Miért van az, hogy Magyarországon nagyon sok ingatlan elenyészik? Köze lehet ennek a kérdésnek a népességfogyáshoz?
- Drága ingatlanok (CSOK felnyomta mindenhol min. 20%-al)
- Nyerészkedni akaró tulajdonosok.
- Hitelt nehezen kapó fiatalok.
- Pénztelenség.
"Drága ingatlanok (CSOK felnyomta mindenhol min. 20%-al)"
Ez szerencsére csak az új építésű ingatlanokra vonatkozik. A használtak esetén szerencsére a CSOK nem vizet zavart (hiszen eddig is megvolt rá a lehetőség, csak szocpolnak hívták). Ettől függetlenül drágák az ingatlanok megyeszékhelyeken vagy nagyobb városokban. A falvakban viszont eladhatatlanná váltak.
De a többiben egyetértek az előttem szólóval.
Falukban ez leginkább azokra a házakra jellemző, amik vert tömésfallal rendelkeznek. Ezeket -ha már álltak egy kicsit- értelmetlen felújítgatni. Menthetetlen kategória. Újat építeni meg pont ugyanannyiba kerül vidéken, mint Bp.-en, ha már a telek adott...
Ezeken kívül van a kihalt vagy kivándorolt hátterű ingatlanok. Vagyis a tulajdonos vagy meghalt vagy kint van külföldön. Esetleg nem is tud róla, hogy lenne bármilyen viskója itt-ott. Amíg nem vet szemet rá valaki, addig folyamatosan romlik az állapota, ha esetleg életveszélyessé válik, akkor az önkormányzat max. lebonttatja.
Aztán van a tisztázatlan tulajdonviszonyú ingatlan, amivel sokan szeretnének valamit kezdeni, de nem tudnak, mert vagy rengeteg a tulaj, vagy eltűnt, vagy csak simán nem akarja eladni a részét. Osztatlan közös esetén pedig elég 1, aki nem akarja amit a többi, és máris csak ott áll parlagon.
Összetalálkoztam egy olyan régi kúriával (a legkisebbek közül), amit 20 éve folyamatosan látok. Nincs lakója, az épület romlik. Felkerestem a tulajok egyikét, és mondott egy olyan árat, amiből fel tudnám építeni ugyanarra a méretre... Amúgy meg ott fog összedőlni.
Szerintem ennek csak részben van köze a népesség fogyáshoz.
Kezdjük ott, hogy a népesség csökkenése mellett építik is ezerrel a lakóparkokat, családi házakat. Azt látom hogy folyamatosan épülnek a 2-300 lakásos társasházak.
Van országon belül is vándorlás, vagy akár régión belül. Budapest és körzete folyamatosan növekszik, fejlődik, emellett a vidék nagy része fogy elfelé. Hiába van Borsodban egy egész falunyi ház, ha nincs munkalehetőség, nem tudsz helyben megélni.
Vagy ahol laktam vidéken, elég nagy szuburbanizáció volt, rengetegen építettek családi házat. Ahol 10 éve szinte csak a mi házunk volt, manapság meg beépült az utca.
Na meg amit írnak, hogy minden rohadt drága. És átlag embernek átlag fizetésből szinte esélytelen lakást venni vagy új házat építeni.
Vagy saját példa, nagyszüleink háza.
Pár éve meghaltak, 3 gyerekük volt, már 3 tulajdonos. Volt róla szó hogy el kellene adni, de például elég hülyén van felparcellázva a környék, fel kéne méretni, a szomszéddal összevonva kialakítható lenne 2+1 építési telek.
A gond ott kezdődik, hogy a szomszéd évek óta meg akarja venni a telek egy részét, ami önmagában nem sokat ér, viszont így az őáltala összevont területen építési telek lenne, amit sokkal többért tud eladni. Erre mindig az volt a családunk reakciója hogy nehogy már neki legyen ezen pénze, akkor inkább tartsuk meg és ne keressen rajta senki... :D
A mostani eladással is ez a baj, 3 tulaj, de egyik sem akar azzal vesződni hogy hirdessen. Megint megy a "neked több hasznod van belőle, hirdesd te" hozzáállás.
További probléma maga a ház. Alapból nem nagyon volt közművesítve, elég elavult, plusz le is volt romolva az állapota. Aztán most pár éve ott áll üresen, az végképp megadja neki a kegyelemdöfést. Innentől van egy építési telek, amit ha megvesznek akkor rögtön kezdhetik bontással, akkor meg inkább vesznek az emberek alapból üres telket.
Megint egy huzavona hogy mi legyen az épülettel? Saját költséget senki nem akar beletenni és elbontani. Ráadásul az üres építési telek sokkal olcsóbb mintha házat adsz el. Felújítani megint senki nem akarja, így meg a kutya nem fogja megvenni mert csak putris cigányoknak kellene akiknek pénzük nincs rá.
Ráadásul vidék, nem is tolonganának érte a vevők, így lehetne hirdetni évekig, hónapokig.
Szóval ott van egy üresen álló épület, ami első ránézésre évekig ugyanúgy ott is fog állni.
Helyfüggő. Nem csak erre fogható.
Pl. egy lepukkant, mindentől távol eső faluban ahol még a rejtett tartalék is sok ott sok ingatlan tönkre fog menni.
Így ha nem fogynánk ennyire akkor sem akarna nagyon senki az ilyen helyekre menni.
A fenti okokon kívül én még egyet látok, ami ehhez vezethet. Sokan építkeztek (és még ma is sokan építkeznek) erejükön felül. Mifelénk sok ilyen ház áll félkészen vagy romlik évek óta. A '80-as években papa-mama belevágott, elkezdték építeni a hodályt: szuterén, magasföldszint, emelet, tetőtér-beépítés, garázs, műhely papának, beton szalonnasütő, "filegória", mamának kiskert - mert majd milyen jó lesz az, meglássátok, magunknak építsük, ha a Karcsika meg a Krisztike felnő, ők is elférnek, itten, mink elleszünk a szuterénbe', de jó lesz!
Aztán 30 év alatt lehet, hogy fel sem épült a kisebb vidéki kastélyok alapterületét megcélzó túlfújt Kádár-kocka, vagy ha mégis, mire felépült, a gyerekek már legalább 100 km-rel odébb voltak, ahol munkát is találtak. Papa és mama pedig maradt az értelmetlen méretű házban, jó, ha két szobát fűtenek belőle télen, a többi lassan romlik, mert se pénzük, se erejük fenntartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!