindegyik megél. ez hogy lehet?
az alapvető élelmiszerek közé nem csak a kenyeret, kolbászt sorolnám, hanem zöldséget, gyümölcsöt is. márpedig manapság a gyümölcs lassan drágább lesz, mint a hús. bár hozzáteszem, azt nem írtad le, hogy mi a különbség a 100 évvel ezelőtti és a most kapható kolbász között (vagyis a maiban húson kívül minden van :)
szerintem teljesen természetes hogy mindenki addig próbálja taníttatni a gyerekét, amíg lehet.ez viszont pénzbe kerül. de nem csak a taníttatás, sok olyan alap dolog van még, ami nem luxus, mégis sokba kerül...
az orvosi ellátáson pedig nincs min vitatkozni. a klinikák c. 20 éves sorozatban még mindig korszerűbb eszközöket lehet látni, mint ma egy kórházban. a betegek a folyosón állva, egymás nyakában várnak egyik ellátástól a másikig.
nem a sírás/nyafogásról szól a dolog, hanem arról, hogy sokan nagyon keményen dolgoznak ebben az országban, és látjuk azt, hogy milyen lenne egy normális életszínvonal (németo., svájc, svéd, finn, norvég, dánia,stb...) egy normális országban. ehhez képest a befektetett munka valahogy elvész (ellopják).... régen sok olyan dologban volt magyaro. élenjáró/fejlett és ténleg korszerű, amiben ma sehol sem vagyunk (közlekedés, MÁV, stb. ). nekem sem hobbym a sírás/pityogás, de sajnos sok olyan ténykérdés van, amivel nem nagyon lehet vitázni.....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!