Azok, akik a Fideszre szavaznának, vajon mit szólnak (szólhatnak) ehhez?
Eddig is tudott volt a rezsicsökkentés módszere.
Az állam garantál egy alacsonyabb árat, függetlenül a világpiaci ártól.
Ha a világpiaci ár magas, akkor a háztartások jobban járnak (ellenben a különbözetet az állam fizeti ki, természetesen adóforintokból).
Ha a világpiaci ár alacsony, akkor a háztartások rosszabbul járnak (de az állam zsebre teheti ezt a különbözetet).
Gazdaságpolitikailag nem tudom, hogy végül megérte-e. Szerintem hosszútávon ez nem fog működni, már ha abból indulok ki, hogy minden nem megújuló energiaforrás biztosan drágulni fog.
Isten igazából kellene ehhez egy diagram és azon megnézni, hogy a mi fix áras vonalunk alatt, vagy fölött volt többször a világpiaci ár mutatója.
Az viszont biztos, hogy ennyire mélyen az emberek nem gondolnak bele. Hiába tudott a módszer, egy hétköznapi nem a nemzetközi árfolyamokhoz viszonyítja a saját költségét, hanem a 10 évvel ezelőtti énjének a helyzetéhez.
Ha pedig csak így, időben méri össze, akkor nem is tűnik fel neki, hogy jobban is járhatna, megelégszik azzal, amit kiterítenek neki.
3 éve, amikor az egekben volt a földgáz ára, valahogy nem szórták az ilyen cikkeket.:D Az, hogy az ellenzék szerint minden fillért, ami az állami tulajdonú cégeknél haszonként megjelenik, ellopnak, egyszerűen röhejes.
Egyébként nem azon kéne agonizálni, hogy milyen a kormányzati marketing, hanem azon, hogy honnan és milyen áron lesz földgázunk az amerikai-orosz viszony alakulásának fényében, különös tekintettel a földgázvezeték építésében együttműködő európai energetikai cégek szankcionálására. Az orosz földgáz ára nem azért esik, mert olcsóbb lett a kitermelés.:-) Tudomásul kéne venni, hogy Putyin egy kivételesen intelligens, remek politikus, lehet szeretni vagy nem szeretni, de ez a tény. Ennek a (jelenleg) alacsony árnak politikai háttere van, nem fog az idők végezetéig így maradni. Önmagában az is kérdés, hogy meddig lesz orosz gázunk, vagy rákényszerülünk háromszoros áron az amcsi LNG-re. Kíváncsi vagyok, akkor hányan sipákolnának a hatósági ár helyett a piaciért.
Szociológiailag is érdekes amúgy a kérdés.
Most mondjuk azt, hogy alacsony a gáz ára, és az állam ezt még hosszú ideig garantálni is fogja.
Az emberek nagyobb hajlandósággal fognak gázzal fűteni, főzni, egyszóval használni azt.
De mi fog történni ha kifogyunk a gázból, vagy tarthatatlanul magassá válik az ára? Miközben a környező népek az ár ingadozás miatt fokozatosan áttértek az áramfogyasztás alapú fűtésre és főzésre, addig mi annál inkább mélyítjük a hátrányunkat, amiből később nehezebb lesz kimászni.
De aztán kitudja. Lehet Albániában találnak egy olajmezőt és még a citromlénél is olcsóbban fogunk hozzájutni. (sarkított példa)
a külföldi multik is túlárazták a földgázt, meg a többit
csak a profit nem mindegy, hogy hol csapódik le
a gázártámogatás volt hatalmas kamu, mert ott igazából csak kivettünk az egyik zsebünkből amit a másikba beletettek
Nem vagyok fideszes szavazó viszont azt megjegyezném hogy
a rezsicsökkentés 2012 ben indult ekkor még az olaj árak normálisan mozogtak (az ukrán konfliktus után kezdett mélyrepülésbe)
Mellesleg európai szinten nálunk a legolcsóbb a rezsi pl.: szlovákiához képest nagyon olcsó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!