Miért nincs itthon kétkamarás parlamenti rendszer?
1848 ig volt itt is ilyen ez lényegében abban külömbözik a jelenlegitől hogy a köztársasági elnök szerepét a felső ház venné át.
Ez működhet szépen egy egységes országban de magyarországon?
A baj az vele hogy alsó és felső ház összetétele teljesen külömbözhet és míg a köztársasági elnök csak akkor dobhatja vissza a törvény javaslatot ha jogilag kifogásolható vagy alkotmánybírósághoz fordulhat vele addig a felső háznak nincsenek ilyen kötelezetségei , a magyar pártokat elnézve pedig ennek csak egy végkifejlete lehet mégpedig az hogy működés képtelen lenne az ország
Hát, pedig nagyobb múltja van Magyarországnak, mint az egykamarásnak... Még a két világháború között is kétkamarás volt nálunk a törvényhozás. És ez nem lakossági létszámtól függ. Az USA-ban is minden állam 2-2 szenátort küld a felsőházba, függetlenül attól, hogy milyen létszámú az állam. A kongresszus képviseli a népet a lakosság arányában. Az Egyesült Királyágban meg méltóságok alapján ülnek a Lordok házában a tagok.
Nálunk azért nincs ilyen rendszer, mert a II. világháború után megszüntették, a rendszerváltoztatás után meg nem állították vissza.
Kevés érv szól mellette, ellenben sokkal több ellene.
-Kis méretű és kis lakosságú az ország
-Kevesebb képviselő kell a parlamentbe
-Egy nemzetiségű az ország
-Egy országról van szó, nem pedig egy államszövetségről vagy föderációról
És mi lenne a feladata, kik lennének a tagjai?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!