Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocializmus idején hogyan...

A szocializmus idején hogyan lehetett budapesti belvárosi ingatlanokat venni?

Figyelt kérdés

Az állam akkor beleszólt a vételbe, nem?

A nagyszüleim mesélték, hogy a fiatalabbak általában úgy kaptak lakást, hogy szinte random kiutaltak nekik egyet valamelyik újonnan épült panellakótelepen (Újpest, Újpalota, stb.).

De mi volt a helyzet a belvárosi lakóingatlanokkal? Ha jól tudom, az akkori állami felfogás szerint a belváros korszerűtlen, élhetetlen, ezért ösztönözték az onnan való kiköltözést a lakótelepekre.

De mégis; ha valaki a belvárosban szeretett volna lakni, hogyan tehette meg? Lehet, hogy hülye kérdés, de ugyanúgy voltak hirdetések, stb. (az államtól függetlenül)?

Gondolom akkortájt jóval olcsóbban lehetett hozzájutni ilyen ingatlanokhoz (még a külvárosi panelekhez képest is), mint manapság.



2017. márc. 14. 11:04
 1/4 A kérdező kommentje:
Nézzétek el nekem az esetleges hülyeségeket, 21 éves vagyok, így már bőven a rendszer bukása után születtem.
2017. márc. 14. 11:05
 2/4 anonim ***** válasza:
A belvárosi lakóingatlanok kisebb része magántulajdonban volt, a zöme azonban állami tulajdonban. Az állami tulajdonban levőket magánszemély nem tudta megvenni, csak ugyanúgy bérelni, mint az előző bennlakó.Viszont volt mód elcserélni a belvárosi állami tulajdonú lakást (bérleti jogát) egy magántulajdonú, nem belvárosira, csak be kellett tartani a vonatkozó szabályokat, pl. hogy az állami tulajdonú lakásnál a helyi tanács lakásügyi osztálya engedélyezte-e az új bérlő számára a bérletet.
2017. márc. 14. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Belvárosi ingatlanok az önkormányzathoz tartoztak és a bérleti jogot lehetett megvenni. Az önkormányzatok a rendszerváltásra annyira eladósodtak, hogy ezeket a lakásokat a 90-es évek elején fillérekért árulták. Akkor a bentlakók párszázezer fornintért tudták megvenni. Még az akkori áraknak megfelelöen is nagyon olcsók voltak.
2017. márc. 14. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az előzőt annyiban korrigálnám, hogy az eladósodás oka e területen az volt, hogy a bérlő a fenntartás töredékét fizette bérleti díjként. A felújítás a tanács (nem önkormányzat) dolga volt.

A bérleti díjakat nem lehetett az önköltségig emelni. egy két helyen kísérleteztek emeléssel, de óriási felháborodás volt belőle.

Sajnos a dolgot amolyan szocialista egyenlősdi alapján intézték ezután: nagyjából egységár volt területalapon, rettenetesen nyomott árakkal (különben senki se tudta volna megvenni). A házak viszont nagyon eltérő minőségűek voltak. Így volt, aki nagyon jól járt, mert aránylag jó állapotú lakást vett, és volt, aki rosszul, mert hamarosan fel kellett volna újítani (ha nem akarta, hogy a fejére dőljön), pénze nem volt, ugyanolyan nyomottan kényszerült eladni.

A korabeli árviszonyok: egy 90-100 négyzetméteres bérlakást nagyjából 250-400 ezerért (törlesztéssel) meg lehetett venni. Ugyanekkora lakást társasházban akkortájt 2-4 millióért lehetett építeni.

2017. márc. 14. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!