Sokan miért dölnek be ennek a rezsi csökkentésnek?
A piacon a dörzsölt árus is azért enged 15%-ot, hogy még több vevője legyen, és jobban gazdagodjon.
Nem akkor van bevétel az energiából, ha drága és nem használják (nem veszik)
Hanem ha olcsó és használják (veszik).
Megint sikerült orbi báttyónak félrevezetni a népet.
"Itthon drágább az energiaár, mint a környező országokban."
Alsó határt nem szabtak az energiaáraknak, csak felsőt (pl ha egyedi szerződést kötsz, akkor kicsit olcsóbban adják, tehát lefelé eltérhetnek). És lám, a felsőn adják. Pedig lehetne olcsóbb, ha már egyszer azt mondod, hogy a környező országokban olcsóbb.
#12
a gáz piaci ára az elmúlt években hatalmasat zuhant ahogy az olajé is, így egyaltalan nincs veszteségben sőt nyereségben van mivel az energiaárak nem követik a piaci mozgást.
https://www.youtube.com/watch?v=FUapuF0y30s
Itt is látszik, hogy leginkább a játéktól függ, hogy szükség van-e erősebb processzorra. Általában GTX1060 mellé felesleges G4560-nál erősebb processzort vásárolni. Főleg ha ugyanannyiért már egy 1070 is kijönne.
"A piacon a dörzsölt árus is azért enged 15%-ot, hogy még több vevője legyen, és jobban gazdagodjon."
A piacon a dörzsölt árus mellett ott vannak más árusok is, és folyamatosan versenyezni kell a vevőkért. Az energiaszektorban más a helyzet. Én pl választhatok a Démász és a Démász között (nem elírás). Ezt meg úgy hívják, hogy monopol helyzet. Mivel a közműszolgáltatók monopol helyzetben vannak, ezért az államtól elvárható, hogy a monopol helyzetből fakadó előnyök helyzetét valamilyen módon kezelje, erre pedig egyfajta megoldás a hatósági áras díjszabás, vagyis, hogy az állam meghatározza a maximális szolgáltatási díjat. Ebben semmi meglepő nincs, a tömegközlekedés esetén (ahol szintén monopol helyzetben vannak a cégek) ez gyakorlatilag mondhatni a rendszerváltás óta így működik (az azelőtti időket meg azért nem hozom ide, mert egész más rendszer volt). Ami a tömegközlekedési cégek esetén régen megvalósult, azt most megvalósították a közműcégeknél is. Ennek lényege, hogy senki ne éljen vissza a monopol helyzettel, és adja csillagárban a szolgáltatását. A rezsicsökentés tulajdonképpen a hatósági díjszabásból fakadó egyik következmény, melynek lényege, hogy a fogyasztói árak csökkennek. Ezt persze sokan kritizálják, de ettől ez még a fogyasztók számára kedvező dolog.
Tudod, ha az állam a tömegközlekedési díjszabásba se szólna bele, rövid időn belül elfelejthetnék a 65 év felettiek az ingyenes tömegközlekedést, és diákbérletet se tudnál venni...
Szerintem néhány dologban igen is kell hogy az állam beleszóljon a díjszabásba. Nyilván nem ott, ahol piaci verseny érvényesül, de ahol monopol helyzet van, ott mindenképpen.
#16 Ezzel csak az a gond, hogy nem a nyereséget maximalizálták a hatósági árral, hanem egy-egy szolgáltatás, pl. a hulladékszállítás konkrétan veszteséges lett. Az eredmény: rendkívüli állami segítség, és a katasztrófavédelem felkészítése arra az esetre, ha működésképtelenné válna az ágazat adott helyen. Tehát az egyik oldalon valóban kevesebbet fizetünk, a másik oldalon viszont kamatostul pótolják ezt a kiesést az adófizetők pénzéből, ami nem terem a semmiből, a költségvetésben el kell vonni valamitől. Erre jön rá a korábban is említett, minden bizonnyal elmaradt beruházások, bér- és egyéb fejlesztések, és elbocsátások, valamint egy közegészségügyi vészhelyzet kilátásba helyezése. Megérte?
Ez az egyik, a másik pedig a demagóg propaganda. Amikor a gáz világpiaci ára meredeken zuhanni kezdett, a hatósági ár ezt nem követte. Igaz, hogy ez a mondat így hülyén nézne ki a plakátokon, de konkrétan azt hazudni, hogy ezzel még jobban is járt a lakosság, merő pofátlanság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!