Az ingatlanpiac miért durvult el ennyire Magyarországon?
Erre gondolok:
A szüleim szokták mesélni, hogy ők milyen könnyen jutottak lakáshoz.Az első lakásuk panel volt.
Aztán, amikor jöttünk mi, akkor vettek családi házat.De,azt is egészen könnyen, igaz kellett hozzá hitel, de nem okozott gondot a fizetése.
Manapság egy fiatal nem tud lakást venni.Vagy a szülei nyakán marad sokáig vagy albérletbe megy.Utóbbi egy rossz befektetés, hiszen fizeted a semmit.
Egyik oldalról az állami kamattámogatású hitelek, a csok, meg az egyéb hülyeségek miatt hatalmas a mesterségesen generált kereslet, ami felveri az árakat.
Másik oldalról az egész építő ipar a fidesz zsebében van és ellehetetlenítik/kifosztják az ezen a területen ügyködő független vállalkozókat. Gyér konkurencia és korlátozott piac mellett az árak megint csak növekednek.
Harmadik oldalról túl szigorúak a telkek beépíthetőségéről szóló törvények és az egyéb engedélyek feltételei, ami miatt kevés a ház és ez ismét csak növeli az árakat.
Negyedik oldalról fontos helyen vagyunk, de rossz az oktatás és a magyarok között kevesen beszélnek nyelveket, így jobb híján rengeteg multi betelepíti a saját külföldi alkalmazottait, akiknek kell a lakhely, tovább növelik a keresletet és ez ismét felveri az árakat.
Technikailag mindegyik pont közvetlenül vagy közvetve visszavezethető az állam rossz működésére.
de akkor még kominyizmus volt
akkor pl 3 gyerek után a Tanácsok automatikusan kiutalták a lakásokat
vagy pl: rengeteg szolgálati lakás volt katonatiszteknek, rendőrtiszteknek, orvosoknak, tanároknak
Kereslet - kínálat.
Ha nem lenne senki, aki ennyit adna egy lakásért, nem kerülnének ennyibe.
A szocializmusban sem lehetett olyan baromi könnyen lakáshoz jutni, ez csak a párttagoknak meg a rendszerrel egyéb módon (pl. besúgás) kooperálóknak a kiváltsága volt.
Igazán könnyen a 90-es évek elején-közepén lehetett ingatlanhoz jutni, mert alacsony árak mellett viszonylag széles rétegnek járt kamattámogatott hitel, szocpol stb.
Azért ilyen drága, mert a sok marha ennyiért is megveszi, tehát van rá pénze.
Azon gondolkozz el inkább, hogy neked miért nincs rá pénzed.
A befektetők tömegesen beindultak a kiadás célú lakásvásárlással 2014-2015-ben és ezek a körök még most is vásárolják a lakásokat - bár már nem akkora számban.
Akkoriban a befektetők a egyrészt a piacot manipuláló hírek hatására kezdték el felvásárolni a lakásokat 2014-ben. E hírek hatására sok befektető elfordult minden más befektetési formától (pl Questor ügy) és az ingatlanban látták az egyetlen biztonságos befektetési lehetőséget. Másrészt az ingatlanárak eléggé mélyponton voltak már 2013-ra és a befektetők erre vártak.
Hogy honnan lett ennyi nagy összegekkel rendelkező befektető az már másik kérdés lehetne. Voltak akiknek előtte is volt pénzük. De sokan pont a válság alatt gazdagodtak meg pl zsebre játszott uniós támogatásokból (meglepően sok az ilyen).
Most már egyre inkább a lakhatás célra vásárlók tartják majd mozgásban a lakáspiacot akiket a magas albérletárak terelnek a hitel igénybevételével történő vásárlás felé. Ennek a rétegnek a kitartásától függ az hogy meddig maradnak magasak a lakásárak. Egyre többen helyezkednek ismét kiváró álláspontra a lakásárak normalizálódását jósló hírek hatására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!