Miért szidják ennyien a Fideszt? Sokkal jobb állapotban van a magyar gazdaság, mint az MSZP idején.
Azért azt tegyük hozzá, hogy az MSZP alatt az ország egy gazdasági válságot telibe kapott, míg 2010-ben már látszódott a fény az alagút végén. Emellett van pár szemléletes dolog, például amint egy-két nagy multi gyártósora megdöccen, akkor látható, hogy őket leszámítva a tényleges magyar gazdaság szinte stagnál. Továbbá most, a 2010-es hatalomátvétel után 7 (!) évvel úgy tűnik, hogy kezdenek rendeződni a bérek, miután a fél ország már külföldön dolgozik, és a legalapvetőbb szolgáltatások is hatalmas veszélyben vannak a munkaerőhiány miatt. És a hangsúly itt is az "úgy tűnik"-en van, mivel a 7 év alatt nem igazán sikerült felismerni és megakadályozni a problémát, és a mostani pánikszerű intézkedések kimenetele eléggé kétes.
Például hozhatnak be olcsó ukrán vendégmunkásokat (a migránsok elveszik a magyarok munkáját ugye...), csakhogy ez legjobb esetben is tűzoltásnak tekinthető, cserébe gyengíti az alkalmazottak magasabb fizetéssel kapcsolatos érdekérvényesítését. Amit viszont nem old meg, hogy a kórházak már úgy csábítják át egymástól a 70 éves orvosokat, hogy ne kelljen bezárni egy-egy adott osztályt. És az se sokat segít, hogy mindemellett a kormány az alacsony hozzáadott értékű munkavégzést támogatja az oktatásban, megoldották, hogy 16 évesen bárki mehessen lapátolni, és a egyetem helyett szakközépbe terelik a gyerekeket (annak ellenére, hogy nyugaton jóval magasabb a diplomások aránya, és már ezerszer megcáfolódott az az állítás, hogy túlképzés lenne nálunk bármilyen felsőoktatási területen, ehhez elég csak az elhelyezkedési esélyeket megtekinteni). Ez a pár példa jutott most eszembe.
Igen, egyrészt a gazdasági világválság betett az előző galerinek.... Azért úgy könnyű pozitív görbéket rajzolni, hogy amúgy az egész világgazdaság jön fölfelé a recesszió után... Ugyanígy könnyű "rezsicsökkenteni" miközben az energiahordozók ára amúgy is kedvezőbb mint régebben.
Ha az embernek van igénye megismerni az objektív valóságot és utánanéz a nemzetközi statisztikáknak, rögtön nem olyan nagy király a Fidesz, maradjunk ennyiben.
A 08:17-es válaszból:
"Azért azt tegyük hozzá, hogy az MSZP alatt az ország egy gazdasági válságot telibe kapott"
Illetve a 08:50-es válaszból:
"Igen, egyrészt a gazdasági világválság betett az előző galerinek...."
A kormányalakítás 2002 tavaszán történt meg, a gazdasági világválság 2008 év végén kezdődött. Ez majdnem 7 naptári év.
Nem "telibekapta", az utolsó előtti évben jött még rá ez is egy félholttá gyengült gazdaságra.
Az államadósság közben a kétszeresére duzzadt meg - aminek nagyobb részét a devizatartozás tette ki, vagyis a forint árfolyamának változásával ez az összeg újabb hitel felvétele nélkül is bármekkorára ugrálhatott, volt is ilyenre példa -, mellette a GDP-növekedés stagnáló pályára állt be. Mindez a válság előtt.
Sőt, éppen ellenkezőleg, 2006-ban(!) az érintett kormányfő úgy fogalmazott:
"Az isteni gondviselés, *a világgazdaság pénzbősége*, meg trükkök százai, amiről nyilvánvalóan nektek nem kell tudni, segítette, hogy ezt túléljük. Nincsen tovább. Nincsen."
A gazdasági világválság csak erre jött rá, két évvel később majd. Ami 2009-ben tetőzött, de 2010-ben még messze nem csengett le a válság, 2012-'13-ig kitolódott a hatása, vagyis a kormányváltás utáni első évek ebben teltek még el.
"Azért úgy könnyű pozitív görbéket rajzolni, hogy amúgy az egész világgazdaság jön fölfelé a recesszió után..."
- Görögországnak ez nemigen jött össze. Spanyolországban a tavaly év végéig nem tudtak kormányt alakítani. A munkanélküliségi ráta 20%, rekord magas Európában.
"Ugyanígy könnyű "rezsicsökkenteni" miközben az energiahordozók ára amúgy is kedvezőbb mint régebben."
- Európában itt az egyik legalacsonyabbra?:
"Ha az embernek van igénye megismerni az objektív valóságot"
- Mint látható, nem az objektív utánatekintést vallod, hanem célirányos féligazságok közlésére került itt sor.
--------------
09:46-os válasz:
"egyre kevésbé indítanak vállalkozásokat"
- Van erről statisztikai kimutatásod is?
"egyre rosszabb az ország híre a külföldi vállalkozások számára"
- Három hitelminősítő helyezte Magyarországot vissza a "befektetésre ajánlott" kategóriába. A Standard & Poor's, a Fitch, majd utolsóként a Moody's is.
"egyre súlyosabb az államadósság"
- Az előző ciklusok elszabadult növekedési ívéről konszolidált állapotba állt.
2002 és 2010 között az államadósság az indulópont szerinti 40520,1 millió euróhoz képest 78426,9 millió euróra nőtt. Azaz tulajdonképpen megduplázódott(!) két ciklus alatt. Mivel ilyen magas sosem volt, ezért ha csak tíz forintot teszünk hozzá, azzal is megdől már a mindenkori rekord, és újabb csúcsot érünk el. Ténybeli állítás tehát, csak hamis feltételezésre vezet.
2010 és 2016 között ugyanis, a hat évben az említett 78426,9 millió euróról alig növekedett, 80365,6 eurón áll most. Vagyis a növekedési pályája a stagnálás állapotához van közel. Legalábbis a KSH adatai szerint. (Tudom, a KSH csak akkor nem hamisít, ha negatív alátámasztást tesz közzé.)
"tovább és tovább halasztják normális gazdaságpolitikai és egyéb intézkedések megtételét"
- Amiknek te ismeretében lennél? Melyek ezek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!